Részvénypiac cikkek


Továbbra is beteg a piac.

Továbbra is beteg a piac. 

Tegnap ünnepnap volt az USA-ban, de a tőzsdék nyitva tartottak. Így nem túl nagy meglepetésre az indexek végül leheletnyi elmozdulást mutattak.
Már megint a görögök

Már megint a görögök 

A Görögországgal kapcsolatos negatív hírek (később kaphatják meg a következő hitelrészletet), illetve az amerikai „pénzügyi szakadékkal” kapcsolatos aggodalmak megint negatívan hatottak végül a nemzetközi piacokra.
Csúnya nagy zakót láthattunk tegnap

Csúnya nagy zakót láthattunk tegnap 

Hosszú idő után újra korreláltak a piacok, ami nem jó jel. Kérdés, hogy ez folytatódik-e. Egyelőre egy napról van szó, s még nem romlott el véglegesen semmi. Mindenesetre érdekes jelenséget láthatunk mindenféle magyarázatokkal.
Eljött a nagy nap

Eljött a nagy nap 

Legalábbis az amerikai választók számára. Egyszer valaki azt mondta, hogy a választás a „demokrácia ünnepe”. Tökéletesen egyetértünk ezzel. A győztesre viszont kemény munka vár, s megkapja azt a lehetőséget, hogy négy év múlva mint győztes hadvezér nézhessen vissza az elnökségi évekre. Ugyanis nagy valószínűséggel addigra túl lesz a recesszión az USA és remélhetőleg a világ és Európa is.
Már az elnökválasztásra figyelnek a piacok

Már az elnökválasztásra figyelnek a piacok 

Egy kis jojó-t láthattunk az elmúlt napokban. Ami talán egy kissé aggasztó, hogy a jó hírek ellenére végül a jövőtől való félelem ébredt fel a piacokban. Hiszen holnap lesz az elnökválasztás az USA-ban.
Sandy nyugalomba vágta a piacot

Sandy nyugalomba vágta a piacot 

A tengerentúli börzék tegnap is zárva tartottak, a többi piacon azonban jó hangulat uralkodott. A reggeli ázsiai emelkedés mellett a nyugat-európai piacok is észak felé vették az irányt. A jó hangulatban szerepet játszottak a jó gyorsjelentések, és a vártnak megfelelő makroadatok.
A piacokon is tombol a hurrikán Amerikában

A piacokon is tombol a hurrikán Amerikában 

A tengerentúli befektetők távolmaradása ellenére nem volt teljesen eseménytelen a hétfői kereskedés. A hurrikán miatt több vállalat is bejelentette, hogy elhalasztja a harmadik negyedéves gyorsjelentését. A világ másik felén mozgalmas volt a nap, a japán és az indiai jegybank is élénkítő lépéseket jelentett be, de ennek ellenére a pirosban zártak az indexek – kezdték reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.
Óriáshurrikánra figyelnek a piacok

Óriáshurrikánra figyelnek a piacok 

A nemzetközi piacok hangulatát ma jelentős mértékben meghatározhatja, hogy Amerika legnagyobb tőzsdéi közül a NYSE és a Nasdaq sem nyit ki a Sandy nevű óriáshurrikán miatt. Ennek következtében a hazai parketten sem számíthatunk kiemelkedő mértékű forgalomra a mai nap során.
Ami elromlott a múlt héten, az még mindig rossz

Ami elromlott a múlt héten, az még mindig rossz 

A tegnapi nap is halovány volt mind a németeknél, mind az USA-ban. Ezzel szemben Ázsiában ma reggel már méretesebb, egy százalék körüli eséseket látunk, s a határidős indexek is csökkenést sugallnak. Szóval, ami elromlott múlt héten, az továbbra is rossz.
Szendereg a robogás

Szendereg a robogás 

Például a DAX esetében, egy rés betöltést követően illett volna kissé komolyabb emelkedést mutatni. A mintegy 0,3% valahogy nagyon haloványnak tűnt. Közben a rövid távú indikátorok jelzést adtak és Ázsiában is javult a hangulat. Így ma talán összejön az a „kissé komolyabb” emelkedés.

Újra unortodox útra lépett a kormány 

Volt egy kis aggodalom tegnap, s napközben jelentős esést is produkált az index. Ugyan az jó hír, hogy a kormány együttműködik az EU-val, hiszen nem akarjuk elbukni a kohéziós alapokból az évi 500 millió euró támogatást, amely a GDP 0,5 százalékára rúgó ingyen pénz.

Jön az újabb 150-200 milliárdos megszorítás? 

Tovább folytatódik a spanyol ügy, s pozitívak a fejlemények. Az EU jól fogadta azt a tervet, hogy csak elővigyázatossági keretet kérnének a spanyolok, de felhívták a figyelmet, hogy akkor is folytatni kell a megkezdett költségvetési kiigazításokat. Na ennek megörült a piac, de azért nem kell túlzásokba esni, hiszen csak a támasz szintekről indultak meg az árfolyamok - kezdték reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.

Indul a dömping 

Indul a gyorsjelentési dömping az USA-ban. Olyan nagyágyúk jelentenek ma, mint a Coca-Cola, Goldman, IBM vagy Intel. Különben eddig 38 cég jelentett az 500 S&P indextagból, s eddig 7 százalékos volt az EPS növekedés, amely mintegy 8,5 százalékos meglepetés. Vagyis eddig viszonylag jól alakult a gyorsjelentési szezon.

Továbbra is a bizonytalanság az úr a piacokon 

Egyesek Görögország távozásáról beszélnek a monetáris unióból, vagy éppen olyan összeomlásról beszélnek Európában, mint amelyet az USA-ban láthattunk 2008 októberében. Szóval nagy a pesszimizmus.

Érdekes helyzet alakult ki a piacokon  

Ha a BUX-ra tekintünk, és a negatív nemzetközi hangulatot nem vesszük figyelembe, akkor azt mondjuk, hogy a technikai kép alapján simán tovább kéne emelkednie az indexnek. Tegnap sikeresen rugaszkodott el a BUX a 20 napos mozgóátlagról és a rövidtávú indikátorok is emelkedést sugallnak.

Már az IMF is sötétebbnek látja a jövőt 

Egyelőre nem mozgatja meg a piacokat különösebben az IMF által kiadott Költségvetési Monitor, amelyben a szervezet jelentősen rontotta mind a világ, mind magyar gazdaságra vonatkozó előrejelzéseit. A befektetőket inkább a végre elinduló ESM rendszer illetve a kezdődő gyorsjelentési szezon érdekli.

Tulajdonképpen semmi különös nem történt 

Ugyan sok a beszéd mind a politikusok, mind a jegybankárok, mind az IMF részéről, de a piac mintha mindezzel nem törődne. Csinálja a maga dolgát. Végignézve a vezető indexeken, semmi különös nem történik. Le a 20 napos mozgóátlagra, majd fel onnan.

Összezavarta a kormány a befektetőket 

Emelkedéssel indították a hetet a nemzetközi piacok. Ez alól a magyar börze sem volt kivétel, bár az első órákban még bizonytalan volt a hangulat, de zárás előtt megérkeztek a vevők, és a magasba tornászták az árfolyamot. A kedvező hangulat ellenére sem tudott emelkedni a forint.

Továbbra is negatív a hangulat 

Gyengébb kínai adat, spanyolok körüli aggodalmak, s lehetne folytatni a sort, mi mindentől félnek most a befektetők. Közben a kínai és a Hong-Kong-i piac is zárva tart. Az utóbbi csak a hét elején, míg az előbbi az egész hétre bezárt.

A tegnapi korrekció után ma emelkedés jöhet 

Rendesen adták a piacokat tegnap, elsősorban a bankokat, hiszen azok sokat emelkedtek, vagyis igazán alkalmasak voltak arra, hogy a negatívvá váló hangulatban profitot realizáljanak rajta. Azt lehetett sejteni, hogy a mozgás, ami igen csak méretesre sikeredett, valójában csak korrekció.

Jó hír! Csak kicsit zuhantunk! 

A Philadelphiai Fed kormányzó aggodalmai, a spanyol tüntetések, a görög deficit mértékének várható további növekedése (20 milliárd euróról 30 milliárdra), na meg az elmérgesedő japán-kínai vita a zsebkendőnyi szigetek körül (a Toyota leállítja kínai termelését), mind elég rossz hírnek tűnik.

Magyarországon nem jött be a papírforma 

A várt kis eséséből kis emelkedés lett tegnap, legalábbis Budapesten. A külföldi piacokon bejött a papírforma. Ma idehaza a jegybank kamatdöntésére figyel a piac, az elemzői vélemények megosztottak abban a kérdésben, hogy az MNB csökkenti-e az alapkamatot.

Megint nem tudtak csendben ülni a politikusok 

Megint túl vagyunk egy hétvégén, amikor a politikusok nem tudtak a fenekükön ülni. Hiába, megérkezett az ősz. Jönnek a hírek a görögök duplázó deficitjéről, a kínai GDP lassulás alja még nem, vagy csak nagyon haloványan látszik.

Egyelőre ránk nem veszélyes a japán-kínai mosolyszünet 

Még egy kis geopolitikai feszültség az iráni mellé. Kína és Japán között tört ki a mosolyszünet néhány lakatlan sziget miatt. Persze most már van értelme az évszázados vitának, hiszen állítólag jelentős olajkészletek vannak a föld alatt.

Heves heteken vagyunk túl 

Nagy száguldásokat láthattunk a német alkotmánybíróság és Fed döntései nyomán, de ma már inkább a megpihenés jelei mutatkoznak a piacokon, pedig sem a DAX, sem a BUX nem érte el az ellenállási szintet.

Döntött a FED, száguldott a forint 

A csütörtöki nap globális szempontból legfontosabb eseményére az európai piacok zárása után került sor: a Fed (FOMC) kétnapos ülését követően a várakozásokat kissé felülmúló monetáris lazítási intézkedéscsomaggal állt elő. A döntés alapján bővül a Fed eszközvásárlási programja. Ennek keretében az eddigieken felül további havi 40 milliárd dolláros kötvényvásárlást hajtanak végre a jelzálogpiacon. 

Pénzt érne a felelősség 

A Nobel-békedíjas Al Gore és üzlettársa az ökoszisztémák iránt felelőtlen rövid távú befektetések helyett bevezetnék a lojalitásvezérelt részvények kibocsátását, és a menedzsereket díjazását is a hosszabb távon elért eredményekhez kötnék.

Mindenki várja a fontos döntéseket 

Mindenki a német alkotmánybíróság és a Fed ülésének eredményét várja. Ezerszer leírtuk, holnap (délelőtt 10 órakor) és holnapután (este) várhatók a nagy események, vagyis zajlik a korrekció szerte a világban, szinte minden jelentősebb index kisebb csökkenést produkált és ezzel nincs is baj, a múlt heti rally után.

Kitaláció volt az IMF-levél, Orbán bedöntötte a forintot 

Csak választóknak szóló akció volt a kiszivárogtatott IMF-levél tartalma, Orbán Viktor Facebook-on tett nyilatkozata azonban súlyos kilengést okozott a forint árfolyamában, a félresikerült kommunikáció ismét megingatta a befektetők kormányba vetett bizalmát.

A munka ünnepe ellenére is emelkedett a piac 

Tegnap az amerikai piacok, a munkát ünnepelvén, zárva tartottak. Ennek ellenére a piacok viszonylag határozott emelkedést tudtak felmutatni, amelyet az is segített, hogy az EKB elnöke, Mario Draghi arról beszélt, hogy ha a másodlagos piacon három évesnél rövidebb futamidejű kötvényeket vásárol a központi bank, az nem ütközik a tiltott finanszírozás tilalmába.

Ma az amerikaiak is megünneplik a munkát 

Ma az amerikaiak is megünneplik a munkát, egy munkaszüneti nappal. Így az amerikai tőzsdék is zárva lesznek ma, s ez megadja az alaphangulatot a világ börzéin.

Véget ért a nyári nihil, és ez nem jó nekünk 

A nyári nihil után két nap emelkedő forgalom és mi az eredménye? Csökkenő árak, ráadásul a BUX index a 200, a 30 és a 20 napos mozgóátlagok alatt tartózkodik, a forint pedig jelentősen gyengült a kamatdöntés után.

Kamatvágás ide vagy oda, péntek előtt nem mozdul meg semmi 

Továbbra is Bernanke szavaira vár a piac, a tegnapi kereskedés leginkább állóvíznek nevezhető. Az amerikai indexek a lokális maximumok környékén ingadoznak, a hazai piac a kamatdöntés ellenére sem tudott látványosan elmozdulni, és a német DAX index árfolyama is egy oldalazást jelző keresztet rajzolt a grafikonra.

Még tombol a nyár a tőzsdén 

Rendkívül csekély érdeklődés mellett zajlott a tegnapi kereskedés, a forgalom alig haladta meg az 1 milliárd forintot, ami sokéves mélypontnak számít.

Izgalmas hétnek nézünk elébe  

Pénteken kerül megrendezésre a jegybankárok éves Jackson Hole-i konferenciája, ami Bernanke beszédével kezdődik. Hetek óta erre vár a piac, sokan számítanak arra, hogy újabb monetáris lazításról is beszél a Fed elnök.

Ma még csendes napra számíthatunk 

Úgy tűnik, hogy a mai nap is csendes lehet, ugyanis kevés makro adatot láthatunk ma, gyakorlatilag semmit. Ugyan a politikai nagyüzem is beindul, de az is csak inkább holnap. Ettől függetlenül valamiféle nyilatkozatháborúra már most is számíthatunk.

Bikapata kopoghat a pesti kövön 

Angela Merkel megörvendeztetett bennünket. Kiállt az EKB jegybankelnök, Mario Draghi terve mellett, amely az euró megmentéséről szólna. Emellett az MNB közlése az államadósság csökkenéséről újabb lökést adhat a forintnak.

Ma is emelkedhet a magyar piac, jó erőben a dollár 

Ahogy megírtuk, önálló élet zajlik a piacokon. Még az USA-ban is láthattuk az erős indexek jó, a gyengébbek gyenge teljesítményét. A magyar piac emelkedni tudott (zárásra nem is kicsit) annak ellenére, hogy a nemzetközi hangulat negatív volt.

A válság kitörése óta nem volt erre példa 

Egyedi történetek mozgatják a piacokat, erre a válság kitörése óta nem volt példa. A MOL például rekord gyenge eredményt produkált, pedig az iparági környezet jó volt. Így jött is a büntetés mintegy 4 százalékos csökkenés képében.

Ázsiai rém tartja izgalomban a világot 

Gyenge MOL eredmény és várakozásoknak megfelelő német GDP adat (bár a kommentárokban már jobbról beszélnek) látott napvilágot. Továbbra is izgalomban tartja a világot az ázsiai, kínai lassulás réme.

Stagnálást várhatunk mára 

Nap végére kis pluszba rántották fel az amerikai indexeket, de ez sem segített Ázsián, ahol inkább kis mínuszokat láthatunk ma reggel. A japán második negyedéves GDP gyengébb lett a vártnál, s negyedéves összehasonlításban még csökkent is, a nominális GDP 0,1%-kal visszaesett a várt növekedéssel szemben.

Ma egy százalék mínusz belefér 

Csúnya kínai külkereskedelemi adatokat láthattunk ma reggel. A befektetők nem is hagyták szó nélkül a meglepő adatokat, Ázsia esik. Különben ahhoz képest, hogy milyen nagy meglepetést láthattunk, a reakció moderáltnak mondható, ugyanis az ázsiai feltörekvő piacok nulla körül oszcillálnak, s inkább a fejlett piacokon láthatunk eladói nyomást.

Devizaolimpia és dotkomlufi – Piaci összefoglaló 

A devizaolimpia elmúlt heti nyertese egyértelműen a forint volt, miután a júniusi 307-es HUF/EUR szint óta 10 százalékot izmosodott fizetőeszközünk a közös valutával szemben.  Ez idén a második ilyen produkció, legutóbb januárban sikerült 324-ről 290 alá esnie, pedig piaci elemzők szerint az eurózóna válsága még korántsem ért véget, és az Egyesült Államokban újra kialakuló dotkomlufival riogatják a befektetőket.

Hogyan lesz a fából vaskarika? 

Habár a kínai adatok rosszabbak lettek a vártnál, ráadásul India is gyengén muzsikál, hiszen az ipari termelés a várt növekedéssel szemben csökkent júniusban, ennek ellenére Ázsiában alapvetően emelkedést láthattunk ma reggel.

Megtört a forint lendülete 

Az egyelőre jó el, hogy pl. a DAX index úgy korrigál (legalábbis a dinamikus indikátorok szintjén), hogy közben az árfolyam emelkedik. Ez az erő jele. Ennek ellenére nem szabad elfelejtenünk, hogy az elmúlt napok emelkedését követően, most már egy korrekciós fázisban van a világ legtöbb indexe.

Folytatódhat a száguldás a piacokon 

Hatalmas rally jött pénteken arra a pletykára, hogy a spanyolok máris jelentkeznek az EFSF-nél a segítségre, s így megteremtődik a lehetőség az EKB segítségre is. Vagyis a Mario Draghi jegybankelnök által megemlített segítség szinte azonnal materializálódik is. Szerintünk pedig a valóság az, hogy voltak, akik túl sokat vártak a csütörtöki bejelentéstől, s csalódtak, és csalódottságukban eladtak. Ez eltolta a piacokat, de csak a támasz szintekig. Pénteken pedig az ellenállások újra ostrom alá kerültek, ez a mai napon is folytatódhat az Erste elemzőinek álláspontja szerint.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.

Költségkímélés

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?  

Több mint 200 ezren kalkuláltak a mostani lakásbiztosítási kampányban eddig, és a tavalyi tapasztalatok szerint a kötések fele az utolsó tíz napban történt.
Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket

Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket 

Interjú Jeney Attilával, a MABISZ kommunikációs igazgatójával.

Pénzszerzés

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti  

Az OTP Bank egyes vezetőinek nevével visszaélve, magántelefonszámaik lemásolásával hívnak ügyfeleket telefonos csalók, hogy pénzt szerezzenek tőlük. 

Jogi kisokos

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni  

Az új ingatlan-nyilvántartási törvény átalakította a több részletben megvásárolt vagy feltételhez kötött ingatlanok bejegyzésének a rendszerét.

Társadalom

Léket kaptak a patrióták

Léket kaptak a patrióták 

Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték, és nem indulhat a következő elnökválasztáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo