Ez a fejlemény újabb mélységekbe lökheti az olajárat, ráadásul a dollár is erősödik, ami szintén negatívan hat a nyersanyagok árfolyamára. Közben Kína stimulálja a lakáspiacát, csökkentve az önerő szükségletet és javítva az adózási szabályokon. Nem is maradt el a piac reakció, a shanghai tőzsde kismértékben emelkedett.
Az USA piacai is száguldottak, ami leginkább az olajcégeknek volt köszönhető, annak ellenére, hogy az olaj árfolyam tovább csökkent, még ha minimálisan is. Az összes szektor emelkedett, azaz az emelkedés általános volt, akárcsak a gazdasági fellendülésbe vetett hit. Ez pedig annak köszönhető, hogy a várt 8,7 százalékkal szemben a függőben lévő lakásértékesítések 12 százalékkal bővültek, azaz a gazdasági aktivitás egyik indikátora igazán egészséges képet mutat. Ennek ellenére egyik index sincsen új csúcson, viszont vételi jelzések vannak kialakulóban az indexeken.
A DAX esetében a kezdeti emelkedést követően inkább csökkenésre számítunk a mai napon, míg Budapesten a bikák és a medvék valószínűleg nem fognak dűlőre jutni egymással, azaz inkább oldalazásra számítunk.
Az MNB legújabb lépése, nevezetesen hogy a bankok lezárhatják a nyitott swap pozícióik egy részét (1,8 milliárd euró értékben) csökkenti a devizatartalékot, amely „ceteris paribus” EUR/HUF árfolyam emelő tényező.
USA
A tengerentúli piacok látványos emelkedéssel zártak tegnap. A nap elején volt egy nagyobb megugrás, majd zárásig kitartott a jó hangulat (Dow 1,49%, Nasdaq 1,14%, S&P500 1,21%). Az olaj- és bankszektor rallyzott nagyot tegnap. A februári adatok alapján a személyi jövedelmek 0,4%-kal emelkedtek, felülmúlva a 0,3%-os várakozást. A magasabb jövedelmek ellenére a személyi kiadások mindössze 0,1%-kal növekedtek. Ebben az esetben a várakozás 0,2%-os bővülés volt.
Februárban a függőben lévő lakásértékesítések 12,0%-kal haladták meg az egy évvel korábbi értéket, jócskán felülmúlva a 8,7%-os piaci előrejelzést. Ma az S&P/Case-Shiller házárindex és a chicagói beszerzési menedzser index márciusi számai érkeznek.
Európa
A DAX 1,8%-ot, a CAC40 1,0%-ot, a FTSE100 0,52%-ot emelkedett a tegnapi pozitív hangulatú kereskedésben. Újabb részletek kerültek napvilágra a 18 pontos görög programcsomagból. Ezek szerint csökkentik a korai nyugdíjak összegét és egy rossz bank felállítását is tervezik, amit a banki mentőalapból finanszíroznának. A kormány becslése szerint a 3 milliárdos csomagból csak 1,5 milliárd euró lenne a privatizációs bevétel, ami nem feltétlenül fog tetszeni a trojkának, ugyanakkor összességében egy konstruktív hozzáállásra számítunk részükről.
Soros György akár 1 milliárd dollárt is kész befektetni Ukrajnában, amennyiben a nyugat-európai országok pénzügyi segítséget nyújtanak Ukrajnának, és amennyiben támogatják a magánbefektetéseket a térségben. A Der Standardnak adott interjúban arról is beszélt, hogy 1/3 esélyt ad a grexitnek, vagyis, hogy Görögország elhagyja az uniót. Korábban még 50%-os valószínűséget adott ennek a forgatókönyvnek. A Fitch Ratings az egyik legsúlyosabb problémának nevezte az euró zóna deflációját, ami nagyrészt az alacsony olajárak miatt alakult ki.
Olaj, arany
Az iráni tárgyalások előrehaladásának köszönhetően a WTI 47,8 dollárra esett. A hírek szerint a hét végéig lezárulhatnak a tárgyalások az iráni szankciók feloldásáról és Irán júliustól teljes mértékben visszatérhet a piacra. A becslések szerint ez a piaci kínálatot akár napi 1 millió hordóval növelheti, de közel 12 millió hordó olaj vár hajókon arra, hogy visszatérjenek a világpiacra.
A dollár erősödése, és az, hogy nem történt jelentős geopolitikai esemény, 1.182 dollárra lökte le az arany árát. A dollár tegnap jelentősen erősödni tudott, a dollár index 9 havi csúcsra repült a jó hangulatban. A piac az EU fogyasztói árindexére és az USA gazdasági adataira figyel elsősorban a dollár árfolyama mellett.
Devizák
A forint piacán látványos mozgás volt tegnap, az euróval szemben ismét erősödni tudott a hazai fizetőeszköz. A kereskedést 298,8-nál zárta az árfolyam, ez pedig azt jelenti, hogy az irány rövidtávon továbbra is forinterősödés. A dollár stabilan erősödik napok óta az euróval szemben, miután a kurzus lepattant az 1,104-es ellenálláról. A reggeli kereskedésben már 1,078-nál jár a kurzus, és az 1,05-ös támaszig további tere van a dollárerősödésnek.
A feltörekvő piaci devizák közül a török líra felülteljesítő volt annak ellenére, hogy a Goldman Sachs a korábbi 4%-ról 2,8%-ra vágta vissza az idei növekedési várakozást. Az euróval szemben 2,82-ig süllyedt a devizakereszt árfolyama, a reggeli kereskedésben pedig tovább esett a kurzus 2,812-ig.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-ot csökkent, míg a Hang Seng 0,5%-kal, a Shanghai index pedig 0,1%-kal emelkedett. Az ázsiai részvényindexek jól zárták az első negyedévet. A Shanghai Composite 17%-ot, a Nikkei 13%-ot emelkedett év eleje óta.
Kínában ismét lazítottak az ingatlanpiac szabályozásán. Ezentúl a második lakás vásárlásánál a szükséges önerő mértéke már csak 40% a korábbi 60% helyett. Egyúttal 2 évre csökkentették azt a minimális tartási időszakot, amit követően 5,5%-os adókulcs megfizetése nélkül értékesíteni lehet az ingatlant. Ez eddig minimum 5 év volt. A lépés növeli az ingatlanpiac likviditását. A kínai lakáspiacnak az építőiparon keresztül kiemelt szerepe van a 7%-os GDP növekedés elérésében, mivel nagyjából 15%-os súlyt képvisel az építőipar a gazdaságon belül.
A kínai hatóságok amerikai nyomásra beleegyeztek, hogy a bankokra vonatkozó új technikai szabályok bevesztését elhalasztják.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.