Gazdaságpolitika cikkek
Orbán Viktor megszólalt a MÁV és az egészségügy helyzetéről
A kötcsei piknikre érkező kormányfőt újságírók faggatták.
Kormányzati megszorítások csokorba szedve
Sűrűn rángatja az istrángot a kormány.
A magyar infláció elszabadulásának egyik oka a magas adók
A gyorsan emelkedő árakat elsősorban a gazdaságpolitika okozza.
Hogyan gazdálkodjon egy ország stratégiai cégeivel?
Nem csak Magyarország korlátozza a stratégiai cégekben való külföldi tulajdonszerzést.
Kés került a magyar gazdaság torkára
Populizmus helyett reálpolitikára lenne szükség.
Nem a gyermekvállalást, hanem a felnevelést kellene támogatni
Alapvető hibát vét az a gazdaságpolitika, amely csak a gyermekek megszületését jutalmazza, eredményes felnevelésüket viszont nem – érvel újra a családpolitika átgondolása mellett Kopátsy Sándor a Piac & Profit egyik alapítója és máig aktív szerkesztőbizottsági tagja.
Vészes elszigeteltséghez vezethet, ha tovább romboljuk uniós kapcsolatainkat
A magyar gazdaság sokkal felkészültebben nézhet egy esetleges újabb válsággal szembe, mint 2008-ban, az idén pedig a 3,5 százalékot is meghaladhatja a gazdasági növekedés. De a kockázatok is egyre nőnek – derült ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzéséből.
Losoncz Miklós: az EU-n kívül is van élet, csak sanyarú
Az Európai Unió politikailag csak nyert a brexit-folyamattal, a britek távozásának gazdasági hatásait bőven enyhíti a tény, hogy most egységesebb, mint valaha. A britek példáján pedig most más, ingadozó tagállamok is láthatják, mibe kerül a szuverenitás. Dr. Losoncz Miklós, a Budapesti Gazdasági Egyetem professzora szerint az Egyesült Királyság előtt egyszerűen nem létezik jó kimenetel.
Családvédelmi akcióterv: az ördög a részletekben rejlik
Tegnap Orbán Viktor az évértékelő beszédében jelentős szociálpolitikai intézkedéseket jelentett be. Az intézkedések első olvasata pozitív, valóban segíthetnek javítani a demográfiai mutatókon, de érdemes lesz megvárni a részleteket. Az ingatlanpiacnak újabb lökést adhat az intézkedéscsomag.
Brexit: a patkányok menekülnek a süllyedő hajóról
Kevés üzletember támogatja-támogatta a Brexitet, közülük a leghangosabb éppen most helyezi át Ázsiába cége központját Nagy-Britanniából. A brit szavazóknak talán most érdemes lenne elgondolkodnia azon, kikre is hallgattak, amikor a kilépésre szavaztak.
Unortodox gazdaságpolitika: miért kereskedett rizzsel a BMW?
Magasról lehet nagyot esni – ez a mondás különösen igaznak tűnik Argentína esetében, amely alig száz évvel ezelőtt még a világ leggazdagabb országainak egyike volt, mára viszont egy venezuelai típusú válság irányába tart. Mi romlott el ennyire?
Orbán Viktor: a korrupciónak nincs elfogadható szintje, de...
Nem várható meglepetés – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az év első Kormányinfóján, azzal kapcsolatban, hogy jelöli-e újra Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank élére, a Munka Törvénykönyvének módosítása pedig jó úgy, ahogy van.
Orbán: nem lesz meglepetés a jegybank élén
Nem várható meglepetés – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az év első Kormányinfóján, azzal kapcsolatban, hogy jelöli-e újra Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank élére, a Munka Törvénykönyvének módosítása pedig jó úgy, ahogy van.
Pogátsa: hosszú távon nagy a baj
A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád–Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.
Az összeomlás szélén az autoriter gazdaságpolitika mintapéldája
A törökországi helyzet kapcsán egyelőre nem sok jó sejthető, így amíg nem tisztul a kép, érdemes távol tartani magunkat a török eszközöktől. Erős azonban a fertőzésveszély, hiszen már az európai bankrendszer és a feltörekvő országok devizái is célkeresztbe kerültek, a földrajzi közelség miatt pedig a forint is veszélyben van.
Nem az amerikai szankciók miatt rengett meg a török gazdaság
A jelzésértékű amerikai szankciók csak a puskaport berobbantó szikra, a török devizaválságot mélyebb strukturális problémák, elsősorban a török cégek devizahitel-válsága okozza. A klasszikus közgazdaságtan ilyenkor kamatemelést ír elő, Erdogan elnök és a jegybankot irányító veje azonban unortodox nézeteket vallanak a gazdaságról, ebből pedig komoly válság is lehet, amit az európai bankrendszer is megérezhet.
Pogátsa Zoltán: hosszú távon nagy a baj
A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád-Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később ezek már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, - véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.
Lázár János nem lesz miniszter
Lázár János a következő négy év legfontosabb feladatának a hódmezővásárhelyi és makói emberek képviseletét tartja. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Hódmezővásárhelyen és térségében hallgatható Rádió 7 Napraforgó című műsorában beszélt erről pénteken.
Lassul a gazdaság, nő az elvándorlás, kiegyezünk Brüsszellel
Megszorítások, konszolidáció, a fiatalok növekvő elvándorlása, közeledés Brüsszelhez – ezekre a tendenciákra számítanak a Piac&Profitnak nyilatkozó közgazdászok az új kormány következő 1-2 évében. Amiben mindegyik nekünk nyilatkozó szakértő egyetértett, az az, hogy az EU és a világgazdaság pénzbősége nem tart már soká, és a következő néhány évben biztosan lassulni fog a magyar gazdaság növekedése.
Gazdasági kilátások: ez vár az új kormányra
A magyar GDP 2014-ben, a beruházás és a fogyasztás 2017-ben haladta meg a pénzügyi világválság előtti szintet. Az ipar 2015-ben, a kiskereskedelem 2016-ban, az építőipar 2017-ben érte el ezt, a pénzügyi szektor azonban még most is nagyon messze van tőle.
Ipar: sikersztori magyar csavarokkal
A magyar ipar – ezen belül is főként a feldolgozóipar – a rendszerváltás utáni gazdasági átalakulás első évtizedének egyik sikertörténete. Azonban a második évtizedre elfogyott a lendület.
Egyszeri, nagyarányú adócsökkentés – átment Trump reformja
Az amerikai képviselőház megszavazta csütörtökön a nagyarányú adócsökkentést javasló adótörvény tervezetét, amelyről ezután a szenátusban voksolnak majd. A reform azonban inkább marketing, mintsem valódi áttörés.
Csupa szép és jó Trump adóreformja
Tegnap az USA elnöke, Trump bejelentette a tervezett adóreformot, háromnegyed évvel a beiktatása után. A pozitív dolgok további részletek nélkül ki vannak emelve a kilenc oldalas dokumentumban, míg a „negatív” dolgok részleteit majd később tudhatják meg a vállalkozások.
Orbán: aki dolgozni akar, kap munkát
Sikerült a munkaalapú gazdaság felépítése, a gazdaság működik, Magyarország olyan ország, amely képes minden polgárának munkát adni, aki dolgozni akar - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamenti őszi ülésszakát megnyitó napirend előtti felszólalásában, értékelve az ország gazdasági helyzetét.
A növekedés csapdái
A növekedés öröm, siker, de gond és veszély is egyszerre. Nagyot lehet ugrani, de nagyot lehet bukni is, ha nem tudjuk a növekedést folyamatosan menedzselni. A növekedés tempójának követése nem csak a gyorsan növekvő cégek kihívása! A Piac & Profit konferenciáján szakemberek osztották meg a résztvevőkkel a legújabb szemléleteket, gyakorlatokat, módszereket.
Még mindig nem álltunk talpra a pénzügyi válságból
A munkatermelékenység javulási ütemének folyamatos lassulása a világgazdaság növekedési kilátását terhelő egyik legnagyobb kockázat - áll a Moody's Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett globális előrejelzésében.
Három évtizede a gazdaság szolgálatában
Méltó körülmények között, Budapest egyik legszínesebb múltra visszatekintő fürdőjében ünnepelte 30. jubileumi évét Magyarország egyik legrégebbi üzleti szervezete, a Joint Venture Szövetség (JVSZ). Az eseményen ünnepi köszöntőt mondott Varga Mihály Nemzetgazdasági miniszter, a JVSZ társelnöke is.
Ezek a hivatalok szűnnek meg véglegesen
Megjelent a kormány határozata a központi hivatalok és minisztériumi háttérintézmények átalakításáról, amely több mint ötven szervezetet érint, köztük megszűnik a NÉBIH, az MVH, a Tisztiorvosi Szolgálat és a Design Terminál is.
Csökkenteni kell az állam szerepét a gazdaságban
Az eddig elért gazdaságpolitikai eredmények méltatása mellett az állam gazdasági szerepvállalásának mérséklését sürgeti a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szokásos éves ellenőrzésének eredményéről pénteken kiadott jelentése.
Sikersztorikat díjazott Varga Mihály
A magyar kormány az elmúlt évek nehézségei ellenére is mindig a lehetőségekben és nem a korlátokban gondolkodott – fogalmazott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a sikeres vállalkozásokat díjazó ünnepségen. Ahogyan 2013 augusztusa óta minden hónapban, most is beruházói, kis- és közévállalkozói, valamint startup-kategóriában nyújtott át elismerést a tárcavezető.
Egyszerűen túl sok az állam
Úgy tűnik, jobban aggódnak a hazai szegénység miatt a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) tagvállalatai, mint a kormány. A fórum szerint számos ponton változtatni kell, ha nem akarunk lemaradni.
Kiszámíthatóbb gazdaságpolitika kellene
A Moody’s meg fogja vizsgálni a felminősítés lehetőségét Magyarország esetében. Persze ehhez kiszámítható gazdaságpolitika fenntartható növekedéssel, és annak bizonyítéka kell, hogy az államadóság csökkenő pályán van.
Már a kormány is csökkentené a vállalkozások terheit
A következő időszak feladata az állami bürokrácia csökkentése és a vállalkozások terheinek mérséklése lesz - mondta Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára.
Vida Ildikó távozhat a NAV éléről
Vida Ildikó távozik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) éléről, sajtóértesülések szerint már két hónapja beadta a felmondását, most zajlik az átadás-átvétel – értesült az Index NAV-os forrásból. A NAV elnökének feladatait Varga Árpád elnökhelyettes veszi át.
A kormánytól függ, hogy nyereséges lesz egy vállalat?
A hazai nagyvállalatok eredményességét a kormányzati gazdaságpolitikától, a belföldi kereslettől és az árfolyamváltozásoktól teszik leginkább függővé a cégvezetők – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index kutatás legfrissebb adataiból.
Jönnek a szakgimnáziumok
A Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára közölte, hogy a 2016/17-es tanévtől a szakközépiskolák szakgimnáziumokká alakulnak. Az intézményekben az érettségivel szakmát, plusz egy éves képzéssel pedig technikusi minősítést is szereznek majd a diákok.
Befékeztek a gazdasági reformok
Magyarországon nem sikerült érdemben javítani az üzleti környezetet az elmúlt években. A BusinessEurope szerint jobb adórendszerre, átlátható közbeszerzésre, a versenyt támogató szabályozásra lenne szükség, de ezek közül egyikben sem léptünk előre.
Sárga lapot osztottak ki Veszprémben a kormánynak
A veszprémiek megtették, amit az ország megkövetelt, megszűnt a Fidesz-KDNP kétharmados kormányzása a parlamentben - jelentette ki az időközi országgyűlési képviselő-választás győztese, Kész Zoltán (független) vasárnapi sajtótájékoztatóján.
Durva eszközzel avatkozna be az árakba a kormánypárt
A kormánypárt szerint jó ötlet lenne, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyek nem csökkentik áraikat az olcsó energiára való tekintettel, támogatások megvonásával büntesse a kormány. Közben az árak egyébként csökkennek.
Már a liftekhez ért az államosítás Magyarországon
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a liftek ellenőrzésének államosítását javasolja. A ma üzemelő liftek közül több ezret teljesen fel kell újítani vagy le kell cserélni 2020-ig a megszigorított biztonságtechnikai előírások miatt.
Elmarad a nyár? Elképesztő előrejelzések
A britek hivatalosan is elfordulnak az EU-tól, az izlandi Bardarbunga vulkán kitörése miatt pedig az európaiak számára a 2015-ös nyár „elmarad” – tíz elképesztő előrejelzés 2015-re!
Újabb munkahelyek százai vesznek oda
A dohányipari ellátórendszer átalakításának semmi értelme, de munkahelyek megszűnéséhez vezet. Az egész trafikrendszer egyetlen nyertese a feketepiac, amely bizonyos területeken már az ötven százalékot is elérte.
A parlament elfogadta a 2015-ös költségvetést
Az Országgyűlés hétfőn 131 igen szavazattal, 62 nem ellenében elfogadta a 2015-ös költségvetést. A tervezetet sok bírálat érte, mivel több ponton is bizonytalan a jövő évi bevételeket illetően.
Már most beállt Budapest a demonstrálók miatt
A mai napon dőlhet el a dohányipari dolgozók sorsa, akik tüntetnek állásuk megmaradásáért Budapest útjain. A bevezető utakon már most óriási a torlódás és a mai napon megbénulhat a főváros közlekedése.
Vezércsere az Eximnél
Január elejétől Urbán Zoltán, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. jelenlegi vezérigazgatója veszi át az Exim Bank irányítását. Az új vezérigazgató karrierjét vezető külgazdasági, nemzetközi pénz- és tőkepiaci, valamint tanácsadói pozíciókban kezdte.
Csak a kormány ront a kilátásainkon
A befektetők körében Magyarországot illetően az óvatos optimizmus uralkodik, amit azonban leront a bizonytalan szabályozói környezet és az állam-kapitalista törekvések jelenléte. Európának van esélye a kilábalásra, tőlünk keletre mindent az orosz fenyegetés árnyékol be.
Négy dolog, ami miatt hátrányba kerülhetünk
Pörgethetnék a szolgáltatóközpontok a hazai GDP-t, de a kiváló adottságok kiaknázását a gazdaságpolitikának is támogatnia kellene. Hazánk jelenleg jó helyzetben van a régióban, de hamar elvesztheti előnyét.
Kevesebb adót, kevesebb közmunkást!
A választások után az eddigi gazdaságpolitika konszolidációját, a költségvetési fegyelem fenntartását jósolják az elemzők. A vállalkozók és a munkaadók a kkv-k erősítését, beszállítói programok indítását várják a harmadik Orbán-kormánytól.