Így a piacok emelkedésének ellenére nem árt az óvatosság. A jó hangulatot egyébként az alapvetően jó vállalati eredmények mellett a japán jegybank újabb lazító lépése hozta. Most már a szigetországban is negatív a kamat, igaz, csak az új banki betétekre. A mostani kamatdöntő ülésen nem számított a piac újabb japán jegybanki lazításra, ennek ellenére negatív ráta bevezetése mellett döntöttek. Pontosabban egy 3-szintű rendszert állítottak össze, melyben a negatív kamat is szerepel. A piaci ezzel szemben inkább az eszközvásárlási program márciusi kibővítésében gondolkodott.
Az új háromszintű rendszert a következőképpen lehet jellemezni. A már meglévő egyenlegekre továbbra is 0,1%-os kamat lesz érvényben. 0%-os kamat lesz a jegybanknál kötelező jelleggel tartott eszközökre és a különböző hitelélénkítéshez kapcsolódó tartalékokra is. Minden más esetben -10 bázispontos kamat lesz érvényben, vagyis praktikusan a jegybanknál elhelyezett tartalék növekménye után fognak csak negatív kamatot felszámítani, így egy fokkal enyhébb az intézkedéscsomag, mintha mindenre kiterjedően negatív kamatot vezettek volna be. A döntés rendkívül megosztó volt, mindössze 5:4 arányú támogatással fogadták el, ennek ellenére a jegybank hozzátette, hajlandók további kamatcsökkentésre, ha szükséges.
Összességében mind a DAX mind a BUX index estében emelkedést várunk mára. A DAX esetében kíváncsian szemléljük, a 9.880-9.900 pont körüli szintet, amelynek áttörése, technikai szemszögből, fontos esemény lenne. Persze erre valószínűleg nem ma kerül sor.
USA
Az olaj árfolyamának emelkedése jót tett a tengerentúli börzéknek is, az indexeknek sikerült mérsékelt emelkedéssel zárniuk a napot (Dow 0,79%, Nasdaq 0,87%, S&P500 0,53%). Randall Kroszner, a Chicagói Egyetem professzora, illetve korábbi Fed elnök szerint a tengerentúli jegybank nem fog június előtt kamatot emelni.
Negatív adat érkezett a tengerentúlról: a tartós cikkek rendelésállománya a várt 0,6%-kal szemben 5,1%-kal esett decemberben. A friss segélykérelmek száma 16 ezer fővel 278 ezer főre emelkedett múlt héten, ami 3 ezer fővel jobb a piaci várakozásnál. A függőben lévő lakásértékesítések a várt 1%-os emelkedés helyett -0,1%-os visszaesést mutatott.
A Microsoft több mint 4%-ot emelkedett a vártnál jobb gyorsjelentésre. A bevételek 25,3 milliárd dollár helyett 25,7 milliárdos értéket értek el, míg az EPS 71 cent helyett 78 cent lett. Az intelligent cloud üzletág bevételei, melyben a felhő alapú szolgáltatások is vannak, 5%-kal 6,34 milliárd dollárra emelkedtek (a várakozás 6,29 milliárd volt). Az Azure bevételei 140%-kal nőttek, a PPC részleg eredménye pedig 5%-kal 12,7 milliárdra esett. Az Xbox havi aktív felhasználói létszáma 30%-kal 48 millió főre bővült, a játékokból származó bevétel pedig 9%-kal emelkedett.
Az Amazon részvényei a kereskedésben 9%-kal emelkedtek, majd a zárás után 13,4%-ot estek. A cég bevételei 22%-kal 35,7 milliárd dollárra emelkedtek, ami 200 ezer dollárral kevesebb az elemzői átlagnál. Az egy részvényre jutó eredmény pedig 1,55 dollár helyett csupán 1,0 dollár lett.
A vártnál lényegesen jobb számokra 1,5%-ot esett az Amgen. A bevételek a várakozásoknak megfelelően 3,8%-kal 5,54 milliárd dollárra emelkedetek. Az egy részvényre jutó EPS 21%-kal nőtt, elérve a 2,61 dollárt, holott az elemzők 2,29 dollárral számoltak. A háttérben az Enbrel és a Kyprolis nevezetű gyógyszerek magasabb ára és nagyobb mértékű eladása állt. A cég az idei évre vonatkozó bevétel várakozását a korábbi 21,7-22,3 milliárd dollárról 22,0-22,5 milliárdra, míg EPS prognózisát 10,35-10,75 dollárról 10,6-11,0 dollárra emelte.
- Vegyes számokra 2%-ot esett a Visa. A bevételek 5,6%-kal emelkedtek 3,57 milliárd dollárra, míg az elemzők 3,62 milliárd dollárt vártak. A fizetési forgalom 4,8%-kal 1.310 milliárd dollárra nőtt. Az egy részvényre jutó eredmény 1 centtel lett jobb a 68 centes piaci várakozásnál.
Európa
A FTSE 100 index 1,0%-ot, a CAC 40 index 1,3%-ot, míg a DAX index 2,4%-ot veszített értékéből tegnap. Az orosz energiaügyi miniszterhelyettes szerint 20 dolláros olajár mellett összeomlanának az olajipari vállalatok. A mai napon érkezik a januári eurózónás inflációs adat, melytől az elemzők 0,4%-os emelkedést várnak.
Olaj, arany
A WTI 34 dollárra ugrott, mivel tegnap az orosz energia miniszter, Alexander Novak azt nyilatkozta, hogy közel a megállapodás Szaúd-Arábia, Oroszország és a többi OPEC tagállam között a termelés 5%-kal való csökkentéséről. Később Szaúd-Arábia tagadta a tárgyalások tényét. A piaci pletykák arról szólnak, hogy a szaúdiak arra akarják rávenni az oroszokat, hogy ne támogassák Asszád szíriai vezetőt, cserébe feltornáznák az olaj árát.
Az arany 1.113 dollárra süllyedt annak ellenére, hogy tegnap viszonylag jó volt a hangulat a piacokon. A spekulációk szerint csak szeptemberben lehet Fed kamatemelés, sőt egyes vélemények szerint egyáltalán nem is lenne idén erre szükség. A piaci vélemények szerint Yellen és a csapata alulbecsüli a kínai lassulás okozta veszélyt a piacon.
Devizák
Gyengüléssel indította a tegnapi kereskedést a forint az euróval szemben. Az árfolyam 315,1-ig emelkedett ahol azonban hirtelen irányt váltott, és zárásra 313,2-ig esett vissza az EUR/HUF devizapár. Három napig tartó gyengülés után ismét jól teljesített a forint, de a régiós devizák is jól szerepeltek. A technikai kép alapján a következő kereskedési napokban is folytatódhat a forint erősödése, bár a bizonytalan hangulat rányomhatja bélyegét a hazai fizetőeszközre is.
Tegnap ismét gyengült a dollár az euróval szemben, így egyhuzamban négy emelkedő napot láthattunk az EUR/USD devizapárban. Tegnap 1,093-ig emelkedett az árfolyam, a reggeli kereskedésben azonban egyértelmű dollárerősödés indult, és 1,089-ig korrigált vissza az árfolyam.
Távol-Kelet
A japán és kínai jegybank intézkedéseinek hatására tombolt a bika az ázsiai részvénypiacokon. A Nikkei 2,8%-ot, a Hang Seng 2,2%-ot, a Shanghai index 3,7%-ot emelkedett.
Az új jegybanki intézkedésre a bankokat leszámítva pozitív árfolyam reakció volt tapasztalható, a pénzügyi szektorba tartozó részvények viszont masszívan zuhantak, akárcsak a kötvényhozamok. A jen pillanatok alatt gyengült az új japán monetáris lazításra. Az USDJPY árfolyam egészen a 200 napos mozgóátlag 121,45-ös értékéig emelkedett, azonban az ellenállásba ütközve visszahúzták 120,5 környékéig.
A kínai jegybank sem tétlenkedett, újabb 100 milliárd jüan (átszámítva 15 milliárd dollár) likviditást nyújtott a piacoknak, miközben már eddig is rekord mennyiségű kividítást helyeztek ki a héten. Ráadásul az igénybe vevők körét is bővítette a jegybank.
A decemberi japán infláció nem okozott különösebb meglepetést. Év/év alapon a várakozással összhangban 0,2% lett, a tisztított maginfláció pedig 0,8%, míg a várakozás ennél minimálisan magasabb, 0,9% volt.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.