Jelenleg Venezuela a tönk szélén áll. Az ország a végletekig megosztott, a parlament elnöke – akinek csak szimbolikus hatalma van – és az ország elnöke egymással szemben áll, miközben a jelek szerint a Trump-kormányzat már a katonai beavatkozást sem zárja ki, kiszivárgott, hogy amerikai csapatok indulhatnak a kolumbiai-venezuelai határra. A válság humanitárus oldala lesújtó: független források adatai alapján a lakosság legalább háromnegyede éhezik. Három venezuelai egyetem adatai alapján a venezuelaiak 86 százaléka legalább 10 kilogrammot veszített a súlyából 2018-ban, az egyetemi hallgatók 90 százaléka számolt be arról, hogy a családjának összjövedelme nem elegendő az alapvető élelmiszerek beszerzésére. Az infláció elszabadult, az unortodox megoldások most már mit sem érnek.
És ezek csak a napi hírek
Mi a fene romolhatott el?
A kudarc okait úgy hívják: korrupció, mutyi, rablógazdálkodás. A baj gyökere Hugo Chavez, a latin-amerikai kommunista megváltó kormányzásáig nyúlik vissza. Az ország állami bevételeinek négyötöde az olajiparból származik, és Chavez kormányzásáig ez a bevételi forrás biztos volt. Addig a venezuelai állami olajvállalat, a PDVSA a világ egyik legtermelékenyebb, jól vezetett, nemzetközi szinten is kiemelkedően képzett munkavállalókkal rendelkező cég volt, a gazdaság aranytojást tojó tyúkja. És nem volt egyedül. A spanyol résztulajdonos Repsol mellett számos más cég, a brit Shell, vagy az amerikai Exxon is érdekelt volt a venezuelai olajüzletben, egymással versengve tárták fel az újabbnál-újabb mezőket, építették ki az infrastruktúrát. Hugo Chavez azonban úgy döntött, „visszaadja az olajat a népnek”. Lecserélte a PDVSA vezetését és megkezdte a külföldi olajvállalatok kiszorítását, amelyeknek nyomott áron kellett eladniuk érdekeltségeiket a PDVSA-nak. De ez még így sem volt olcsó mulatság, 175 milliárd dollárjába került a PDVSA-nak. További 42 milliárd dollárt kellett a cégnek szociális projektekre kifizetnie 2006 és 2012 között, valamint még 57 milliárd dollárt, egy állami alapba, amiből kétes befektetéseket (pl. orosz harci gépek fejlesztését) finanszíroztak az állami vezetők.
Chavez modellje működött is, amíg az olajárak az egekben voltak a kétezres években. A szociális programok érezhető változást hoztak a venezuelaiak életébe. Ez, valamint a követhetetlenül nagy összegek, amelyek fekete csatornákon kifolytak a PDVSA-ból, két választási győzelmet is szereztek a szocilaista messiásnak, aki így hivatalában, regnáló elnökként távozott az élők sorából. Utóda Maduro már kevésbé szerencsés: már 2015-től lassan, de biztosan repedések mutatkoztak az építményen. Az olajkitermelésben (sem) lehet hátradőlni és élvezni az eredményeket, a kutak hozama állandóan csökken a megnyitás után, a kitermelési szintet csak úgy lehet magasan tartani, ha állandóak beruházások: új technológiába, alkatrészekbe, új mezők feltárására. Mindezt elhanyagolták, így a kitermelési mennyiség a 2008-as napi 3,26 millió hordóról, 2018-ra 1,2 millió hordó körüli szintre esett.
A jövő aranyló
Azonban ha gyorsan sikerülne – és lehetőleg minél kevesebb véráldozattal – eltávolítani Maduro elnököt, Venezuelának ez az olajkincs fényes jövőt biztosíthat. Becslések szerint mivel a készletek még sértetlenek és a képzett munkaerő egy része is még rendelkezésre áll, ha sikerülne új vezetés alatt és külföldi befektetők segítségével fejleszteni a vállalatot, a kitermelési volumen a napi ötmillió hordót is elérhetné. Nem véletlen, hogy az Egyesült Államok, Kína és Európa olajcége sorban állnak és mindenki Maduro vesztét kívánja.