kfarkas cikkei


kfarkas cikkei

Dávid Ferenc: szégyellem, hogy nem tiltakoztam hangosabban

Dávid Ferenc: szégyellem, hogy nem tiltakoztam hangosabban 

A jelenlegi munkaerő-piaci helyzet felébresztette a cégeket, az érdek-képviseleteket, de a gazdaságpolitikai irányítókat is. Ugyanakkor a mostani munkaerő-hiánynak az elmúlt évek-évtizedek elhibázott döntései, elszalasztott lehetőségei ágyaztak meg – véli Dávid Ferenc közgazdász, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) volt főtitkára.
Bízz az emberekben, de figyelj a folyamatokra!

Bízz az emberekben, de figyelj a folyamatokra! 

Feltartóztathatatlan változás, hogy az ember kerül az üzleti folyamatok középpontjába. Ezt a trendet a jelenlegi munkaerő-piaci helyzet továbberősíti – mondja dr. Ludvigh Károly senior executive és business coach. Ez még akkor is igaz és nagyszerű, ha a változásnak lehetnek nem kívánatos következményei, hatására kialakulhatnak kedvezőtlen helyzetek.
Fel kell nőni az elődhöz

Fel kell nőni az elődhöz 

Folytatjuk a Piac & Profit egyedülálló sorozatát, amelyben egy magyar családi vállalkozás vezetésében végbemenő generációváltás folyamatát követjük végig. Most Békési Gábor vállalkozásgazdasági szakértő segítségével megnéztük, milyen elvárásoknak kell megfelelnie az új főnöknek.
Baba a cégben, avagy hogyan legyen a vállalat családbarát?

Baba a cégben, avagy hogyan legyen a vállalat családbarát? 

Ahogy beérik az Y generáció, mind több cégnél szembesül azzal a cégvezető, hogy sorra érkeznek a vállalati babák. Egy ilyen örömteli esemény azonban kihívások elé is állíthat egy céget, különösen akkor, ha a baba a cégvezér családjában születik.
Tényleg betiltja Brüsszel a mémeket?

Tényleg betiltja Brüsszel a mémeket? 

Az Európai Parlament március 26-án annak ellenére fogatta el a szerzői jogi reformot, hogy annak számos ellenzője akadt és főként Nyugat-Európában nagy felzúdulást keltett az internethasználók körében. Március 21-én még a Wikipédia német nyelvű oldala is elsötétült tiltakozásul, az azt követő napokban pedig tízezrek tüntettek Németország-szerte az új irányelv ellen, ami szerintük veszélyt jelent a szabad internetre nézve és hátrányosan befolyásolhatja a véleménynyilvánítási, művészi és a sajtószabadságot. Tényleg ez a helyzet?
Csináld magad: egy technológia, ami csendben megváltoztatja a világot

Csináld magad: egy technológia, ami csendben megváltoztatja a világot 

Egészen új távlatokat nyit a 3D nyomtatás az iparban, de a technológia az élet egyéb területeit is átalakítja. Miközben a világ big data- vagy blockchain-lázban ég, a printerek szép csendben alapjaiban változtatják meg az üzleti modelleket.
Dolgozzatok heti hatvan órát… és szeressétek

Dolgozzatok heti hatvan órát… és szeressétek 

Van egy árnyoldala a kínai internetes gazdaság száguldásának, amit a kizsákmányolt dolgozók egyre jobban éreznek. A heti hatvan óra munka egyáltalán nem szokatlan, miközben a munkáltatók, mint Jack Ma az Alibaba milliárdos alapítója, még azt is elvárják, hogy szeressék a munkájukat.
Venezuela csak az első, Kuba a következő dominó?

Venezuela csak az első, Kuba a következő dominó? 

A venezuelai gazdasági válság más karibi országokat is elérhet, amelyek a szoros gazdasági kapcsolatok miatt kerülhetnek nehéz helyzetbe. Az első ezek között mindjárt Kuba, ami most már kezd kifogyni a devizából.
Brexit: hogyan nem jutottunk el ideáig?

Brexit: hogyan nem jutottunk el ideáig? 

Eljött a nap, amikor Nagy-Britannia elhagyta volna az uniót, de, mint annyi mindent a Brexit folyamatban, még ezt sem sikerült összehozni. Ez a nap minden euroszkeptikusnak fontos lecke kellene, hogy legyen.
Tényleg érdemes azon aggódni, hogy a Penny-ben túl olcsó a tej?

Tényleg érdemes azon aggódni, hogy a Penny-ben túl olcsó a tej? 

Az elmúlt napokban igazi kis vihart kavart, hogy az egyik kiskereskedelmi lánc felháborító módon 14 forinttal olcsóbban adja a szlovák importból származó tejet a magyar termelők által fejt italnál. Bár a kérdés első pillantásra fontosnak tűnik, semmiség ahhoz képest, ami heteken belül a magyar tejtermelőkre vár.

Új módszerek kellenek a sikeres ügyféleléréshez 

A digitális korszak óriási kihívást jelent a válalaltok számára, és a gyors változásoknak egy hagyományos szervezet már csak nehezen tud megfelelni, a cégeknek is alkalmazkodniuk kell a 21. századhoz.

Losoncz Miklós: az EU-n kívül is van élet, csak sanyarú 

Az Európai Unió politikailag csak nyert a brexit-folyamattal, a britek távozásának gazdasági hatásait bőven enyhíti a tény, hogy most egységesebb, mint valaha. A britek példáján pedig most más, ingadozó tagállamok is láthatják, mibe kerül a szuverenitás. Dr. Losoncz Miklós, a Budapesti Gazdasági Egyetem professzora szerint az Egyesült Királyság előtt egyszerűen nem létezik jó kimenetel.

Kemény adózási vonzata lesz a hard Brexitnek 

Egyre valószínűbb, hogy kemény lesz a brit kilépés az Európai Unióból, ezért már most érdemes készülni ennek a pénzügyi és adózási vonzataira, különösen annak fényében, hogy lesznek megállapodások – mint a kettős adóztatásról szóló egyezmény –, amelyek érvényben maradnak.

A magyar Valutacsoda 

Varga István közgazdász nevét viszonylag kevesen ismerik közgazdász szakmai berkeken kívül, pedig ő volt a negyvenes évek második felében véghezvitt magyar valutacsoda mögött álló szakmai csoport egyik emblematikus személyisége. A neves szakemberről Török Róbert történész és Raffai Zsuzsa, a Valutacsoda Alapítvány elnöke hiánypótló életrajzi könyvet állított össze. A könyvbemutatón megjelent neves közgazdászokat kérdeztük Varga István munkásságáról.

Rabszolga, vagy túlóratörvény? Az adatvezérelt igazság nyomában 

Mivel az elmúlt hónapokban a közbeszédet leginkább uraló téma a Munka Törvénykönyvének módosítása volt, a Piac & Profit kérésére a SentiOne social listening ügynökség megvizsgálta, hogyan követte az eseményeket a magyar nyilvánosság a közösségi oldalakon. Meglepő eredményekre jutottunk.

Hogyan juthatott ideáig Venezuela? 

Amerikai katonai beavatkozás a küszöbön, a lakosság háromnegyede éhezik –a világ egyik leggazdagabb országa lehetne Venezuela és mégis koldusbotra juttatta az unortodox gazdaságpolitika és a korrupció.

Brexit: a patkányok menekülnek a süllyedő hajóról 

Kevés üzletember támogatja-támogatta a Brexitet, közülük a leghangosabb éppen most helyezi át Ázsiába cége központját Nagy-Britanniából. A brit szavazóknak talán most érdemes lenne elgondolkodnia azon, kikre is hallgattak, amikor a kilépésre szavaztak.

Unortodox gazdaságpolitika: miért kereskedett rizzsel a BMW? 

Magasról lehet nagyot esni – ez a mondás különösen igaznak tűnik Argentína esetében, amely alig száz évvel ezelőtt még a világ leggazdagabb országainak egyike volt, mára viszont egy venezuelai típusú válság irányába tart. Mi romlott el ennyire?

Már a háttérhatalom sem a régi 

Ma ültek össze a világ gazdasági, és politikai irányítói a svájci Davosban. A valamikor egységes „háttérhatalom” azonban most már olyannyira megosztott, hogy az gyakran az együttműködés rovására megy. És ez nagyobb probléma, mint gondolnánk, mert a korábbi gondokat nem sikerült megoldani, de egyre újabbak jönnek. 

Elvesztette védettségét a Meki zászlóshajója 

Ezentúl más vendéglátók is használhatják a Big Mac elnevezést – így szól a szellemi tulajdon védelméért felelős uniós hivatal erősen vitatható döntése.

Hörcsögüzemmódba kapcsolnak a britek 

Beindul a felvásárlás, a cégek és a fogyasztók is megkezdik a felkészülést a legrosszabbra, de van néhány olyan buktatója megállapodás nélküli kilépésnek az Európai Unióból, amire nem lehetséges előre készülni.

Ne hagyjuk magunkat behülyíteni 

Most, hogy a britek egy részeg angol turista kecsességével tántorognak az EXIT felirat felé, egyszerű lenne a „Mit adott nekünk az Unió” poénjával élni, ha végiggondoljuk az Európai Unióhoz csaknem napra pontosan tizenöt éve csatlakozott Magyarország helyzetét. Tény azonban, hogy Nagy-Britannia kiválásának fényében és az elmúlt években itthon is gyakran hallható „Brüsszelezéssel” érdemes szembeállítani néhány olyan dolgot, amelyet az Unió adott Európának, különösen azok után, hogy a briteket már sikerült behülyítenie a politikusoknak.

Már az is segítség, ha valakivel őszintén lehet beszélni 

Egy nagy döntés meghozatalánál, mint amilyen például a visszalépés a cég irányításától, a cégvezetőnek az egyik legfontosabb segítséget az adhatja, ha van valaki, akivel igazán őszinte lehet – vélekedik Tóth Róbert, mérnök-közgazdász.

A játéknak vége, eljött az igazság pillanata 

Ez az a pillanat, amikor mindenkinek színt kell vallania, mellette, vagy ellene letennie a voksát. Holnap szavaz a brit parlament a London és az EU között létrejött kilépési tervről. Ha elbukik a szavazás, akkor a britek nem kilépnek, hanem kipottyannak az Európai Unióból.

Mamut-DNS-t találtak egy kambodzsai bizsuban 

Sok esetben nagy segítséget jelentenek a DNS-vizsgálatok a környezetvédőknek, amikor az orvvadászatból származó alapanyagokból készülő ékszerek nyomába erednek. Egy skóciai vizsgálat azonban meglepő eredménnyel járt.

Három dolog, amiért a rabszolgatörvény súlyos hiba 

Másfél hónapja a csapból sem folyik más, mint a rabszolgatörvénynek nevezett Munka Törvénykönyve módosítás, illetve az ezzel kapcsolatos parttalan vita. Közben mind kormányzati, mind ellenzéki oldalról elhangzanak olyan érvek, amelyeknek már egy cseppnyi józanésszel végiggondolva sincs semmi értelme. Ezért most én is beállok a sorba, és mondok három érvet a módosítás ellen.

Te be tudnál kapcsolni egy számítógépet? 

Tízből öt magyar nem boldogulna egy számítógéppel, de a rendszeres internetezők harmada is gondban van egy online vásárlásnál. Ezzel nem csak az EU-tagországok között, de globálisan is nagyon lemaradtunk a fejlett országok mögött, márpedig az elkövetkező évtizedekben egyre több munkakörben lesz szükség digitális kompetenciákra.

Mezőgazdaság: csak precízen 

Laptoppal vezérelt traktor, műholdak, drónok. Sok fogalom a precíziós gazdálkodás kapcsán, amely alapján úgy tűnhet, mintha sci-fi-be illő forradalom zajlana a magyar földeken. Ellátogattunk egy precíziós gazdálkodást folytató gazdaságba, hogy élőben lássuk a mezőgazdaság 4.0-t. A Lipták-farmon azt tapasztaltuk, hogy a valóság bizony messze meghaladja a képzeletünket.

A nyomda is lehet zöld 

Általában a nyomdaipart nem tartják számon, a legkörnyezetkímélőbb tevékenységek között. Gellér Róbert, a Gelbert ECOprint tulajdonos ügyvezetője szerint azonban ez az iparág is működtethető fenntarthatóan és már rég nincs olyan rossz hatással a környezetre, mint akár néhány évtizeddel ezelőtt is.

Egyre több adatot kell helyben feldolgozniuk a cégeknek 

A vállalatoknál egyre több adat termelődik, és ezek jelentős részét a keletkezés helyén kell feldolgozni rövid idő alatt, amiben a peremhálózati adatközpontok egyre fontosabb szerepet játszanak.

Essősy Zsombor: nem lehet eszközként kezelni embereket 

Nincs több munkaerő, több ember már nem tud beállni dolgozni, most már csak úgy lehet növekedni, ha a cég versenyképességét, hatékonyságát növeljük. Ehhez azonban a magyar kkv-knak a munkavállalóikat is fejleszteniük kell és az sem árt, ha a legértékesebb erőforrásként gondolnak rájuk – mondja Essősy Zsombor a MAPI-csoport tulajdonos-vezérigazgatója.

Az anyósülésből mindenki tud vezetni 

A generációváltás tervezésénél gyakran elfeledkezünk a vállalat legértékesebb részéről: a munkatársakról. Hogy ebbe a hibába mi ne essünk bele, a Piac & Profit ekorealityjének negyedik részében most a MagiComnál dolgozó kulcsembereket szólaltattuk meg, akik név nélkül mondják el, mi a véleményük az átadás-átvételről.

Nem lehet eldobható eszközként kezelni az embereket 

Nincs több munkaerő, több ember már nem tud beállni dolgozni, most már csak úgy lehet növekedni, ha a cég versenyképességét, hatékonyságát növeljük. Ehhez azonban a magyar kkv-knak a munkavállalóikat is fejleszteniük kell és az sem árt, ha a legértékesebb erőforrásként gondolnak rájuk – mondja Essősy Zsombor a MAPI-csoport tulajdonos-vezérigazgatója.

Mindent a gyerekért, de kérdés, hogy miből 

A magyarok 85 százalékának egyik legfontosabb célja, hogy jó anyagi feltételetekkel indítsa gyermekét az életbe, mégis csak 20 százalék gyűjt pénzt erre a célra – derült ki az OTP Öngondoskodási Index idei adataiból. A közép- és felsőoktatás költségeinek fedezésén túl a barátokkal közös programokat és az aktuális divatnak megfelelő eszközök finanszírozását is feladatuknak érzik a szülők, még akkor is, ha ez számukra lemondással és külön erőfeszítéssel jár.

Bod Péter Ákos: véget ér a kegyelmi állapot 

Egy gazdasági ciklus ívének teteje felé tartunk, előbb-utóbb elérünk arra a pontra, ahonnan már csak lefele vezet az út – figyelmeztet Bod Péter Ákos közgazdász. A nemzetközileg elismert szakember szerint túl nagyra hízott az állam, ez pedig kockázati tényező lehet egy nehezebb időszakban.

Szederkényi Zsolt: az algoritmusok mellé is kell ember 

Az automatizáció nem azt jelenti, hogy kirúgjuk az embereket, hanem leegyszerűsítjük, biztonságosabbá tesszük a munkájukat – véli Szederkényi Zsolt, az xFLOWer Group Kft. ügyvezetője. A szakember szerint a hazai kkv-k fogékonyak az új technológiák alkalmazására, és nyitottak a szervezetük fejlesztésére, igaz, a többségük csak azután, hogy rájött, a szervezet nem tartott lépést a növekedéssel.

Újabb tíz cég az Üzleti Etikai Díjasok között 

Immár 91 cég viselheti az üzleti etikus vállalat jelzőt Magyarországon. A széles zsűri tagjai tizenkilencedik alkalommal ítélték oda a díjakat az etikus jelző viselésére érdemes kis-, közép-, és nagyvállalatoknak, illetve multinacionális cégeknek.

Újraosztják a lapokat 

A magyar vállalatok lehetőségeiről a digitális forradalom, az Ipar 4.0 fontosságáról, beszélgettünk Vityi Péterrel, az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért (IVSZ) alelnökével. Exponenciális sebességgel zajlik körülöttünk a digitális evolúció, és éppúgy megjósolhatatlan, hogy milyen irányba tartunk, mint ahogy húsz évvel ezelőtt a mai mindennapos eszközeinket is elképzelhetetlennek tartottuk.

Trump lehet a megoldás a háttérhatalom ellen 

Az OPEC a világ legnagyobb kartellje, amely kézben tartja az egyik legértékesebb nyersanyagot. A kőolaj-kitermelő országokat tömörítő szervezet azonban szembekerült azzal az egyetlen emberrel, akivel senki sem szeretne: Donald Trumppal.

Generációváltás testközelből: őszinteség nélkül nem megy 

Folytatódik a Piac & Profit formabontó eko-realityje, amelyben egy családi vállalkozás vezetésében véghezvitt generációváltást követünk testközelből. Ezúttal a folyamat újabb kulcsfontosságú szereplőit szólaltattuk meg, meglepő eredménnyel.

A középpontban marad az innováció 

A kutatás-fejlesztés támogatása, a magyar cégek innovációs képességeinek, és ezáltal versenyképességének javítása a gazdaságélénkítés egyik legfontosabb pillére. Mi vár a vállalkozásokra azután, hogy kifut a 2020-ig tartó uniós támogatási ciklus, lesz-e forrás a következő időszakban erre, várhatóak-e változások az intézményrendszerben? Szigeti Ádámot, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) innovációért felelős helyettes államtitkárát kérdeztük.

Egy lépéssel a többiek előtt 

Ha alacsonyra tesszük a lécet, többen átugorják, de ez egyben azt is jelenti, hogy több lesz a gyenge a szakmában – véli Tonk Emil, a Magyar Marketing Szövetség egyik alapítója, akivel a szervezet által indított minősítő rendszer kapcsán beszélgettünk a szakma múltjáról és jelenéről.

Csak nem bírják elengedni a vasárnapi boltzárat 

Egy hónappal ezelőtt megírtuk, hogy a kormányzat sötét berkeiből újból előugrott Semjén Zsolt kedvenc krampusza, a vasárnapi boltzár ötlete. Az akkori hivatalos cáfolat után most mégis dolgoznak a vasárnapi nyitva tartás eltörlésén. Most újra végigvesszük az érveket, hogy miért káros a kiskereskedelmet felforgató szabályozás.

Figyeljünk jobban egymásra 

A fellépés, a karizma és a kisugárzás a siker egyik legfontosabb tényezői, és a közhiedelemmel ellentétben ezek tanulható, fejleszthető készségek, és semmi sem alapozza meg jobban a kapcsolatokat, mint a történetek megosztása, a storytelling.

A sikernek ára van, és azt meg is kell fizetni 

Százból, jó, ha öt startupnak sikerül túlélnie az első éveit: de mik lehetnek a buktatók, van-e és ha igen, mi az, ami a sikerhez – vagy akár csak a túléléshez – létszükséglet? Kun Szabolccsal, az Arenim Technologies vezérigazgatója segítségével próbáltunk választ keresni ezekre a kérdésekre.

Lakástakarék: az OTP már lépett is 

Tegnap benyújtották, ma megszavazta az Országgyűlés a 30 százalékos állami támogatás megvonását a lakástakarékpénztáraktól. Az 1996 óta működő konstrukció így a legnagyobb előnyét veszítette el. van oylan piaci szereplő, amely már lépett is.

Bárki kipróbálhatja milyen egy világszínvonalú irodában dolgozni 

Az Erzsébet téren található OfficeUP iroda a Design Héten debütált abból a célból, hogy megmutassa, egy kis helyiségből is lehet rövid időn belül kreatív és trendi munkakörnyezetet kialakítani. A hazai környezetből is kiemelkedő ideiglenes irodát csütörtök estig bárki ingyenesen kipróbálhatja.

Brexit a Karib-tengeren 

Ha Nagy-Britannia uniós kilépéséről van szó, akkor hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy ez a folyamat olyan embereket is érint, akik a világ másik felén élnek, és egyáltalán nincsenek elragadtatva a fejleményektől.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain 

Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo