Közben pedig egyre másra azt lehet hallani a jövő évi költségvetések kapcsán, hogy megszorítás itt meg ott. Valamire mi is számíthatunk. Hiszen ma reggel rendkívüli kormánysülést tart az Orbán kabinet, amiről fél 10-kor tudhatunk meg állítólag részleteket. Nem lepődnénk meg, ha komoly megszorításokat jelentenének be. Közben a piacok lefelé csorognak. Ez azért kellemetlen, mert amúgy az indexek a 20 napos mozgóátlagokon billegnek. Így innen felfelé kellene venniük az irányt, de azért ezzel kapcsolatban vannak kételyeink.
Usa, Európa
A vártnál rosszabb makro adatoknak köszönhetően dél felé vették az irányt a vezető tengerentúli indexek, és mérsékelt mínuszban zárták a hét utolsó kerekedési napját (Dow -0,36%, Nasdaq -0,66%, S&P500 -0,42%).
- Gyengén teljesített a technológia (-0,8%), és az alapanyagok (-0,6%), de a többi szektorindex is veszített az értékéből.
- A Chicago-i beszerzési menedzser index 3 éves mélypontra zuhant, 53 pontról 49,7 pontra, miközben a konszenzus 52,9 pont volt. A Michigani egyetem fogyasztói bizalmi index értéke is gyengébb lett a várakozásoknál, 79 pont helyett 78,3 pont.
- Pénteken publikálták a spanyol banki stressz teszt eredményét, amely szerint legrosszabb esetben 59,3 milliárd euró tőkére lehet szükségük a pénzintézeteknek. A legpesszimistább forgatókönyv 6,5%-os GDP csökkenést feltételez 2012-2014 között. A hír kedvező, hiszen ez az összeg a vártnál alacsonyabb.
- A spanyol kormányfő azt nyilatkozta a tengerentúlon, hogy országa csak akkor folyamodik külső segítséghez, ha az állampapír hozamok huzamosabb ideig nagyon magasan maradnak.
- A hétvégén azonban folyamatos tüntetések voltak a spanyoloknál, és egyes elemzők szerint az ország nem fogja tudni elkerülni a külső segítséget.
- Ma 11:30-kor Rajoy spanyol miniszterelnök találkozik Olli Rehn uniós pénzügyi biztossal.
- Német újsághírek szerint a görögök akkor is megkapják a kölcsön következő részletét, ha nem teljesítik a vállalt feltételeket.
- Ma fontos adatok látnak napvilágot, délelőtt a német és euró zónás ipari beszerzési menedzser index adatait publikálják, délután pedig ISM index és építőipari kiadások jelennek meg.
Olaj, arany:
- Rendkívül szűk sávban oldalazott az arany kurzusa pénteken, 1.780 dollár környékén. A ma reggeli órákban is az ellenállás alatt sávozik az árfolyam, nyugodt kereskedés látható. A szint áttörésével folytatódhatna az emelkedő trend.
- A kőolaj árfolyama a pénteki oldalazást követően eséssel indította a reggeli kereskedést, és 91,5 dollárig süllyedt. A következő támaszt 90 dollárnál található.
Devizák:
- A pénteki kereskedés során a dollár 1,2913-ról 1,2860-ig tudott erősödni a vártnál rosszabb amerikai makro adatok ellenére is. Az árfolyam a lejtmenetben áttörte a 20 napos mozgóátlagot és újabb ellenmállást majd csak a 200 napos mozgóátlag fog jelenteni.
A forint kismértékben gyengült a pénteki nap folyamán. Az árfolyam a 20 napos mozgóátlagról pattant vissza és 283,78-ról 285,37-ig emelkedett, jelenleg egy ellenállás közelében található az kurzus.
Távol-Kelet:
- Ma és holnap nemzeti ünnep miatt Kína és Hong Kong is zárva tart.
- A Nikkei index értéke 1,02%-ot csökkent.
- A kínai PMI index értéke a vártnál lassabb mértékben emelkedett. A várt 50,1 helyett csak 49,8 lett az értéke.
- Japánban az új autók értékesítése év/év alapon jelentősen, 8,1%-kal csökkent.
- Ma reggel publikálták a japán jegybank vezetésével végzett Tankan felmérés eredményeit. A nagy ipari termelők esetében a felmérés értéke -3 lett, szemben a várt -4 el, de ez még így is csökkenésnek számít az előző félévben látható értekhez képest, melynek nagysága -1 volt.
- Indiában az export 9,7%-os, míg az import 5,1%-os csökkenésről számoltak be.
Határidős piacok:
A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.