A mai napon mintha higgadtabbak lennének a piacok. Az olaj áresése megállt, és a DAX indexben is kisebb korrekcióra számítunk a tegnapi hatalmas rallyt követően. A magyar piac relatíve gyengén szerepelt a tegnapi napon, hiszen szinte zéró volt az elmozdulás. Ugyanakkor az Mtel környékéről érkező negatív híreknek (végződtetési díjak csökkenése) köszönhetően a telekommunikációs részvény árfolyamában csökkenésre számítunk (tegnap hatalmasat emelkedett), és a piac általában is csökkenhet.
USA
Tegnap ismét jó hangulat uralkodott a vezető tengerentúli börzéken, az árfolyamok nyitás után meglódultak felfelé, és zárásig folytatódott az emelkedés (Dow 1,28%, Nasdaq 1,2%, S&P500 1,34%). Ma kezdődik a Fed kétnapos kamatdöntő ülése, a befektetők most arra számítanak, hogy a jegybank óvatosabb lehet a kamatemelés időzítésével kapcsolatban. A februári ipari termelési adat alulmúlta a várakozásokat, a piac 0,2%-os bővülést várt, ezzel szemben csak 0,1%-os javulást mutatott a makroadat éves alapon februárban. A tengerentúlon lakáspiaci adatokat publikálnak a délutáni órákban. A Wall Street Journal értesülései szerint az Apple online TV szolgáltatást indítana 25 csatornával, aminek része lenne az ABC, CBS és a Fox is.
A Qualcomm árfolyama 5%-kal esett a zárás után megjelenő gyorsjelentés hatására. Az első negyedéves árbevétel 7%-kal 7,1 milliárd dollárra hízott (várakozás 6,95 milliárd dollár), miközben az EPS 1,34 dollárt ért el a tavalyi 1,26 dollár után, ami egyben a várakozás is volt. A teljes éves várakozások már közel sem sikerültek ilyen fényesen, ugyanis a korábban várt 5,05-5,35 dolláros EPS csupán 4,75-5,05 dollár között alakulhat majd.
Több mint 4%-ot emelkedett az American Airlines árfolyam arra a hírre, hogy a társaság részvényei bekerülhetnek az S&P 500 indexbe, miután az Allergan-Actavis felvásárlási ügylete után egy szereplővel csökken a létszám.
Európa
Jó napja volt az európai tőzsdéknek tegnap. A FTSE 100 index 0,65%-os, a CAC 40 1,0%-os, míg a DAX index 2,25%-os emelkedést produkált. Az ukrán 5 éves CDS 375 pontos emelkedésének köszönhetően 4420 bázispont fölé kúszott az ország kockázati felára, ami alapján már 90%-nál is nagyobb valószínűséggel árazzák az ukrán államcsődöt a piacok.
Oroszország nem hajlandó Ukrajna adósság visszafizetésének elhalasztására. A decemberben esedékes 3 milliárd dolláros kötvény ellenértékének kifizetésére még bőven van idő, azonban ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy az IMF 17,5 milliárd dolláros hitelcsomagjának egyik feltétele az volt, hogy a külső adósság átalakítását oldja meg Ukrajna, akkor már kevésbé megnyugtató a kép.
Az olasz pénzügyminiszter elmondása szerint, amennyiben Görögország elhagyja az euró zónát, akkor ők biztosan nem követik majd a példájukat. Ráadásul a befektetőknek sem kell félniük, hiszen az olasz adósság jelentős része az olasz bankok kezében van.
Olaj, arany
Jelentős változás nem történt tegnap a WTI közeli határidős árfolyamában: a kurzus 43,8 dollár volt, ami 6 éves mélypontnak felel meg. A WTI esetében továbbra is elsősorban az USA készleteire és az USA termelésére figyel a piac. A készletek a múlt héten 448,9 millió hordóra nőttek, és a mostani héten is 3,3 millió hordós emelkedést vár a piac. Az USA termelés továbbra is nő, jelenleg napi 9,37 millió hordó. Az IEA becslése szerint az idei átlag napi 9,56 millió hordóra nőhet.
Az arany esetében az árfolyam alig változott ma reggel: a kurzus 1.157 dollár volt. A platina ára háromhavi mélypontjára esett, ami szintén nyomás alatt tartja a nemesfém árát. A fő kihívás az emelkedő kamatszint lehet, elsősorban a dollár esetében, ami mérsékelheti az arany vonzerejét.
Devizák
Egyfelől az elhúzódó kamatemeléssel kapcsolatos várakozások gyengítették tegnap a dollárt, másfelől a korrekció technikai értelemben is indokolható volt. Az 1,05-ös támaszról pattant vissza a kurzus, de valójában nem volt túl jelentős az emelkedés, a reggeli kereskedésben is csak 1,058-ig kapaszkodott vissza az EUR/USD kurzusa.
A forintban nem volt nagy mozgás, az euróval szemben mérsékelt erősödést láthattunk, az árfolyam 303,2-ig süllyedt. A dollárral szemben is jól teljesített a hazai fizetőeszköz, a kurzus a 292-es lokális csúcsról 286,4-ig esett.
A török líra a dollárral és az euróval szemben is gyengült, és a régiós devizák közül a leggyengébben a török fizetőeszköz teljesített. Az árfolyamnak nem tett jót, hogy a Bank of America 3,7%-ról 3,2%-ra csökkentette az idei GDP előrejelzését.
Távol-Kelet
A Nikkei 1%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,4%-ot csökkent. Mai emelkedésével a Shanghai index már a 2008-as értéken áll, azonban még mindig bőven, mintegy 40%-kal elmarad a 2007-es csúcstól.
A japán jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az évi 80 ezermilliárd jen keretösszegű eszközvásárlási program volumenén. A BoJ elnöke korábban többször jelezte, hogy a jelenlegi körülmények mellett kimondottan károsnak tartaná az eszközvásárlási program kiterjesztését. Az USDJPY árfolyam változatlan maradt a döntést követően.
A japán jegybank közleményében nem történt változtatás az elmúlt időszak erős exportadatai ellenére sem. Haruhiko Kuroda jegybankelnök a sajtótájékoztatón elmondta, hogy pozitív fordulatot észlelnek a fogyasztási trendekben.
Az ausztrál jegybank március 3-i kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve megerősítette, amit eddig is sejteni lehetett, hogy időt szeretnének nyerni, és megvárják, hogyan alkalmazkodik a gazdaság a jelenlegi 2,255-os alapkamathoz. Ugyanakkor a közlemény meghagyta a további kamatvágás lehetőségét.
A Samsung és a BlackBerry utalt rá, hogy további együttműködésre készül a két cég. Korábban arról szóltak spekulációk, hogy a Samsung akár fel is vásárolhatja a BlackBerry-t, ezzel szemben valószínűleg csak partnerségi megállapodás fog születni.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.