Mamut-DNS-t találtak egy kambodzsai bizsuban

Sok esetben nagy segítséget jelentenek a DNS-vizsgálatok a környezetvédőknek, amikor az orvvadászatból származó alapanyagokból készülő ékszerek nyomába erednek. Egy skóciai vizsgálat azonban meglepő eredménnyel járt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mind a mai napig évente mintegy 30 ezerre tehető azoknak az elefántoknak a száma, amelyeket az orvvadászok az agyaruk miatt mészárolnak le Afrikában és Ázsiában. Ez ellen a gyakorlat ellen több környezetvédelmi szervezet is aktívan harcol: többek között genetikai vizsgálatokat végeznek a lefoglalt elefántcsont-ékszereken, így könnyen megállapítható, melyik régióban élt az agyar eredeti tulajdonosa, és az illetékes ország hatóságai lépéseket tehetnek az orvvadászat megállítása érdekében.

Ilyen vizsgálatokat végez Skóciában a WildGenes alapítvány is, azonban egy kambodzsai bizsu vizsgálata során meglepő eredményre bukkantak. A vizsgált elefántcsont ugyanis határozottan nem egy ma élő elefántból származott, hanem a jégkorszak végén, a több ezer évvel ezelőtt kipusztult gyapjas mamutból.

Kép: Pixabay

A környezetvédelmi szakemberek szerint ez az első példája egy riasztó trendnek. Az elmúlt években ugyanis egyre határozottabb lépések történtek az elefántok védelmében. Az értékes elefántcsont iránti igény azonban egyre emelkedik, így sok helyütt, elsősorban Szibériában, ahol a mamutmaradványok viszonylag könnyen hozzáférhetőek, megindult a lelőhelyek fosztogatása.

Az elsődleges felvevőpiac Kína, ahol 2017-ben betiltották az elefántcsont exportját. A mamutagyarra azonban nem vonatkozik a tiltás, így már abban az évben mintegy 80 tonnányi ősmaradványt „exportáltak” a távol-keleti országba. Az AFP hírügynökség jelentése szerint az egyik legnagyobb számú mamutlelőhellyel büszkélkedő jakutföldi orosz tagköztársaságban valóságos „mamutláz” alakult ki, hiszen egyetlen kilogrammnyi mamutcsontért ezer eurót is fizetnek a kínai felvásárlók. A mamutipar volumenét jól jelzi, hogy a kínai hatóságok egy tavalyi rajtaütés során 156 mamutagyart és csak két darab elefántagyart találtak egy feketepiaci kereskedőnél.

Környezeti bűnözés fenyegeti Európa vadvilágát
Az ENSZ, a WWF és az Eurac Research jelentésében arra figyelmeztet, hogy az illegális fakitermelés, a kaviárkereskedelem, a vadon élő madarak tömeges pusztítása, valamint a medvékre, farkasokra és hiúzokra irányuló orvvadászat súlyosan veszélyezteti a 15 európai országon átívelő Duna–Kárpát régió élővilágát és biológiai sokféleségét.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo