Itthon pozitívan hathatna, hogy az OTP a kétes hitelek nagy részét (17 milliárd rubel) eladta Oroszországban. Ez pedig OTP részvényenként akár 7-45 forint adó előtti eredményt is hozhat számításaink szerint. Persze ebben nagy a bizonytalanság. Ugyanakkor az OTP emelkedésének lendülete tegnap megtört, és amúgy is eladási jelzéseket látunk a dinamikus indikátorok alapján. Másrészt a hír már tegnap délután kinn volt a piacon, és akkor sem hatott, szóval inkább a technikai képnek hiszünk, azaz lefelé várjuk ma az OTP árfolyamát és a BUX indexet is.
Egy kis adalék a forinthoz. Az ÁKK nem szándékozik devizakötvényt kibocsátani az elkövetkező két évben, miközben mintegy 8 milliárd eurónyi hitel jár le, és a devizahitelek konverziójából is adódik még mintegy 9 milliárd eurónyi kötelezettség. Így az elkövetkező két évben cirka 17 milliárd euróra lesz szükség, miközben mintegy 6 milliárd eurónyi uniós támogatás fog befolyni. Ez azt jelenti, hogy a február végi 36,4 milliárd eurónyi devizatartalék vagy 25 milliárd euróra csökken, vagy ha szinten akarjuk tartani, akkor az AKK vesz devizát a piacon a forint kötvényekért kapott forintért cserébe. Ez pedig forint gyengítő tényező.
USA
Oldalazással telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek mérsékelt eséssel fejezték be a kereskedést (Dow -0,23%, Nasdaq -0,28%, S&P500 -0,25%). A heti friss segélykérelmek 282 ezer darabra estek múlt héten, amely egy kedvező érték a 290 ezres várakozásokhoz képest. A tengerentúlon negyedik negyedéves végleges GDP adatot publikálnak 13:30-kor, illetve a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges számai érkeznek. Piaczárás előtt Janet Yellen Fed elnök szavaira figyelnek majd a befektetők.
A Hewlett-Packard egyre közelebb kerül ahhoz, hogy eladja a kínai hálózati adatkezelési üzletág 51%-át a Tsinghua Unigroupnak. A vételár 5 milliárd dollár körül alakulhat az ügyhöz közel álló források szerint. A Yahoo menedzsmentje 2 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot hagyott jóvá, aminek lejárata 2018. március 31-e lesz. A piacon lévő 936 millió részvény közel 5%-a távozhat a piacról ezzel a lépéssel. Piacnyitás előtt érkezik a BlackBerry negyedik negyedéves gyorsjelentése, amitől 4 centes veszteséget vár a piac.
Egyre több a pesszimista hang a biotechnológiai vállalatokkal kapcsolatban, hiszen az elmúlt egy évben több mint 50%-ot emelkedett a szektor. A szektorra jellemző 6,4%-os short állomány helyett 11,6%-on áll a mutató mértéke.
Európa
A DAX index és a CAC 40 index 0,3% alatti esése mellett a FTSE 100 index jóval méretesebbet, 1,37%-ot esett. A német pénzügyminiszter nem szeretné kritizálni az EKB monetáris politikáját, de szerinte Németország számára e jelenlegi kamatszint túlságosan alacsony, és buborék kialakulásához vezet. Februárban 7,6 milliárd eurónyi likviditás távozott a görög bankokból, ezzel 140,5 milliárd euróra esett az összesített betétállományuk, amire 10 éve nem volt példa. A külföldi hitelezőkkel és a nemzetközi szervezetekkel való minél előbbi megegyezés szükségessége nem is kérdés az ország számra, hiszen a jelenlegi helyzetben, a hó végén folyósítandó 1,7 milliárd eurós nyugdíj- és közalkalmazotti bérek mellett az április 9-én esedékes 450 millió eurós IMF hitel visszafizetésre sincs fedezet.
Olaj, arany
Az arany 1.200 dollár felett maradt. A jemeni bombázások híre is emelte a nemesfém árát, míg a dollár erősödése némileg visszavette a kereskedést. A Fed politikája és a dollár árfolyammozgása marad továbbra is a fő tényező, ami meghatározza a kereskedést.
A WTI 50,8 dollár volt ma reggel, ami a tegnapi 52,5 dolláros csúcshoz képest visszaesést jelent. Az olaj ennek ellenére ellenálló maradt a korrekcióval szemben, és a mostani árszint azt mutatja, hogy a jemeni bombázások hatása egyelőre fennmarad a piacon. Az USA nyersolaj készletei 8,2 millió hordóval nőttek, ami meghaladta a 4,5 millió hordós piaci várakozást. A szereplők aggódnak, hogy 1- 2 hónap alatt megtelhet a mostani mintegy 530 millió hordós tárolói kapacitás.
Devizák
A forint gyengüléséről szólt a tegnapi kereskedés az EUR/HUF devizapárban. Az árfolyam emelkedése azonban nem volt vészes, egy kisebb korrekciót láthattunk a 300 forintos ellenállásig. A szint áttörése esetén 302 forintig emelkedhetne tovább a devizapár. Az USD/HUF devizakereszt visszapattant a 270-es szintről és 276 forintig (a 30 napos mozgóátlagig) korrigált vissza a kurzus.
Az EUR/USD tegnap lepattant az 1,104-es ellenállásról és 1,08-ig korrigált a kurzus. A tegnapi eséssel lehet, hogy a dollárgyengülés véget ért, és folytatjuk az esést az 1,05-ös támaszig.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot csökkent, míg a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett. Februárban is tovább folytatódott az infláció csökkenése Japánban. Az infláció a januári 2,4%-ról 2,2%-ra csökkent, míg a várakozás 2,3% volt. Az élelmiszer- és energiaárakkal szűrt mutató 2,1%-ról 2,0%-ra esett, ebben az esetben szinten maradásra számítottak az elemzők. Ha az adóhatást kiszűrnénk, akkor 0,2% körüli inflációs mutatót láthatnánk. A gyenge inflációs adat gyenge belső keresletre utal, ami kapcsán ismét lángra kaptak azok a vélemények, hogy az év végéig kibővíthetik a japán eszközvásárlási programot.
Japánban több jelentős részvény is ma forgott először osztalék nélkül, így a Nissan és a Toyota esetében is ez játszott közre a mai esésben. Kínában a vasúttársaságok teljesítettek kiemelkedően, miután olyan hírek jelentek meg, hogy akár már a hétvégén bejelenthetik az új selyem utat, ami Kína és Európa között teremtene új vasúti összeköttetést.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.