Részvénypiac cikkek


Ma átmeneti lehet az emelkedés

Ma átmeneti lehet az emelkedés 

Tegnap a nap elején még nagyobb csökkenést láthattunk a nemzetközi piacokon, amelyet némi hezitálás után emelkedés követett. Azt gondoljuk, hogy ez egy átmeneti emelkedés, amit vételi pozíciók zárására, a hevesebb vérmérsékletűeknek pedig eladási pozíciók nyitására lehet felhasználni.
Marad a bizonytalanság

Marad a bizonytalanság 

Úgy tűnik, hogy Merkel és Ciprasz találkozója kimerült a formaságokban, azaz semmilyen előrelépés nem történt. Merkel azt hangsúlyozta, hogy nem ő dönt. Így továbbra is marad a görög bizonytalanság.
Nagyon jó hír a felminősítésünk

Nagyon jó hír a felminősítésünk 

Egyértelműen a legfontosabb magyar vonatkozású esemény az S&P felminősítés volt. A hitelminősítő a kilátások változtatása helyett meglepetésre lépett, és egy fokozattal, BB-ről BB+-ra emelete a magyar államadósságra vonatkozó minősítését.
Kardcsörgetés mellett jöhet korrekció

Kardcsörgetés mellett jöhet korrekció 

Azon túlmenően, hogy mind az oroszok, mind a NATO csörgeti a kardot (ami aggodalommal tölthet el bennünket), illetve Schauble arról beszél, hogy a görögök gyakorlatilag kiírták magukat az EU-ból, szinte már nem is tűnik hírnek, hogy ma a Fed véleményével leszünk gazdagabbak.
Ma lehiggadhatnak a piacok

Ma lehiggadhatnak a piacok 

Tegnap újabb csúcsot láttunk a német piacon. A DAX annak ellenére száguldott, hogy a dollár korrigált a várakozásoknál gyengébb amerikai adatok hatására. Valószínűleg az is segített, a mennyiségi lazítás mellett, hogy az olaj ára újra mélyrepülésbe kezdett.
Megint elromlott a hangulat

Megint elromlott a hangulat 

Gyengébb lett az USA-ban a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe. Ugyan ez is azt sugallná, hogy később lesz a kamatemelés, de ez sem hatotta meg a befektetőket, inkább az eladási oldalra álltak a pénteki kereskedésben.
Egy kis lélegzethez jutottak a piacok

Egy kis lélegzethez jutottak a piacok 

Jó pár nap gyengélkedést követően tegnap az amerikai piacok is mutattak némi erőt. Ez arra volt elég, hogy a Dow Jones ipari átlagindex a 30 napos mozgóátlagig menjen vissza, míg a Nasdaq index éppen a 30 napos szintről fordult.
A forint erősödött? Nem, az euró gyengült

A forint erősödött? Nem, az euró gyengült 

Újabb hatalmas rallyt láthattunk a DAX indexben és a dollárban. Eközben a forint is bődületeset erősödött az előző napok gyengélkedése után. Persze a megfogalmazás rossz, hiszen valójában az euró gyengült a többi devizával szemben.
Rácsaptak az eladás gombra a befektetők

Rácsaptak az eladás gombra a befektetők 

„Hatalmasat” estek az amerikai indexek a kamatemelési várakozások erősödésének okán. Az ok igen egyszerű: ilyenkor a befektetők mindig csak az alternatíva költség emelkedését látják, és így a leértékelődő értékeltségekkel számolnak, amelynek egyenes következménye a „sell” gomb megnyomása.
Vegyes a kép hétfő reggel a piacokon

Vegyes a kép hétfő reggel a piacokon 

Az amerikai munkaerő-piacok vegyes képet mutattak pénteken, míg a munkanélküliségi ráták csökkentek, addig a foglalkoztatottság is csökkent egy leheletnyivel. Európában újra, vagy még mindig napirenden a görög kérdés.

Hétfőn indul a pénznyomda 

Tegnap világosabb lett a kép a QE körül, aminek örültek a befektetők, és újra megvették a piacokat. Hétfőn kezdődik az állampapír vásárlás, és -20 bázispontos hozamig (betéti ráta az EKB-nál) lehet megvásárolni a 2 évnél hosszabb befektetési kategóriába ajánlott állampapírokat.

Lassabban szárnyal a kínai sárkány 

A kínaiak az elmúlt 15 év legalacsonyabb növekedését, 7 százalékot tűztek ki célul. A lépés nem meglepő, hiszen már évek óta arról beszél a piac, hogy a kínai növekedés lassul, és mindenki azon spekulál, hogy puha vagy kemény landolásra lehet-e számítani.

Tegnap megindult az erózió a piacokon 

Az indaiak vágták az alapkamatot 25 bázisponttal 7,5 százalékra, és bevezették az infláció követés rendszerét. Most egyébként 5,11 százalékon áll az infláció, és a cél 4 százalék plusz/mínusz 2 százalékpont. Ugyan erre az aranynak emelkednie kellene, de a mozgás csak pici volt, mivel az erősödő dollár kiegyenlíti az ilyen jellegű mozgásokat.

Dotkom-lufi szinten jár a Nasdaq 

Új csúcsok szerte a világban. A Nasdaq szinte pontoson 15 év eltelte után emelkedett újra ötezer pont fölé, s ezzel 2,5 százalékpontra megközelítette a történelmi csúcsot.

Rábólintottak a görög reformcsomagra 

Pénteken a németek nagyarányban jóváhagyták a görög hitelcsomag meghosszabbítását négy hónappal. Ciprasz pedig azt mondta, hogy keményen fognak dolgozni, hogy teljesítsék a feltételeket.

Az erős Amerika nekünk is pénzt hozhat 

A magyar befektetőknek jó profitot hozhatnak az amerikai részvények. Az Egyesült Államok gazdasága a Világbank és az elemzői várakozások szerint is a magas jövedelmű, fejlett piacokét meghaladó tempót diktálhat a következő években.

Csúcsok dőltek, az izgalom elmaradt 

Ugyan tegnap újabb csúcsokat láthattunk, a kereskedés valójában nem volt izgalmas. Ez pedig általában fordulós jelzés. Itthon a BUX indexben inkább oldalazást, esetleg kis csökkenést várunk.

Megörült a piac a görög egyezségnek 

Tovább kúsztak felfelé az árfolyamok annak köszönhetően, hogy a görög javaslatot az eurócsoport kisebb meglepetésre tárgyalásra érdemesnek találta. Ennek megörült a piac, és az összes vezető index újabb csúcson zárt, miközben a Nasdaq egyre közelebb araszol a 15 évvel ezelőtt beállított csúcsponthoz.

Populista lózungnak tűnik a görög reformcsomag 

A görögök benyújtották terveiket az eurócsoportnak, akik a mai napon telefonkonferenciát tartanak a javaslatról, amely inkább populista lózungnak tűnhet így az első hírek alapján. Mindezek ellenére a DAX index tovább próbálkozhat az emelkedéssel, és itthon is emelkedést várunk.

Lélegzethez jutott Görögország 

Még négy hónapig kap finanszírozást Görögország a trojkától, cserébe ma estig le kell tenniük az asztalra egy előzetes tervet, hogy hogyan képzelik megreformálni az országot úgy, hogy a fiskális célok (korábban meghatározott költségvetési többlet) ne sérüljön.

Elhúzzák a görögök nótáját 

Tegnap a görögök végül benyújtották a kérelmüket az EMU pénzügyminiszterek felé, amire a németek azonnal azt mondták, hogy nem. Ugyanis a görögök azt szeretnék, ha lazítanának a fiskális fegyelmen, miközben a finanszírozás megy tovább, mintha mi sem történt volna. Ez pedig a németeknek nagyon nem tetszik.

Akár egy jó napja is lehetne ma a piacnak 

Ma összességében akár mehetnének fölfelé is az indexek a rövidtávú technikai indikátorok alapján, de inkább csak oldalazásra számíthatunk. Ráadásul még mindig várunk a görögök kérelmének benyújtására, amely lehetőséget nyújtana az elkövetkező félévre, hogy elkerüljék a csődöt, és közben megállapodjanak a jövőbeli programról.

Vészesen közeledik a határidő 

Továbbra sincs görög egyezség, miközben a jövő hét végére kifut a jelenlegi finanszírozási program. Igaz, ebben a hónapban, 24-én csak kamatfizetési kötelezettség van már hátra majdnem 600 millió euró értékben, amely valószínűleg könnyen teljesíthető.

Csendes nap elé nézhetünk 

Ma az amerikai piacok zárva vannak, a görögök, az EMU pénzügyminiszterei pedig tárgyalnak. Összességében visszafogott kereskedést várunk itthon és a DAX indexben is, árfolyamcsökkenéssel karöltve.

A forintnak is jót tett a tűzszünet 

Habár Európában a görög kérdés továbbra is nyitott, a minszki megállapodás, az újabb tűzszüneti terv, hatalmas örömöt hozott a piacokra. Persze ebben az is közrejátszott, hogy az IMF 40 milliárd dollárral támogatná Ukrajnát, amelyből az azonnali keret 17,5 milliárd.

Most a kivárás jellemző a piacokra 

Leginkább dagonyának tűnnek jelenleg a piacok. Nagyobb eséseket nagyobb emelkedések követtek, és most itt a kivárás, konszolidáció a csúcsok, mélypontok környékén. Persze van, amiben ez már jó ideje zajlik, és van, ami egyáltalán nem így viselkedik.

Minden csoda három napig tart? 

Lehet, hogy a csodák igen, de a tőzsdei emelkedések ennél kiszámíthatatlanabbak. A bankadó csökkentésének híre felrázta a kedélyeket, és valószínűleg sok eladási pozíciót zártak a hírekre, és az is valószínű, hogy messze nem mindet.

Kis lépés Orbán Viktornak, de nagy a magyar bankoknak 

Tegnap egy kis lépést láthattunk egy embernek, de valószínűleg nagy lépést a bankrendszernek és az országnak. A kormány stratégiai jellegű bejelentéseket tett, és nemcsak csökkenti a bankadót, hanem óvakodik olyan intézkedések meghozatalától, amelyek negatívak a bankrendszer működésére nézve.

Gyenge számokat várhatunk a Richtertől 

Hétfőn jelent a Richter, várakozásaink szerint 3,7 milliárd forint lesz az eredmény, amely ugyan 29 százalékos bővülés tavalyhoz képest, de így is nagyon gyenge a céghez magához képest. Így az eredmény éves szinten 24 százalékkal csökkenhet. Az ok a gyenge orosz értékesítés, illetve a jelentős pénzügyi veszteség a kintlévőségeken, amely a rubel és a hrivnya gyengüléséhez köthető.

Újabb kamatcsökkentés a láthatáron 

Az MNB napok óta komoly offenzívát folytat. Előbb a jegybankelnök, majd egy monetáris tanácstag, most pedig a monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgató szerint is még lazább monetáris politika, tehát kamatcsökkentés jöhet.

Egyre terjed a kamatvágási láz 

Egyre terjed a kamatcsökkentési járvány: Ausztrália az éjjel 25 bázisponttal, 2,25 századra csökkentette a kamatot. Egyelőre úgy tűnik, hogy még sokáig az olcsó pénz világában fogunk élni, és nyilatkozatok ide vagy oda, az USA-ban is inkább az év végére tesszük az első kamatemelést.

Mindenkit megleptek az oroszok 

Kissé meglepte a piacokat az orosz jegybank döntése, nevezetesen az alapkamat 17 százalékról 15 százalékra történő csökkentése. A rubel először gyengült a hírre, de mára gyakorlatilag ugyanott áll, ahol a kamatdöntés előtt volt.

Még napokig tarthat a konszolidáció 

Az USA-ban régebb óta, miközben Európában csak néhány napja folyik az EKB lökés utáni korrekció. Ez még egy jó darabig eltarthat, és eközben, ha nagyobb csoda nem történik, akkor néhányszáz ponton belül maradhat a DAX index.

Rossz előjelek a mai napra 

Vannak országok, ahol a populizmus az úr, és vannak, ahol a józan ész diadalmaskodik efölött. Az előbbi csoportba tartozik pl. Horvátország és Görögország, míg az utóbbiba Lengyelország vagy Románia tartozik, vagy tartozhat.

Megint szembementünk a világgal – és jól tettük 

Tegnap a BUX szembe ment a nemzetközi trendekkel. Míg a fejlett piacokon jelentős esés bontakozott ki, addig itthon az OTP kivételével a vezető részvények emelkedtek.

Bóvliba vágták az oroszokat 

10 éve nem látott lépés, Oroszországot bóvliba vágta az S&P hitelminősítő. A befektetők körében már eddig is ennek megfelelően kezelték, így erőteljes piaci reakcióra nem számítunk. Mondhatni a hitelminősítők megint csak a piac mögött kullognak, hónapokkal lemaradva.

Bejött a papírforma, lehet aggódni! 

Megvoltak a görög választások, és jött a papírforma. Nyert a Sziriza. A hatalmas fölény ellenére így is csak 149 helyet szereztek meg, és még két képviselőre, azaz valamiféle koalícióra lesz szükség, hogy abszolút többségre tegyenek szert a parlamentben.

Brüsszel örömet hozott a piacoknak 

Megvan az EKB-döntés, amely a vártnak megfelelő lett. Gyakorlatilag további 50 milliárd eurót önt a piacra márciustól, amelynek közel 20 százaléka a német piacra fog menni. Mivel a program 2016. szeptemberig tart, és még akár emelhetik is a tétet, ezért a piac a kezdeti ingadozását követően északnak vette az irányt.

Eljött Európa nagy napja 

Eljött a nagy nap, de a részletek kiszivárogtak, illetve szerintünk kiszivárogtatták. Az EKB nem kívánta kommentálni a hírt, ami különben jónak tűnik. Nevezetesen: nagyjából márciustól havi 50 milliárd eurót költene az EKB állampapírok vásárlására 2016 végéig.

Előzi a régiós devizákat a forint 

Holnap nagy valószínűséggel megtudjuk, hogy az EKB mit tervez QE alatt. Közben megkezdődik ma Davos-ban az éves gazdasági fórum, a Dombass régióban pedig újra és egyre jobban lövöldöznek. Közben a lengyelektől a horvátokig vizsgálják a magyar devizahiteles mentőcsomagot.

Lassulóban a kínai gazdaság 

Kína gazdasága a kormányzati intézkedések ellenére 7,4 százalékkal bővült tavaly, ami az elmúlt 24 év legalacsonyabb növekedése. Persze azt is mondhatjuk, hogy ezekkel sikerült megtámasztani a növekedést.

Oldalazhat ma a piac 

Az USA piacai zárva tartanak Martin Luther King napja miatt. Eközben hatalmas (7 százalék feletti) esést láthatunk a kínai piacon a nem megfelelő fedezeti követelménytartás miatt. Persze így is csak a 30 napos mozgóátlagig esett az index, annyira erőteljes volt az emelkedés.

Most tényleg nem mi tehetünk a forintgyengülésről 

Valószínűleg a történelemben először, az fordult elő hogy a pénzért fizetnek, ha elvisszük. Ugyanis a svájci jegybank 3 bázispontot fizet számunkra éves szinten, ha kézpénzt veszünk tőle kölcsön.

Mehet az uniós pénz az állampapírokba 

Tegnap az európai bíróság jogászai úgy találták, hogy az EKB vásárolhat európai állampapírokat. Így már 22- én, a görög választások előtt születhet valami döntés az „európai QE-ről”.

Rossz napot zártunk tegnap 

Pozitív nyitás után lejtőre kerültek a tengerentúli börzék, és a nap végére sem javult a hangulat, még a többletes amerikai költségvetési adat sem hatotta meg a piacokat.

A vártnál jobban indult a gyorsjelentési szezon 

Miközben a piacok hezitálnak, jó vállalati hírekkel találkozhatunk, legalábbis ami a profitot illeti. Az SAP tegnap napközben hozta ki előzetes eredményét, amely ugyan kissé elmaradt a várakozásoktól, de az ok a felhő alapú szolgáltatások növekedése, amely kezdetben magas költséggel jár, majd inkább „cash cow”-ként, azaz fejőstehénként viselkedik. Így a jövőbeli kilátások igazán jónak tűnnek.

Ma megint eshetünk egy nagyot 

Pénteken az oroszokat leminősítette a Fitch, de Moszkvának még így is a BBB- a besorolása, éppen a befektetési kategóriában maradtak. Az EKB viszont kihagyhatja a kötvényvásárlási programból a mediterrán tagállamokat.

Úgy megszédült a forint, hogy gyorsan erősödni kezdett 

Megindult a korrekció az EUR/HUF devizakereszt árfolyamában a 320-as lokális csúcsról, melynek keretében a 20 napos mozgóátlag 315,7-es értéke közelébe csökkent a devizapár jegyzése.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.
Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket

Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket 

Interjú Jeney Attilával, a MABISZ kommunikációs igazgatójával.

Pénzszerzés

Eljött a fordulat a budapesti ingatlanpiacon

Eljött a fordulat a budapesti ingatlanpiacon  

2025 első negyedévében 7 százalékkal erősödött az eladó lakóingatlanok iránti kereslet az előző év azonos időszakához képest.

Jogi kisokos

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni  

Az új ingatlan-nyilvántartási törvény átalakította a több részletben megvásárolt vagy feltételhez kötött ingatlanok bejegyzésének a rendszerét.

Cégblog

Biztosítók körmére néztek, bírságolás lett a vége

Biztosítók körmére néztek, bírságolás lett a vége  

Az MNB összesen 11 millió forint bírságot szabott ki három biztosítóra.

Klímablog

Nyár óta 12 milliárd forint folyt vissza a vásárlókhoz

Nyár óta 12 milliárd forint folyt vissza a vásárlókhoz  

Már csaknem 10 milliónál jár a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. kötelező visszaváltási rendszerében, a REpont applikáción keresztül.

Társadalom

Tenisz jubileumra készült Miami és Budapest is

Tenisz jubileumra készült Miami és Budapest is 

Budapesten is jubileumra készültek a tenisz szerelmeseinek 25. alkalommal megrendezett Csók Tenisz! csapatversenyén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo