Már az IMF is sötétebbnek látja a jövőt

Egyelőre nem mozgatja meg a piacokat különösebben az IMF által kiadott Költségvetési Monitor, amelyben a szervezet jelentősen rontotta mind a világ, mind magyar gazdaságra vonatkozó előrejelzéseit. A befektetőket inkább a végre elinduló ESM rendszer illetve a kezdődő gyorsjelentési szezon érdekli.

Az IMF világgazdasági kilátásokat bemutató legfrissebb jelentésében idén 1,0%-os visszaeséssel, jövőre pedig 0,8%-os növekedéssel számol hazánkban. A kormány napokkal ezelőtt vizsgálta felül növekedési kilátásainkat, így jövőre a korábbi 1,6% helyett 1,0%-os növekedést, idénre pedig 0,1%-os növekedés helyett 1,2%-os visszaesést vár.

Ezzel kapcsolatban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken jelentős költségvetési kiigazítást jelentett be.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint jelentős előrelépés történt világgazdasági szinten a költségvetési konszolidációban. A szervezet tokiói idő szerint kedd reggel kiadott Költségvetési Monitor jelentésében rámutat: ugyanakkor a romló növekedési kilátások és az egyre erősödő kockázatok továbbra is jelentős kihívást jelentenek a kiigazítási folyamatra nézve.

A Valutaalap számításai szerint a világgazdaság egészében az idei 4,2 százalék után 3,5 százalékra csökken jövőre a GDP-arányos költségvetési hiány. Az Egyesült Államokban 8,7 százalékról 7,3 százalékra, az euróövezetben pedig 3,3 százalékról 2,6 százalékra mérséklődik ez a mutató.

Az IMF által kiválogatott 26 fejlődő piaci ország közül a megújítandó adósság tekintetében Magyarország az idei évben a harmadik, 2013-ban a második legnagyobb kihívás elé néz. A teljes megújítandó magyar adósság az idei évben a GDP 16,7 százalékát, míg 2013-ban annak 18,9 százalékát teszi ki. A vizsgált országok tekintetében ez az arány 2012-ben 9,2 százalék, jövőre pedig 7,8 százalék.

 

Forrás. Erste Befektetési Zrt.

A tengerentúli piacok zárása után kiemelt figyelem fogja övezni az Alcoát, mert a hagyományoknak megfelelően az alumíniumipari vállalat nyitja meg a gyorsjelentési szezont. A tavalyi 16 cent nyereség után 0,1 cent veszteségre számítanak a harmadik negyedévben az elemzők.

A Bloomberg által megkérdezett elemzők 8 százalékos eredménybővülést várnak az S&P500 tekintetében a harmadik negyedévre. Habár a gyorsjelentési szezon indulásának az Alcoa negyedéves eredményének közzététele számít, a valóságban már néhány kisebb cég is jelentett, összesen 26 az 500-ból. Ezek összesített eredménye 0,5 százalékos csökkenést mutat, ami 3,6 százalékos pozitív meglepetésnek felel meg.

Vagyis eddig az eredmények enyhén jobbak a várakozásoknál. Mindenesetre a gyorsjelentési szezon jó okot ad a félelemre, amelyet tegnap láthattunk is a piacon. Ma reggel viszont jó híreket láthattunk. Például a kínai jegybank továbbra is önti a pénzt a piacra, s az ESM is megalakult tegnap este, ráadásul nagyon jó minősítést kapott a hitelminősítőktől. Vagyis most már van pénz, paripa és fegyver. Indulhat a csata, amely ma valószínűleg a bikák győzelmével végződhet. Ugyanakkor a háború még folyik, vagyis érdemes óvatosnak lenni, még annak ellenére is, hogy mi a bika seregek végső győzelmében hiszünk.

USA, Európa:

Angela Merkel német kancellár ma utazik Athénba, a látogatás és a megszorítások ellen azonban több ezer ember tiltakozott tegnap Görögországban. Ma délutánra újabb tiltakozásokat terveznek az országban.  Tegnap útjára indult az ESM is, Luxemburgban megalakult az intézmény kormányzótanácsa, amelynek elnöke Jean-Claude Juncker lett. Az alap tűzereje a következő másfél évben 500 milliárd euróra bővülhet. A Moody’s hitelminősítő ismét lépett, ezúttal Ciprus besorolását rontotta egyszerre három fokozattal az eddigi „Ba3”-ról „B3”-ra, így asz ország még mélyebbre süllyedt a spekulatív kategóriában. Pozitív hír is érkezett a hitelminősítők felől, a Fitch Ratintgs „AAA” besorolást adott az ESM-nek.

Nemzeti ünnep volt tegnap Amerikában, ennek ellenére nyitva tartottak a piacok, a hangulat azonban negatív volt, eséssel zártak az indexek. Fontos makro adatokat tegnap nem publikáltak a tengerentúlon (Dow -0,19%, Nasdaq -0,77%, S&P500 -0,34%). Ma kezdődik a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon, szokás szerint az Alcoa publikálja számait piaczárás után, az elemzők 0,1 centes veszteséget várnak. A Chevron szintén ma jelent.

Az eurózóna pénzügyminisztereinek találkozóján (eurogorup) az adósságválság volt a fő téma. A görög segélycsomag következő részletéről novemberben dönthet a csoport, de előtte még meg kell mutatnia az országnak, hogy komolyan gondolja a reformintézkedéseket. A spanyolok is szóba kerültek az ülésen, és a várakozások szerint az ország csak az október 21-i tartományi választások után fordulhat segítségért, ha egyáltalán megteszi.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák:

A forint árfolyama csak minimális mértékben változott a tegnapi nap folyamán. Az EUR/HUF árfolyam 283,36-ról kismértékben 283,54-re emelkedett.

A dollár a tegnapi nyitó 1,3049-as árfolyamról erősödni tudott és a kereskedést 1,2968-as árfolyam mellett fejezte be. A tegnapi nap folyamán irányadó makro adatok hiányában hangulatalapú kereskedés jellemezte a piacokat.

Olaj, arany:

Az arany árfolyama 1780,5 dollárról a 20 napos mozgóátlagig csökkent, azonban onnan fordulni tudott és az árfolyam 1744,95 dollárig emelkedett vissza, azonban így is 5 dollárt meghaladó mértékű esést produkált.

Az olaj árfolyama 89,85 dollárról 89,33 dollárra csökkent. A csökkenésben a globálisan kedvezőtlen hangulat mellett az is közrejátszott, hogy a Financial Times információi szerint az iráni olajexport a török, kínai és dél-koreai kereslet következtében újra emelkedett. Ezzel összhangban emelkedés látható a szeptemberi iráni becsült olajkitermelés terén is. A tengeri olajszállítás fejlesztésének érdekében Irán folyamatosan növeli tankerinek kapacitását.

Távol-Kelet:

A Nikkei 1,06%-ot veszített értékéből ma reggel, ugyanakkor a Shanghai index értéke 1,81%-ot emelkedett, a Hang Seng index pedig 1,12%-os emelkedést tudott felmutatni. A kínai jegybank szerepét betöltő People’s Bank of China újabb 41,2 milliárd dollár értékű likviditást biztosított repo formájában a bankrendszer számáéra a likviditási kondíciók enyhítése érdekében.

Az újabb gazdaságélénkítő lépések eredményeként főként a bankok árfolyama emelkedett jelentősen.

Japánban a vállalati csődök emelkedő számáról számoltak be. Jelentősen, 15%-kal zuhant a Sharp árfolyama, miután a hét végén a Goldman Sachs eladásra minősítette le a papírt, illetve miután egy potenciális befektető arról beszélt, hogy szétválasztaná az LCD panelek gyártását.

Határidős piacok:

A pozitív tartományban tartózkodnak ma reggel a határidős részvényindexek.

 

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo