Ma jöhetne egy emelkedés a nemzetközi piacokon, de az is nyögvenyelősnek néz ki, pedig a jó hírt, vagy pletykát a német illetékesek igyekeztek gyorsan cáfolni, vagyis nem lesz az ESM tőkeáttételesítve, mint az ESFS. Ezen lehetett volna bánkódni (elmaradó pénz „nyomtatás”, vagy multiplikálás), de azért letargiába nem esett a piac. Ez jó jel. Ennek ellenére egyelőre maradhat a kis mozgásos periódus, amelynek keretében a nemzetközi piacokat inkább felfelé várjuk. A BUX-nak is meg van a lehetősége az emelkedésre, legalábbis, ami a rövidtávú indikátorokat illeti.
Devizák:
Az EUR/USD árfolyam a tegnapi kereskedés során 1,2990-ről 1,2931-re változott. A dollár erősödésében közrejátszott a javuló dallasi FED index és a várakozásokat alulmúló német IFO index is. A forint a mai kamatdöntés előtt 281,91-ről 282,7-re gyengült az euróval szemben. Ma 14.00-kor hozzák nyilvánosságra a monetáris tanács döntését. Az elemzői konszenzus 6,625% vagyis az elemzők pont felel-fele arányban megosztottak a tartás és a 25 bázispontos csökkentést illetően. A Bloomberg által megkérdezett elemzők 25 bázispontos vágást várnak, mi azonban nem várunk kamatcsökkentést. A piac eléggé megosztott a kérdésben.
USA, Európa:
Szűk sávban oldalaztak a hét első kereskedési napján a tengerentúli piacok. Fontos makroadatot nem publikáltak, ami kimozdíthatta volna az indexeket a több mint egy hete tartó oldalazásból (Dow -0,15%, Nasdaq -0,6%, S&P500 -0,22%). A német IFO indexre figyeltek délelőtt a befektetők az európai piacon, amely alulmúlta a várakozásokat, és 0,9 ponttal 101,4 pontra csökkent. A konszenzus 102,5 pont volt.
A Google árfolyama történelmi csúcsra emelkedett, 750 dollár felett is jártak napközben a papírok, majd 749,4 dolláron fejezték be a kereskedést. Az IMF és a világbank találkozóján beszélt Christine Lagarde, a valutaalap vezetője, szerinte idén az előre jelzettnél lassabb lehet a globális gazdasági növekedés.
Ma délelőtt 10 órakor Merkel és Draghi beszél egy sajtótájékoztatón. A Caterpillar tegnap zárás után 15-20 dollárról 12-18 dollárra csökkentette a 2015-ös EPS várakozását. A tengerentúlon már számos adat lát majd napvilágot, az S&P/CaseShiller házár index júliusi értékét, a Conference Board fogyasztói bizalmi index szeptemberi, valamint a Richmond-i Fed index szintén szeptemberi adatait láthatjuk délután.
Olaj, arany:
Az arany árfolyama 1771,6 dollárról 1764,45 dollárra csökkent, és már napok óta oldalazást mutat az árfolyam. A piaci hangulat kedvezőtlenül befolyásolta az olaj árfolyamát is, ami 93,18 dollárról 91,93 dollárra csökkent.
Távol-Kelet:
A Nikkei 0,15%-ot, a Hang Seng 0,12%-ot, míg a Shanghai index 0,35%-ot veszített értékéből. Jelentős makro adat nem jelent meg ma reggel Ázsiában, vagyis a kereskedést leginkább a nemzetközi hangulat határozta meg. A Sharp bejelentette, hogy alkalmazottainak létszámát 10.966 fővel (teljes alkalmazotti állományának 19%-ával) csökkenti. Az elbocsátásra áprilisig fog sor kerülni, és célja, hogy ismételten nyereségessé tegye a társaságot.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak ma reggel a határidős indexek.