Mezőgazdaság: csak precízen

Laptoppal vezérelt traktor, műholdak, drónok. Sok fogalom a precíziós gazdálkodás kapcsán, amely alapján úgy tűnhet, mintha sci-fi-be illő forradalom zajlana a magyar földeken. Ellátogattunk egy precíziós gazdálkodást folytató gazdaságba, hogy élőben lássuk a mezőgazdaság 4.0-t. A Lipták-farmon azt tapasztaltuk, hogy a valóság bizony messze meghaladja a képzeletünket.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 A mezőgazdaságról sokakban az a – nem is mindig téves – kép él, hogy az ágazat alapvetően nem sokat változik az idővel. Persze ma már traktorral szántanak, és nem ökrökkel, de a lényeg ugyanaz. A 21. század digitális technológiája azonban ezt is felülírja. Aki meg akarja pillantani a mezőgazdaság jövőjét, annak nem kell Kaliforniába vagy Japánba mennie, Tiszavasvári mellett, a Lipták Farmon is minden működik.

Forradalom a földeken

– Ahogy a hetvenes években az akkori legmodernebb technológiákkal sikerült adott körülmények között nagyarányú fejlődést elérni a magyar mezőgazdaságban, úgy most a digitális technikának köszönhetően – egyelőre kisebb léptékben – megy végbe hasonló forradalom – mondta dr. Lipták József, a farm egyik tulajdonosa.

A növényvédelmi szakmérnök szerint a precíziós gazdálkodás nem véletlenül kapta a nevét: a műholdas erőgépkezeléssel 2,5 centiméteres pontossággal képesek elvégezni az alapműveleteket. Ez azt jelenti, hogy nem az egész területet, hanem csak a szükséges 20–25 centis sávokat művelik. A műholdas vezérlés szinte kiküszöböli az átfedést. A modern kombinált vetőgéppel nemcsak hajszálpontosan oda helyezik a magot, ahova kell, de egy menetben öt munkafázist le is zárnak: a vetést, az alapműtrágyázást, a starterműtrágya kijuttatását, a talajfertőtlenítést és a preemergens gyomirtást.

Csak precízen - Kép: Vajda László

– Ez nemcsak üzemanyag-megtakarítást jelent, hanem csökken a taposási kár is. A műholdas vezérlés éjszaka is hibátlanul működik, a traktoros nyugodtan ülhet a fülkében.

Lipták József szerint hektáronként számítva a kapásnövények esetén 20–60 százalékkal csökkenthető a vegyszerhasználat növényfajtól és technológiától függően. Arra a kérdésünkre, hogy megéri-e a technológiába beruházni, határozott igennel felelt, de szükséges egy bizonyos birtokméret, és a vetésszerkezet is befolyásolja a beruházás megtérülésének idejét. Tegyük hozzá, a Kite tanácsadó cég nagy segítséget nyújt a fejlesztésben, a rendszer hatékony működtetéséhez szükség van a fejlesztő vállalkozásra.

– A repcét például mi a szokottnál nagyobb sortávolságra, hetvenhat centiméterre vetjük, ezzel jelentős mennyiségű, mintegy ötven százalék vetőmagot spórolunk. A termésátlagunk viszont hektáronként eléri vagy néhány százalékkal meg is haladja a sűrű soros technológia terméseredményét. A vetőmag-előállítók is igazodnak ehhez, és nagyobb szemméretű vetőmagot kínálnak. Ehhez hozzájön a jobb eszközkihasználás, üzemanyag- és vegyszerköltség-csökkentés. Így a repcénél hektáronként évente 25–30 ezer forinttal kevesebb a költségünk. A vegyszer-megtakarítás egyértelműen a sorpermetezésnek köszönhető! Persze ez sem csodaszer, ettől nem nő a profit a duplájára, de összességében 5–10 százalékkal emelkedik. Becslésünk szerint nyolc év alatt térülnek meg a beruházások, de mi fokozatosan haladtunk: több, egymásra épülő, egyenként elviselhető összegű beszerzést végeztünk, és ennek köszönhetően több ponton tudunk költségcsökkentést elérni.

Vajda László (b) és Lipták József (j) - Kép: PP, Fotó: Bánkuti András

Ember nélkül nem megy

Persze nem elég a szándék és az akarat, a tudás is rendkívül fontos ahhoz, hogy egy gazdaság bevezethesse a precíziós módszereket. Lipták József ezt az embert Vajda László személyében találta meg, aki gépészmérnök, informatikus, de pedagógiai végzettséggel is rendelkezik. A környezetükben a fiatalabbak között is népszerű a precíziós gazdálkodás.

– Menő egy automata traktorban ülni, a légkondicionált ülésben zenét hallgatni, amíg a traktor végzi a munkát – világít rá a gépészeti vezető, és hozzáteszi: – a téli időszakban a gépjavítások mellett oktatjuk, képezzük az embereinket. Ez alapjában új technológia, ezért átbeszéljük a termelési folyamat során esetlegesen elkövetett hibákat és ezek megszüntetésének módjait. Mivel az iskolák nem készítik fel ezekre a feladatokra nemhogy a középfokú, de a felsőfokú szakembereket sem, így elsősorban a gazdaságon belül kell a képzést megoldani.

Az ész is hiányzik a magyar mezőgazdaságból
Erősen forráshiányos a hazai agrárium, de még a meglévő lehetőségeivel sem gazdálkodik jól a termelők egy jó része. Ráadásul a megfelelő szaktudás és menedzsment ismeretek hiányából adódóan gyakran ad-hoc és rossz döntéseket hoznak.
A traktorokon elhelyezett számítógépek folyamatosan rögzítik a munkavégzéshez kapcsolódó adatokat, a sebességet, a kijutatott dózist, a művelési mélységet, a gázolajfogyasztást. A feladat befejezésével az adatok letölthetők, és megkezdődhet az elemzésük, amelyből a gazdaság vezetői következtetni tudnak a munka minőségére vagy a technológiai hibákra.

– Az előző évben a repce vetésénél kelési hibákra lettünk figyelmesek egyes tábláknál. Az adatok elemzésével megállapítható volt, hogy két traktoros vetett, és az egyikőjük 1,3 kilométer per órával nagyobb sebességgel végezte a műveletet, ami kihatással volt a kelésre – meséli Vajda László, aki szerint szó sincs arról, hogy az automatizálás kiszorítja az embereket a mezőgazdaságból. – A képzett emberekre mindig szükség lesz, hogy felügyeljék a gépek munkáját, a teljes technológiát. Viszont megszabadulnak az unalmas, nehéz vagy éppen veszélyes munkavégzéstől.

Egészségesebb lesz így az élelmiszer

A precíziós gazdálkodás több költségcsökkentésnél. A tápanyagtérképek, hozamtérképek és műholdfelvételek lényegesen kevesebb üzemanyag-felhasználást, okszerű műtrágya- és növényvédőszer-használatot tesznek lehetővé. Az is jelzésértékű, hogy újra megjelentek a giliszták a területen.

Ha van hozzá net, a traktor is vonzóbb
Sok vállalkozás számára komoly gond az utánpótlás biztosítása, az agráriumban azonban fokozottan jelentkezik a probléma. A fiatalok megszólítása olyan sürgető kérdés, amelyre mielőbb választ kell találni, hiszen évtizedekre meghatározhatja a hazai mezőgazdaság sorsát. A modern technológia itt is segít?
És, hogy miért elég a kevesebb vegyszer? Mert pontosabb adatokkal rendelkeznek arról, hogy mi történik a földeken. A műholdképek, a talajszkenner, a telepített mérőeszközök segítségével megmondható, hol hiányzik víz a talajból, a tápanyagtérképek, a hozamtérképek, az NDVI index felhasználásával meghatározható, hol van szükség kevesebb vagy több műtrágyára, a kártevőt előrejelző rendszer segítségével – rovarcsapdák, időjárási megfigyelések által – pedig folyamatosan nyomon tudják követni a betegségek vagy a kártevők megjelenését és a populáció változását. Akár egy tenyérnyi területről is hajszálpontosan tudható, hogy az elmúlt öt évben mikor, mennyi vizet, tápanyagot vagy növényvédő szert juttattak ki.

– Az adatok segítségével elkerülhető a túlművelés, és hosszú távon fenntarthatóvá válik a gazdálkodás. A következő lépcsőfok az lesz, amikor mindezek az adatok online, bárhonnan, bármilyen eszközről elérhetőek lesznek. A döntéstámogató rendszer kiépítésén most dolgozik a Kite Zrt. – teszi hozzá Vajda László.

Lipták József szerint most a legfontosabb a szakemberképzés: annak érdekében, hogy a magyar mezőgazdaság visszaszerezze korábbi szerepét, a precíziós gazdálkodás oktatását mind közép-, mind felsőfokon el kell kezdeni. Fenntarthatóvá kell tenni a termelést, megállítani a talaj további leromlását, és javítani a magyar gazdálkodók versenyképességét. Ehhez pedig szaktudás kell

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo