Részvénypiac cikkek


Júniusban szavaznak a kilépésről a britek

Júniusban szavaznak a kilépésről a britek 

Megvan a dátum, június 23-án szavaznak a britek. Egy esetleges kilépés mind az uniónak, mind az Egyesült Királyságnak rossz lenne, miközben az előzetes felmérések egyelőre még a bennmaradók többségét mutatják, de a grafikonokat nézve egyre kiegyenlítettebb a két tábor. Így nem meglepő, hogy a brit kockázati felár folyamatosan növekszik. Az októberi 15 bázispontról, mostanra 30 bázispont fölé emelkedett.
Jött jó hír, és rossz is

Jött jó hír, és rossz is 

Kínában növekedtek a gépjármű értékesítések, igaz az ÁFA csökkentés hatására, miközben az amerikai olajkészletek 80 éve nem látott csúcsra 504 millió hordóra növekedtek. Az egyik önmagában bika, míg a másik önmagában medve hír.
Nem kőbe vésett a kamatemelés

Nem kőbe vésett a kamatemelés 

A Fed tegnap publikált jegyzőkönyvéből kiderül, hogy nem sok eszköztáruk van az inflációs és gazdasági sokkokkal szemben, de a négy kamatemelés nem kőbe vésett gondolat, hanem inkább a megjelenő gazdasági adatok függvénye. Elemzők szerint aggasztó az inflációs sokk és a gazdasági lejtmenet elleni fegyvertelenség és az esetleges stagfláció kialakulásának veszélye, de ez nem nagyon hatotta meg a piacokat.
Eltüntetné a hiányt a kormány

Eltüntetné a hiányt a kormány 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap váratlanul bejelentette, hogy szeretnék elérni, hogy a 2017- es költségvetés már egyensúlyban legyen, vagyis költségvetési hiány nélkül sikerüljön zárni az évet. Ehhez mintegy 750-800 milliárd forintnyi költségvetési hiányt kéne eltüntetni.
Folytatódhat az emelkedés

Folytatódhat az emelkedés 

Csendesebb napra ébredtünk, legalábbis ami a híreket illeti. Ugyanakkor meg tűzijátékot láthatunk a piacokon. A pénteki erőteljesebb európai és amerikai emelkedést követően felrobbant Ázsia, pedig a kínai külkereskedelmi adatok siralmasak lettek.
Mit hoz a majom éve?

Mit hoz a majom éve? 

A héten megkezdődött a majom éve, ami az asztrológia szerint az új, az ismeretlen, a kihívások éve. A holdújév visszafogott ünnepléssel kezdődött Kínában, ami a gazdaság állapotát tekintve teljes mértékben érthető. De vajon milyen kihívások várnak Kínára, lendületet adhat-e a majom éve az évek óta lassuló gazdaságnak?
Éles fordulat Amerikában

Éles fordulat Amerikában 

Az USA-ban hatalmas fordulat következett be a piacon. Nevezetesen a piaci hozamokból számított kamatemelési várakozások nem csak teljesen eltűntek, hanem már nagyobb valószínűséggel kalkulálnak kamatcsökkentéssel, mint emeléssel.
Nem jött nyugalom a piacon

Nem jött nyugalom a piacon 

Janet Yellen nem igazán nyugtatta meg a piacokat. A FED elnöke szerint ugyanis a szigorodó pénzügyi feltételek ellenére az amerikai gazdaság továbbra is növekszik, így nem zárhatók ki további kamatemelések.
Egy kis nyugalom a piacokon

Egy kis nyugalom a piacokon 

A piacok a nagy eséseket követően megnyugvó állapotba kerültek, de az elemzők óva intenek attól, hogy a fordulat kifejezést használjuk. Egyelőre megpróbálnak megint felfelé kapaszkodni az indexet, és közben nem szabad elfeledni, hogy pl. a DAX kezd túladottá válni.
A gyógyszeriparnak nem fáj a feje a számok miatt

A gyógyszeriparnak nem fáj a feje a számok miatt 

Miközben szétesik a világ, a Richter egy jó gyorsjelentést tett közzé. Az árbevétel sorokon általában meghaladta az éves terveket, és a rubelgyengülést is sikerült kiütni a költségek kézben tartásával.

Jó hírek jöttek Amerikából 

Péntek délután kimondottan jó munkaerőpiaci adatok érkeztek Amerikából. Az átlagos órabérek 2,5%-kal bővültek januárban, és a munkanélküliségi ráta is mélypontra csökkent a válság kitörése óta, vagyis nyoma sincs a dinamika lassulásának.

Újra Kínával riogatnak 

Újra Kínával riogatják a befektetőket, miközben Obama kampányszagú 10 dolláros hordónkénti tisztaság adót vetne ki. Ez hasonló, mint az európai jövedéki adó. 25 cent lenne gallononként, s az alacsony kőolaj illetve benzin árak ezt most lehetővé tennék.

Jöhet egy fordulat 

A New York-i Fed elnök mélybe lökte a dollárt. William Dudley szerint a decemberi kamatemelés óta sokat szigorodtak a piaci kondíciók, s az erős dollár amúgy sem tesz jót az amerikai gazdaságnak. Erre erőteljes gyengülés kezdődött a dollár piacán.

Japántól hangos a piac 

A japán 10 éves kötvénykibocsátás eltörlésétől visszhangos a sajtó. A tranzakció február 5-én lett volna, de az alacsony hozamok miatt (6,5 bázispont) a kormány még időben lefújta a tranzakciót, és arra hivatkozott, hogy nem akarja a lakosságot kitömni ilyen alacsony hozam mellett ilyen hosszú kötvényekkel.

Meglökte a jegybank a piacot 

Meglökte a kínai jegybank a Shanghai piacot, ugyanis újabb 15 milliárd dollárt pumpált bele a kínai pénzügyi közvetítő rendszerbe, és még további hasonló lépéseket helyezett kilátásba. Így a kínai piac emelkedett, miközben Ázsia többi piacán inkább a csökkenés volt napirenden.

Olajár: csak spekuláció a kitermelés csökkentése 

Januárban tovább emelkedett az OPEC olajkitermelése. Napi 48 ezer hordóval bővült a kitermelés, így az már eléri a napi 33,113 millió hordót. A londoni és amerikai elemzőházak véleménye szerint hiábavalóak Oroszország törekvései az OPEC kitermelésének visszafogására, és spekulációnak tartják a múlt héten megjelent 5%-os kitermelés csökkentésről szóló híreket.

Ilyen is van: negatív kamat 

A tegnapi csúnya amerikai tartóscikk rendelésállomány adat után a mai napon a negyedik negyedéves GDP- vel lehetünk gazdagabbak. Ha komolyabb eltérést látunk majd az amúgy gyengének mondható 0,8 százaléktól, annak komoly piacmozgató hatása lehet.

Maradt az iránykeresés 

Tegnap a Fed nem igazán segített iránymutatással, illetve inkább elbizonytalanította a befektetőket. Alacsonyabb növekedést és inflációt vár most, mint decemberben, de nem adott további támpontot a kamatemelések tekintetében.

Ma mindenki a FED-re figyel 

Miközben a hangulat kissé jobb lett, a vállalati profitok nem igazán dübörögnek, persze tisztelet a kivételnek. Mindeközben kíváncsian figyeljük a Fed kamatdöntését a mai napon.

Ami ebben a helyzetben a legfontosabb: az éberség 

A tavalyi jellemzően emelkedő értékpapír és nyersanyagárfolyamok után, most hektikus változásokra kell felkészülni, ezért a befektetők számára az első negyedévben az éberség és az óvatosság a legfontosabb.

Nem sikerült talpra állni 

Nem sikerült talpra állnia a részvénypiacoknak. A múlt hét végi emelkedés nagy részét már vissza is adtuk. Az összkép sem sokat változott, ismét az ázsiai piacok és Kína a félelem fő oka. A kínai részvénypiac egyfajta önbeteljesítő jóslatként 5%-ot esett. Elemzők szerint további esés jöhet, ami felerősítette a tőkekiáramlással kapcsolatos aggodalmakat, ami valóra is váltotta a részvénypiaci esést.

A félelem gyilkolja a piacokat 

A Goldman Sachs saját gazdasági indikátorával riogatta a befektetőket, amely már azt jelzi, hogy recesszióban van az USA gazdasága. Ezután a Merrill Lynch jutott hasonló következtetésre a kötvénypiaci mozgásokból.

Tovább esik az olajár és most már ebből baj is lehet 

Nem a világgazdaság problémái okozzák a kőolaj árfolyamának zuhanását, hiszen idén napi 1,2 millió hordóval tovább növekszik a kereslet. A csökkenő olajár oka a túlkínálat és Irán visszatérése az olajpiacra a szankciók eltörlésével.

Nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene 

Már a tegnapi nap sem sikeredett úgy, ahogy elvárható lett volna. Ma pedig az újabb ázsiai méretesebb esések határozzák meg a hangulatot. Ezt segíti az IMF legújabb GDP növekedésre vonatkozó előrejelzése, amely 0,2 százalékponttal csökkent az idei és jövő évre, így most már csak 3,4 és 3,6 százalék.

Kísérteties a hasonlóság a válság előtti időszakkal 

A hitelválságéhoz kísértetiesen hasonló forgatókönyv szerint a nemzetközi kötvénypiacok összeomolhatnak, amennyiben a Fed túlzottan agresszív lépéseket tesz a kamatemelések során. A befektetőknek érdemes a leselkedő veszély jeleire figyelni. Annak kockázata, hogy a nemzetközi vállalati kötvény piac összeomlik, nem nagy, de létezik és számolni kell vele.

Így szenvedjük meg mi is az orosz gazdaság válságát 

Nagyot esett tegnap a BUX, azután, hogy pénteken visszaesett a bázisba. A közvetett ok az olaj árfolyamának zuhanása lehet, amely az elmúlt hetekben nagy nyomást helyezett a rubel árfolyamára.

Csúnyán leminősítették a lengyeleket 

A lengyelek esetében nem tétlenkedett a hitelminősítő. A látványos „gazdasági” intézkedéseknek azonnal megvan a böjtje, az S&P „A-„-ról „BBB+”-ra vágta a minősítést negatív kilátással. Ez persze hozott egy méretesebb zlotyi gyengülést, ami a forintra is hatott. A forint továbbra is 318 és 313 közé van beszorulva, azaz egyelőre ebben a sávban mozoghat tovább.

Már a terrorra is immúnisak a piacok 

Újabb merényletek borzolták a kedélyeket, amely akár komolyabb problémává is fajulhat, de az elmúlt hetek részvénypiaci csökkenései után, a részvénypiacok gyakorlatilag immúnisak az eseményekre.

Megtorpant a forint 

A keddi forinterősödés után tegnap is eséssel indult a kereskedés az EUR/HUF devizapárban, de 314,4-nél megakadt az árfolyam. Zárásra 316 forint közelébe korrigált vissza az árfolyam, így újra bizonytalan a hangulat a forint piacán.

Nagyot gyengülhet a forint 

Miközben a nemzetközi piacokon mintha egy kis megnyugvás lenne (de még mindig látható eladói nyomás), addig itthon a forint körül alakult ki izgalom. A mai napon az MNB sajtó- és elemzői tájékoztatót tart a monetáris eszköztárról. Sőt, az MNB ügyvezetője arról beszélt, hogy lefelé mutató kockázatok vannak az inflációban. Ez azt sugallja, hogy valamiféle további monetáris lazítást jelent be ma a jegybank. Ez pedig a forintra nézve gyengítően hat.

Kína: csak egy kis pánik, vagy Armageddon? 

Tekintve, hogy kínai észvények kereskedését egy héten belül másodszor is felfüggesztették, a 2016-os év a tavaly nyári izgalmakhoz hasonló alaphangon indult az ázsiai piacok számára. Matthew Sutherland, a Fidelity International ázsiai régióért felelős termékmenedzselési igazgatója elmondja, szerinte mi mozgatja a szálakat és vajon a pánik átterjed-e majd más piacokra is.

Rossz hírekkel kezdődik a gyorsjelentési szezon 

A mai napon megkezdődik a gyorsjelentési szezon az USA-ban is. A hagyomány szerint ez az Alcoa alumíniumgyártó cég gyorsjelentésével kezdődik, amelytől jelentős profitcsökkenést várnak, hiszen a tavalyi negyedik negyedéves 30 centtel szemben mindössze 3 centes eredményről adhat számot. Persze ennél is fontosabb lesz az, hogy mint fog mondani az idei alumínium kereslet tekintetében, hiszen az nagymértékben függ a világ konjunktúrától.

Az állam stabilizálhatta a kínai piacot 

Megállt a kínai részvénypiac esése, ráadásul a jüan árfolyama is stabilizálódni látszik az év eleji cirka 1,5 százalékos gyengülést követően. A probléma ezzel a hirtelen jött stabilitással, hogy a piaci pletykák szerint az állami alapok vásároltak a részvényekből, vagyis mesterségesen stabilizálták a piacot.

Egyre nagyobb a baj Kínában 

Szánkázik az olaj, esik Kína, miközben folyamatosan értékelődik le a jüan. A decemberi zárás óta a kínai fizetőeszköz cirka 1,6 százalékkal értékelődött le a dollárral szemben, ráadásul a mozgások igencsak hevesek voltak.

Itt az újabb feszültségforrás 

Észak-Korea a saját bevallása szerint hidrogénbombát robbantott. Valamilyen robbantás volt, de az kérdéses, hogy ilyen bombát (amelyet az oroszoknak is csak jóval később sikerült kifejleszteniük, mint az amerikaiaknak) tényleg sikerült-e az északi-koreai államnak létrehoznia.

Indult már jobban is az év 

A tegnapi hatalmas esést követően a DAX megpróbálkozik az emelkedéssel. Hasonlóval próbálkozik a BUX is, amely viszonylag jól tartotta magát a tegnapi negatív nemzetközi hangulatban. A DAX az elmúlt két évben komolyabb csökkenéssel kezdte az évet. Tavaly az első három napban több mint 5 százalékot csökkent, hogy aztán áprilisig egy komoly, több mint 20 százalékos rallyt produkáljon.

Nagy maflással indíthatjuk az új évet 

Erőteljes eséssel indítják a részvénypiacok az évet. Ezt rá lehet fogni a gyenge kínai PMI adatra, vagy éppen arra, hogy év végén az alapkezelők felmanipulálták az indexeket, s most magukra hagyták őket.

Ne legyünk túlzóan optimisták 

2016-ban sem fogunk unatkozni a piacokon – figyelmeztetnek a Fidelity International globális alapjainak portfólió menedzserei. A szakemberek óvtak a túlzott optimizmustól, azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a gondosan előkészített befektetések jó hozammal járhatnak.

Ez várható idén a részvénypiacon 

A jövő esztendő minden bizonnyal egyik legmarkánsabb tényezője a fő pénzügyi központok monetáris politikáinak iránybeli eltérése lesz. Európában és Japánban további monetáris lazításokra, míg az Egyesült Államokban pénzügyi szigorításra számíthatunk. Nagy általánosságban jól fog alakulni a részvények piaca, és befektetési szempontból a részvények kínálják majd a kötvények legjobb alternatíváját.

Egy évtizede nem volt ilyen olcsó az olaj 

Tovább szenvednek a nyersanyagok, leginkább a kőolajat tartják továbbra is nyomás alatt az eladók. A Brent árfolyama 11 éve nem látott mélységbe esett, de az amerikai könnyűolaj is 7 éves minimumra került pénteken.

Komoly zuhanás elé nézünk 

Véget ért a jó hangulat a tengerentúlon és három emelkedő napot követően elindult a korrekció. A tegnapi esés már túlmutat egy egyszerű profitrealizáláson, mert a nyersanyagok további zuhanásának köszönhetően az alapanyag- és energiaszektor cégei komoly zuhanásba kezdtek.

Itt van a nagy nap 

Eljött ez a nap is. Este 8 órakor a Fed döntéshozók nagy valószínűséggel 25 bázisponttal 0,5 százalékra emelik az alapkamatot, amely 7 éve a 0,25 százalékos szinten van.

Sok hetes mélyponton a forint 

Tegnap tovább gyengült a forint. Egyrészt látszik, hogy van egy egységes régiós gyengülés, de azért az figyelemre méltó, hogy amikor a török líra gyengül, akkor azzal gyengül a forint, ha pedig éppen a román lej, akkor pedig azzal mozog együtt a magyar fizetőeszköz.

Van esély a Mikulásrally-ra 

Nagyot esett tegnap a DAX így újra 10.600 pont környékén kóricál. Ezzel különben egyre közelebb kerül a korrekció vége, és ha a fent említett szint (rés 10.500 és 10.600 pont között) nem esik el, akkor akár egy komolyabb mikulásrally is kialakulhat.

Megfeküdt az olajár 

Meglepte a piacokat az OPEC. Ahelyett hogy csökkentette vagy a várakozásoknak megfelelően szinten tartotta volna a kvótát, 1,5 millió hordóval megemelte a jelenlegi napi 31,5 millió hordó kitermelés értékre.

Most jön a keserű pirula 

Rendesen odacsapták a piacokat, pedig Draghi csak picivel jelentett be kevesebbet, mint amit a piac várt. Nemcsak az keltett csalódást, hogy nem a jelenlegi 60 milliárd eurós programot emelte meg, hanem „csak” fél évvel megtoldotta a kötvényvásárlási programot, amit ráadásul akár még meg is toldhat, ha a vizsgálódási horizonton nem látja azt az EKB, hogy a 2 százalékos inflációs cél elérhető.

Ma mindenki Európára figyel 

Eljött ez a nap is. Minden szem az EKB-ra szegeződik. A piac határozott, legalább 10 bázispontos betéti rátacsökkentést és az eszközvásárlási program valamiféle kiterjesztését várja.

Már a holnapot várja a piac 

A világ a holnapi EKB ülésre és a két hét múlva esedékes Fed ülésre koncentrál. Ha a várt 10 bázispontnál nagyobb mértékben csökkentenék a betéti rátát a holnapi ülésen, akkor a piac valószínűleg örülne, és az euró is tovább gyengülne a dollárral szemben.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Klímablog

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca  

Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat.

Gazdaság

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo