Dolgozzatok heti hatvan órát… és szeressétek

Van egy árnyoldala a kínai internetes gazdaság száguldásának, amit a kizsákmányolt dolgozók egyre jobban éreznek. A heti hatvan óra munka egyáltalán nem szokatlan, miközben a munkáltatók, mint Jack Ma az Alibaba milliárdos alapítója, még azt is elvárják, hogy szeressék a munkájukat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

24 óra. Enyi időn belül kell kiérkeznie egy Pekingben megrendelt csomagnak a megrendelőhöz. A kníai főváros online kereskedelmi piacán olyan gyilkos verseny uralkodik, hogy a webshopok ilyen és ehhez hasonló vállalásokkal próbálnak talpon maradni. Ezek persze óriási logisztikai kihívást jelentenek, elsősorban annak a  - becslések szerint hárommillió – motoros és riksás futárnak, akik a hét hét napján, a horrorisztikus kínai megapoliszok forgalmában, naponta, fejenként 150 csomagot kell kézbesítsenek, a 6-7 ezer jüanos, (mintegy 250-300 ezer forintos) fizetésükért. Nem ritka, hogy a kvóta csak úgy jön ki, ha napi tizenkét órát dolgoznak. És ezzel nincsenek egyedül: a kínai online gazdaságban becslések szerint a munkavállalók túlnyomó többségét, a viszonylag ól fizetett programozókat, szoftverfejlesztőket is, rendszeres túlmunkára kényszeríti a munkaadójuk.

Kép: Pixabay

Ez a növekedés ára – mondhatnánk, mert a kínai online kereskedelem egészen elképesztő mértékben fejlődik: tavaly éves szinten 26,6 százalékkal, több mint 50 milliárdra nőtt a házhoz szállított online megrendelések száma. Ez több, mint a teljes EurópaI Unió, az Egyesült Államok és Japán összes házhoz szállított csomagja. Nem véletlen, hogy az egyik nagy kínai futárcég, a Yunda, azzal csábítja a dolgozókat, hogy 6-13 ezer jüant kereshetnek havonta, és szállást, valamint élelmezést kapnak a cég munkásszállóján. Csakhogy, mint azt fentebb írtuk, a hirdetés szövege nem teljesen igaz.

Rabszolga, vagy túlóratörvény? Az adatvezérelt igazság nyomában
Mivel az elmúlt hónapokban a közbeszédet leginkább uraló téma a Munka Törvénykönyvének módosítása volt, a Piac & Profit kérésére a SentiOne social listening ügynökség megvizsgálta, hogyan követte az eseményeket a magyar nyilvánosság a közösségi oldalakon. Meglepő eredményekre jutottunk.
Mint arról a Caixin kínai magazin beszámolt, amely Sanghajban mérte fel a sofőrök keresetét, a szinte kizárólag falusi származású, képzetlen sofőrök 6000 jüan körül keresnek. Ez a modern kínai digitális boom árnyoldala, az emberi munkaerő szinte végletes kizsákmányolása, de a sofőrök csak a jéghegy csúcsát jelentik ennek az újkeletű szociális problémának. A logisztikai személyzeten túl, az IT-világban is elterjedt a „996icu” néven ismert jelenség, azaz a reggel kilenctől, este kilencig, a hét hat napján végzett munkavégzés, amely a végén az ICU-ban (intensive care unit) a sürgősségi osztályon végződik. A fiatal it-szakemberek mozgalma mára mainstreammé vált a kínai közösségi médiumokban, főleg miután megszületett a 996 feliratú póló is, amit hogy, hogy nem, éppen az Alibaba forgalmaz.

Mindez annak fényében érdekes, hogy a kínai munkajog kimondottan szigorúan szabályozza a túlmunkát. A 44 órás munkahét mellett napi legfeljebb 3 túlóra kérhető, havonta legfeljebb 36. csak ezt senki sem tartja be. A gond ott van, hogy a fiatalok elsősorban maguk között morognak a túlmunka miatt, de senki, vagy szinte senki sem tesz hivatalos panaszt a kínai hatóságoknál, amelyek így viszont megtehetik azt, hogy hivatalosan nem tudnak a problémáról. Eddig legalábbis, ez volt a helyzet.

Amit tudni akartál a sztrájkról, de nem merted megkérdezni
A sztrájk már régóta létező eszköz a munkavállalók érdekeinek elősegítésére. Napjainkban is többször hallhattunk munkabeszüntetésekről több európai államban is, de itthon is egyre gyakrabban merül fel a sztrájk lehetősége. Hogyan lehet jogszerűen sztrájkolni? Ki teheti, és ki nem? Megakadályozhatja-e a munkáltató a sztrájkot? Ezekre a kérdésekre adunk választ Kocsis Ildikó ügyvéd segítségével.
Jack Ma az Alibaba alapítója azonban olajat öntött a tűzre. Kiszivárgott emailekben és belső, munkatársakhoz intézett beszédekben kikelt a morgolódók ellen. Szerint a 996-rendszerben dolgozni hatalmas szerencse, ha tehetnék, a legtöbben 007-ben dolgoznának, azaz a hét hét napján 24 órát. „ Én senkit sem kényszerítek arra, hogy 996-ban dolgozzon, de az Alibaba teljes elkötelezettséget vár el a dolgozóitól, aki nem hajlandó napi 12 órát dolgozni, az ne is jelentkezzen hozzánk” – mondta Ma. Richard Liu, a JD.com szintén milliárdos vezetője egyenesen lustáknak nevezte azokat, akik nem hajlandók teljes önfeláldozást tanúsítani a munkáltatójuknak.

Azért is hallhatunk egyáltalán erről a vitáról, mert a kínai pártelit eddig egyáltalán nem foglalt állást a kérdésben – ezért is nem cenzúrázottak az erről szóló híradások. A központi irányítás alatt álló népszerű Global Times is óvatosan fogalmaz: bár elismerik, hogy a cégek munkavállalóinak önfeláldozó munkája nélkül a kínai gazdaság sokat veszítene a lendületéből, de a „a kínai vállalatok versenyképessége nem alapulhat a 996 jogsértő módszerén”.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo