A kormánytól függ, hogy nyereséges lesz egy vállalat?

A hazai nagyvállalatok eredményességét a kormányzati gazdaságpolitikától, a belföldi kereslettől és az árfolyamváltozásoktól teszik leginkább függővé a cégvezetők – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index kutatás legfrissebb adataiból.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Az 550 hazai nagyvállalati döntéshozó megkérdezésével végzett K&H nagyvállalati növekedési index felmérés legutóbbi eredménye szerint a cég eredményes működését meghatározó tényezők sorrendje ugyan nem, fontosságuk azonban változott tavaly év végéhez képest. Míg korábban a kormányzati intézkedések kiugróan nagy befolyással bírtak a vállalatok eredményességére, addig mostanra ennek fontossága kismértékben lecsökkent, és szinte azonos szintre került a belföldi kereslettel és az árfolyamváltozásokkal. Így jelenleg ezt a három tényezőt tartják a legfontosabbnak a cégvezetők a vállalat jövedelmezősége szempontjából. A gazdaságpolitika befolyásának mérséklődése mögött az áll, hogy a jelenlegi intézkedésekről a vállalatok majd háromnegyede véli úgy, hogy nem változtat érdemben a cég helyzetén.

„Mivel a megkérdezett hazai nagyvállalatok fele kizárólag belföldön értékesít, ezért nem meglepő, hogy eredményességük szempontjából az egyik legmeghatározóbb tényező a hazai lakossági fogyasztás. A KSH adatai szerint januárban 8,7%-kal, majd februárban 6,4%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest naptárhatástól megtisztítva, és márciusban is 5,1%-os növekedés történt a becslések szerint. Az intenzív bővülés folytatódásának pedig várhatóan kedvezni fog a foglalkoztatottság és a reálbérek növekedése, az alacsony infláció, a mérsékelt üzemanyagárak, valamint a devizahitelek forintosítása” – részletezte az eredményeket Peter Roebben, a K&H vállalati üzletágának vezetője.

A felmérés ideje alatt jellemző 305 euró/forint árfolyam mellett a vállalatok többsége (54%) úgy véli, hogy ezen a szinten fog stabilizálódni a forint árfolyama a következő 6 hónapban, miközben a cégvezetők egyharmada gyengülésre számit. A gyengülő forint árfolyam azonban inkább az exportáló cégeknek kedvező, a belföldi, importáló vállalatoknak viszont hátrányt jelent. Ezt mutatja, hogy a kizárólag hazai piacra termelő nagyvállalatok mindössze 3%-a véli úgy, hogy az árfolyamváltozások kedvezően befolyásolhatják a cég helyzetét, míg a 40% alatti exportaránnyal rendelkező cégeknél 12%, a több mint 40%-os exportaránnyal rendelkező vállalatoknál pedig 27% gondolja így.

A nagyvállalatok eredményeit meghatározó tényezők sorrendjében a beszállítói árak, a jogszabályi környezet és a közterhek változásának hatása a középmezőnyben szerepel, holott utóbbi kettő fontossága kissé felértékelődött év végéhez képest. A lista végén levő külföldi vevőket, az inflációt és a finanszírozási lehetőségek alakulását továbbra is a cégvezetők csupán töredéke tartja fontosnak a vállalat rövid távú jövedelmezősége szempontjából.

Minél kisebb a cég, annál több haszonra számít
A hazai kkv vezetők árbevétel és eredményvárakozásai jelentősen visszaestek tavaly év végéhez képest, jelenleg átlagosan 4 százalékos árbevétel és 2,4 százalékos eredménynövekedést valószínűsítenek. Az árbevétel alakulását tekintve a mezőgazdasági, az eredményvárakozásokat illetően pedig a szolgáltató cégek a legbizakodóbbak. A kereskedelmi szektor azonban rendkívül negatívan látja pénzügyei alakulását.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo