Így a mai várható emelkedés valószínűleg csak átmeneti lesz. Például a DAX esetében a tegnap kialakult rést próbálhatja meg visszatölteni az index. Ez a szint 10.100 pont környékén van. A BUX esetében is emelkedésre számítunk a mai napon.
USA
Folytatódott a rossz hangulat a tengerentúlon, hatalmasat estek az indexek. Nyár vége óta nem volt ilyen gyenge hete a tengerentúli börzéknek (Dow -2,32%, Nasdaq -3,03%, S&P500 -2,37%). Egy makroadat érkezett tegnap, ami nem okozott nagy meglepetést. A friss segélykérelmek száma 277 ezerrel nőtt a múlt héten, amely megfelel az előzetes várakozásnak.
Ma érkeznek a szokásos havi munkaerőpiaci adatok. Az elemzők szerint a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 200 ezer fővel bővülhetett a múlt hónapban, a munkanélküliségi ráta pedig 5%-os maradhatott.
A Wall Street Journal cikke szerint az Apple megvette az Emotient nevű mesterséges intelligenciával foglalkozó startup-ot. A versenytársak közül a Facebook és a Google is foglalkozik ezzel a területtel. A tranzakció többi részlete egyelőre nem ismert.
Európa
Tovább folytatódott a negatív széria az európai tőzsdéken tegnap. A CAC 40 index 1,7%-ot, a FTSE 100 index 2,0%-ot, míg a DAX index 2,3%-ot veszített értékéből. Az eurózóna hangulatindexe a novemberi 106,1 pontról 106,8 pontra emelkedett decemberben a várakozásokkal megegyezően. A szolgáltató szektor emelkedése és az ipari szegmens visszaesése mellett a lényegi pont a foglalkoztatás bővülése volt.
A kora reggeli német adatok vegyesre sikerültek. Az export novemberben 0,7%-os emelkedés helyett 0,4%-kal nőtt, míg az import 1,0% helyett 1,6%-kal emelkedett. Az ipari termelés a 0,5%-os emelkedés helyett 0,3%-kal esett vissza.
Olaj, arany
A WTI típusú kőolaj tegnap megérintette a 2008-as mélypontját, ahonnan visszapattant az árfolyam. A 32,1 dolláros minimumhoz képest 33,2 dollárig kapaszkodott vissza zárásra az árfolyam, és reggel is folytatódik az emelkedés. Átmeneti felpattanás várható az olajpiacon, de az elemzők továbbra sem túl optimisták. A Bloomberg felmérése szerint az elemzők 61%-a számít további lejtmenetre a kőolajban.
A negatív hangulatban megtalálták a befektetők az aranyat. Régóta nem látott emelkedéssel kezdte az évet a nemesfém, a gyengülő dollár is segítette az árfolyamot, így tegnap már 1.110 dollárig emelkedett a kurzus.
Devizák
Tegnap is nagy küzdelem zajlott az forint piacán. A reggeli órákban a hazai fizetőeszköz intenzíven gyengülni kezdett az euró ellenében, de a 316-os ellenálláson fordult az árfolyam, és a régiós devizákkal karöltve erősödés indult. A hajnali órákban már 314 alá került az árfolyam, a következő támasz 312,5-nél található.
Rossz napja volt a dollárnak tegnap, a decemberi Fed ülés jegyzőkönyvének nyilvánosságra kerülése óta meredeken gyengül a tengerentúli fizetőeszköz. Az EUR/USD 1,093-ig emelkedett, ahol a csökkenő csatorna felső széle is található. Innen azonban lefordult a kurzus ma reggel, és 1,085-ig korrigált az árfolyam.
Távol-Kelet
Megnyugodtak az ázsiai piacok, legalábbis átmenetileg. A Nikkei 0,4%-ot csökkent, a Hang Seng 0,8%-ot, a Shanghai index pedig 2,3%-ot emelkedett. A Shanghai indexben nyitást követően még erőteljes eladói nyomás volt látható, ami nem is meglepő, hiszen tegnap cirka 30 percnyi kereskedés után fel kellett függeszteni az esés miatt a kereskedést.
Mától felfüggesztették a részvénykereskedésre vonatkozó felfüggesztési szabályokat Kínában. A szabályozás nem volt túl hosszú életű, hiszen azt csak hétfőn vezették be, de a héten már kétszer is alkalmazni kellett. A mostani piaci turbulenciák miatt így inkább a felfüggesztése mellett döntöttek. Nem magától talált magára a kínai részvénypiac. Nem hivatalos információk szerint ismét állami intervencióra került sor a részvénypiacon az árfolyamok megtartása érdekében.
Új kommunikációs eszközt vezet be a japán jegybank. Bár a BoJ idén csak 8 ülést tart a korábbi 14 helyett, de a transzparenciát igyekszik javítani egy új kommunikációs eszközzel. Mostantól nyilvánosságra hozzák az ülésen megvitatott véleményeket és témákat is. Első alkalommal ez egy 6 oldalas dokumentumot jelentett, mely alapján alapvetően bíznak a kedvező inflációs trendben, de az alacsony olajárakat ismét kockázati tényezőként említették.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.