Trump lehet a megoldás a háttérhatalom ellen

Az OPEC a világ legnagyobb kartellje, amely kézben tartja az egyik legértékesebb nyersanyagot. A kőolaj-kitermelő országokat tömörítő szervezet azonban szembekerült azzal az egyetlen emberrel, akivel senki sem szeretne: Donald Trumppal.

A háttérhatalomban hívő összeesküvés-elméletek kiagyalóinak csak Bécsbe kell utazniuk, ha meg akarják nézni, hol székel az a szervezet, ahol tényleg csak néhányan döntenek a világ sorsáról. A Helferstorferstraße 17 alatt található ugyanis az OPEC, a Kőolaj-Exportáló Országok Szervezete (Organization of the Petroleum Exporting Countries).

A 12 országot tömörítő szervezet tagjai Algéria, Angola, Gabon, Indonézia, Irán, Irak, Kuvait, Líbia, Nigéria, Katar, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Venezuela és Ecuador. A szervezettel szorosan együttműködik Oroszország is, így ez a kartell összességében a világ ismert olajkészleteinek kétharmadát, kitermelésének és exportjának több mint felét kontrollálja. Az OPEC tehát jelentős mértékben képes befolyásolni a kőolaj világpiaci árát és ezzel minden más ország gazdaságának alapját is. Ezt a fegyvert pedig előszeretettel használják is.

Kép:Freeimages.com

A múltban az OPEC egészen elképesztő hatalommal rendelkezett, az 1973-as jom kippuri háború miatt a tagországok (illetve akkor még OAPEC-országok) olajembergót vezettek be az Egyesült Államok, Nyugat-Európa és Japán ellen. A féléves embargó alatt a nyugati világ először szembesült a kőolaj stratégiai jelentőségével. A krízis csúcsán egy ideig például Amerikában a páros napokon csak a páros számra végződő rendszámú autók tankolhattak, míg a páratlan dátumokon a páratlan rendszámúak.

Most azonban repedések mutatkoznak a legendás erejű szervezet egységén. A legnagyobb kitermelő Szaúd-Arábia ugyanis jelenleg éppen azt vizsgálja, hogy milyen hatása lenne a kőolaj piacára, ha a szervezet megszűnne – jelentette a Wall Street Journal. Ez persze nem jelenti azt, hogy a sivatagi királyság kilépne az OPEC-ből, de a kutatásnak már a puszta léte komoly problémákra mutat rá.

Nyomás az olajmultikon: hagyják a földben a készleteket
A felelősségteljes befektetési alapok sorra válnak meg olajipari részvényeiktől. A részvényesek és fogyasztók egyaránt nyomást gyakorolnak az olajmultikra, hogy hagyják a földben a fosszilis készleteket. Sok helyen már nem gazdaságos az erőforrások kitermelése.
A kőolaj ára október óta megint lefelé tart – elsősorban amiatt, hogy az amerikai szankciók Irán ellen nem hozzák meg a várt hatást. Alig egy hónap alatt 17 százalékkal esett a nálunk is irányadó Brent hordónkénti ára, 71 dollárra. Ez persze még nem ok a pánikra, de az OPEC országok a Bloomberg értesülései szerint novemberben újabb gyűlést terveznek, amelyben a 2019-re vonatkozó kitermelési terveket vitatnák meg, előreláthatóan csökkentve a termelést, hogy ezzel kurblizzák fel a csökkenő árakat.

Csakhogy emiatt Donald Trump amerikai elnök egyre hangosabban tiltakozik. Amerikai sajtóértesülések szerint az elnök személyesen a szaúdi koronahercegre, a törökországi emigráns újságíró meggyilkolása miatt nemzetközileg védekezésre kényszerülő Mohammed bin Salmanra gyakorol nyomást, hogy elkerüljék, vagy moderálják a beavatkozást az árakba. A kutatás tehát akár arra utaló jel is lehet, hogy Rijád már az OPEC utáni időkre készül, mert ha Szaúd-Arábia – akár amerikai nyomásra, akár más okból – kilépne a szervezetből, az OPEC legnagyobb tagjának távozásával piaci szerepének legnagyobb részét elveszítené. Így éppen Donald Trump lehet az az ember, aki az eddigi status quo-t felrúgva ellehetetleníti a „háttérhatalom” egyik legfontosabb szervezetét.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo