Brexit: a patkányok menekülnek a süllyedő hajóról

Kevés üzletember támogatja-támogatta a Brexitet, közülük a leghangosabb éppen most helyezi át Ázsiába cége központját Nagy-Britanniából. A brit szavazóknak talán most érdemes lenne elgondolkodnia azon, kikre is hallgattak, amikor a kilépésre szavaztak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Brexit körüli hajcihő már kezd hasonlítani egy görög tragédiára, ahol a szereplők már csak az isteni beavatkozásban bízhatnak. Persze nem mindenki veti bizalmát az égiek segítségébe: több nagy konszern felkészült a no deal Brexitre, azaz az Egyesült Királyság megállapodás nélküli kiválására az Európai Unióból. Talán az elmúlt napokban senki sem kapott akkor nyilvánosságot, mint a közvetlenül 14 ezer, közvetetetten több mint százezer britnek munkát adó Airbus vezérigazgatója, aki,  - nem is olyan burkoltan, – azzal fenyegette meg a brit kormányt, hogy az Airbus teljes gyártási tevékenységét elviszi a szigetországból. Tom Enders azonban már az egész Brexit-ügyben, - az üzleti világ többségéhez hasonlóan szilárdan kitart álláspontja mellett: az angolok gazdasági öngyilkosságot követnek el, a kiválás csak a populista politikusok érdekeit szolgálja.

Kép:Fotolia

Amíg Enders a Brexit-elleni cégvezetők egyik emblematikus figurája, addig James Dyson éppen a Brexit-melletti, - jóval kisebb – üzletemberi táboré. A multimilliárdos porszívógyártó-mogul már a népszavazás idején is a Brexit mellett kampányolt. Mindenekelőtt az uniós túlszabályozást kritizálta, és azzal érvelt, hogy a kiválás után egy London alacsony társasági adóval és lazább foglalkoztatotti szabályozással attraktívabb lehet a gazdaságnak. Ezeket a szavait egyébként legutóbb a BBC-nek adott interjújában is megerősítette, ahol még a megállapodás nélküli kiválást is kívánatosabbnak tartotta a maradásnál. Dyson társaságában előszeretettel fotózkodtak a Brexit-párti populista politikusok, rendszeresen hozták fel példaként őt és érveit a kilépés mellett.

Hörcsögüzemmódba kapcsolnak a britek
Beindul a felvásárlás, a cégek és a fogyasztók is megkezdik a felkészülést a legrosszabbra, de van néhány olyan buktatója megállapodás nélküli kilépésnek az Európai Unióból, amire nem lehetséges előre készülni.
Ezért valószínűleg hidegzuhanyként érhetett mindenkit, hogy ÉPPEN Dyson, ÉPPEN most közölte, hogy - még a Brexit előtt - elviszi cége központját Nagy-Britanniából, Szingapúrba. „A gyártás egyébként is Ázsiában folyik” – érvelt Dyson, aki szerint sem az időzítésben, sem a költözésben nincs semmi különös. (Arra a kérdésre, hogy akkor miért nem várt a Brexit UTÁNIG, nem válaszolt.)

A brit politikusok felháborodottan reagáltak Dyson bejelentésére. A kormánypárti képviselő, Sam Gyimah szerint Dyson elárulta azokat, akik hittek neki és a kilépésre voksoltak. A Munkáspárti Wes Streeting is erős szavakat használt, szerinte Dyson semmilyen felelősséget nem érez a munkások és a brit fogyasztók iránt, akiknek a sikerét köszönheti.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Dyson már 2003-ban elvitte az összes gyártóhelyszínét Nagy-Britanniából. Jelenleg egy technológiai campus felépítésében vesz részt Hullavington közelében több mint 220 millió fontot fektetve be és ezt, illetve egyéb brit fejlesztéseket nem érint a költözés. Viszont Britannia biztosan lemarad az autógyártásban, a cég ugyanis éppen egy alacsony kategóriás, olcsó elektromos autó kifejlesztésén dolgozik, és ennek gyártása már biztos, hogy nem Nagy-Britanniában lesz.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo