A magyar Valutacsoda

Varga István közgazdász nevét viszonylag kevesen ismerik közgazdász szakmai berkeken kívül, pedig ő volt a negyvenes évek második felében véghezvitt magyar valutacsoda mögött álló szakmai csoport egyik emblematikus személyisége. A neves szakemberről Török Róbert történész és Raffai Zsuzsa, a Valutacsoda Alapítvány elnöke hiánypótló életrajzi könyvet állított össze. A könyvbemutatón megjelent neves közgazdászokat kérdeztük Varga István munkásságáról.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

1945 tavaszán Magyarország végre felszabadult a náci megszállás alól, de az új megszállók, a szovjet hadsereg ténykedése sem járt kevesebb pusztítással. „Kritikus időszak volt, Magyarország (ismét) elvesztett egy világháborút, amelynek utolsó szakasza elképesztő rombolással járt. Budapest romokban hevert, az összes dunai híd elpusztult, a belső kerületekben nem maradt ép ház. Ezután jött a jóvátétel, amikor az oroszok leszerelték a gyárainkat és a munkaképes lakosság jelentős részét kényszermunkára hurcolták. Teljes volt a bizonytalanság, érthető tehát, hogy a „régi pénzbe”, a pengőbe vetett bizalom összeomlott” – vázolta a helyzetet a Piac & Profitnak Bod Péter Ákos, a Corvinus Egyetem tanára. Már a harmincas években leálltunk az „aranystandardról”, így a pengő mögött sem állt fizikai arany, de amíg a nemzeti intézmények rendben működtek, addig fenntartható volt a pénz értékállósága. A háborúban azonban az egymást követő kormányoknak finanszírozniuk kellett a kiadásokat, így több pénzt nyomtattak, az emberek pedig egyre kevésbé bíztak a pengőben. „Ez ördögi körré vált, ahogy kevésbé bíztak az emberek a pengőben, úgy nőttek az árak, ezért egyre több pénzt nyomtattak és még tovább romlott az értékállóságba vetett hit” – mesélte a közgazdász.

Dr. Varga István - Kép: Valutacsoda Alapítvány

Hiperinfláció Magyarországon

A történelem legnagyobb mértékű pénzromlásaként számon tartott magyar hiperinfláció meghaladta a 41 billió százalékot havonta. Ez a mindennapok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy az árak 15 óránként megduplázódtak. (2008-ban Zimbabwe kormányának sikerült megközelítenie ezt az eredményt, most éppen Venezuela tör hasonló babérokra.) Az eszeveszett ütemű drágulás egyre több és több papírpénzt kívánt, nem volt ritkaság, hogy egy gyári munkás napi bérét talicskában kellett eltolnia a piacra. Adott volt a feladat: új pénzt kellett teremteni, helyreállítani a megroppant bizalmat. „Ebben a helyzetben, 1945-46-ban hatalmas feladat állt a polgári közgazdászok előtt, akik között Varga István, mint az akkori Anyag- és Árhivatal elnöke, rendkívüli fontosságú szerepet töltött be. „Amikor az új pénz, a forint értékét meghatározták, akkor nagyon pontosan ismerni kellett a keresletet és a kínálatot. Varga konjunktúra-kutató volt, az ujjbegyében érezhette, hogy mekkora a magyar kibocsátás, az árualap. A forint sikere részben annak volt betudható, hogy nagyon jól eltalálták az árakat. Megkerülhetetlenek voltak a polgári szakemberek, hiszen az akkor formálódó új, kommunista rezsim emberei hibátlanul tudták idézni Marx és Engels tanait, de ez kevés volt egy mázsa tűzifa árának vagy egy kőműves napi bérének meghatározásához. Az egypártrendszernek is szüksége volt szaktudásra, Varga István szaktudására. De amikor az új rendszer már működött, akkor félretolták a kényelmetlenné vált szakembereket, és jöhettek a megbízható káderek” – mondta Bod Péter Ákos.

Mit szólna ma Marx a marxista Kínához?
Kína hamarosan a világ vezető gazdaságává válik, a kontinensnyi ország tehát sikeresen hajtott végre gazdasági szerkezetátalakítást, miközben megőrizte egypártrendszer-jellegét. Vajon mit szólna a 19. századi gondolkodó, Karl Marx a tanain alapuló rendszerhez? Kopátsy Sándor, a Piac & Profit alapítója, szerkesztő bizottsági tagja válaszol erre a kérdésre.
A forint sikere mögött a vágy áll az újjáépítésre

Varga Istvánt nem először szorította háttérbe, vagy fenyegette életét az éppen regnáló hatalom. A harmincas években sokáig sikerült megőriznie pozícióját, még zsidó gyökerei ellenére is. Végül azonban ő is a Gestapo börtönében kötött ki. „Azonban még ekkor is távolságtartó, képes szakmai alapon érvelni. Még ekkor is elválasztja személyes élményeit a munkájától A zsidók elleni intézkedések nemzet és gazdaságromboló mivoltát is képes volt szakmai-gazdasági alapokon bizonyítani, holott érintettként bővel lett volna oka a sértettségre, annál is inkább mivel az első Világháborúban Magyarországért harcolt és sebesült meg súlyosan, bátyja pedig életét áldozta a hazájáért. Mégis tudott politikai állásfoglalások nélkül érvelni. Ezt óriási dolognak tartom, mint ahogy azt is, hogy soha, semmilyen körülmények között nem alkudott meg a hatalommal, mindig polgári közgazdásznak tartotta magát” – mondta a kérdésünkre Kovács Árpád, közgazdász, egyetemi tanár, a Költségvetési tanács elnöke.

„Nem sokra tartom azokat az ítészeket, akik egy politikai prekoncepcióból indulnak ki egy helyzet megítélése során. A Varga Istvánhoz hasonló embereket akkor veszi elő a hatalom, amikor baj van. Ha nem ég a ház, akkor kényelmetlenek” – mondta Kovács Árpád. Azonban Varga és más közgazdász-társak szaktudása is kevés lett volna a forint sikeréhez, ha nem élt volna erős vágy az emberekben az újrakezdésre. „Varga a végtelenségig pragmatikus volt, benne jutott kifejezésre a magyar néplélek egyik legfontosabb vonása: túlélni, dolgozni. Azonkívül ő azt is felismerte, hogy micsoda erőt jelent a vágy az újrakezdésre. Amikor a padlóra kerülsz, amikor minden összeomlott, akkor lehet teljesen új alapokról mindent elkezdeni. Azt hiszem ez állt a bethleni konszolidáció sikere mögött is és ez az érzés hatotta át a 89-es rendszerváltozást, illetve a kilencvenes évek elejének optimizmusát” – vélte Kovács Árpád.

Polgári közgazdász volt - Kép: Valutacsoda Alapítvány

Valutacsoda

Ez a hangulat (is) segített a szakember szerint véghezvinni azt, amit korábban minden közgazdász lehetetlennek tartott, Magyarország saját erőből 1946-ban bevezette az új forintot és sikerrel „kimászott” a hiperinflációból. A váltás pillanatában 400 kvadrillió pengő ért 200 millió adópengőt, és egyetlen új forintot – és a pénznek sikerült is megőriznie az értékét. Nem véletlenül nevezték ezt a nemzetközi szakmai berkekben magyar valutacsodának. Varga Istvánt azonban visszahívták az Anyag- és Árhivatal éléről és a Kisgazda-párt felszámolása után (amelynek tagja volt) hosszú időre negligálja a formálódó kommunista diktatúra, ő pedig csaknem eltűnt a névtelenségben. „Sok embert, aki akkor dolgozott, alig ismerünk, sokukról nem tudjuk, hogy milyen szerepet játszottak a modern magyar közgazdász-szakma megalapozásában. Pedig minél jobban megismerjük azokat az embereket, akik a sorsfordító változások közelében álltak, annál jobban megértjük azt is, mi, és miért történt” – mondta lapunknak Raffai Zsuzsa a Varga-örökséget felkaroló Valutacsoda Alapítvány elnöke.

„Varga István a Monarchiában született, harcolt a Birodalomért, jelen volt annak szétesésénél, majd a formálódó Horthy-rendszerben, túlélte a második Világháború borzalmait, a náci megszállást, a Vészkorszakot, a demokrácia felszámolását és a Rákosi-féle diktatúrát. Életrajza egyben a vérzivataros huszadik század magyar történelmének vázlata is.” A most megjelent életrajzi kötet mögött csaknem 13 év munkája áll, Raffai Zsuzsa és Török Róbert 2010-ben kezdtek el közösen dolgozni Varga István munkásságán, levelezésén, megkeresni a még mindig élő szemtanúkat. „Óriási dolog, hogy tudtunk beszélni ifjabb Matolcsy Mátyással, Huszár Istvánnal, és dr. Müller Péterrel. Az életrajz megjelenésében nagy segítséget jelentett a Magyar Tudományos Akadémia, az ELTE Központi Levéltára, a Corvinus Egyetem és nem utolsósorban a Széchenyi Könyvtár illetve a sok dokumentumot kezelő Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola és felbecsülhetetlen munkát végzett Majoros Krisztina, aki doktori értekezését írta Varga István munkásságából.  A munka azonban még nem ér véget: tervezzük, hogy könyvformában megjelentetjük Varga István műveit és kötetekre rúgó külföldi levelezését is, így még mélyebben megismerhetjük majd rajta keresztül ezt a korszakot.”

Miért kereskedett rizzsel a BMW?
Magasról lehet nagyot esni – ez a mondás különösen igaznak tűnik Argentína esetében, amely alig száz évvel ezelőtt még a világ leggazdagabb országainak egyike volt, mára viszont egy venezuelai típusú válság irányába tart. Mi romlott el ennyire?

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo