Pedig az első esetben azt gondoljuk, hogy a görögök megcsinálták a házi feladatot, vagyis nagy valószínűséggel megkapják a hitelrészletet. Az amerikai fiskális szakadéktól való félelem pedig azért tűnik viccesnek, mert tegyük fel, hogy a politikai szereplők (demokraták és republikánusok) nem egyeznek meg. Ez azt eredményezné, hogy jövőre 0,5 százalékkal zsugorodna a gazdaság, s a munkanélküliség is növekedne átmenetileg. Persze csak akkor, ha nincs egy újabb mennyiségi lazítás (QE4). Ugyanakkor a „sokkterápia” után, 2014-től erőteljes javulást hozna az amerikai gazdaságban, s 2018-ra a munkanélküliségi ráta 5,5 százalékra csökkenne.
Ez persze azt is jelenti, hogy 2016-ban valószínűleg a demokraták újra nyernének. Vagyis most a republikánusok is érdekeltek a megegyezésben, ugyanis ellenkező esetben a demokraták a „sokkterápiát” a republikánusokra, míg az esetlegesen kialakuló gazdasági jólétet maguknak tulajdonítathatnák a kommunikációjukban. Vagyis szerintünk úgy tűnik, hogy a megegyezés most könnyebb lesz és az USA el fogja kerülni a recessziót. Mindenesetre ma emelkedést várunk a nemzetközi piacokon, ugyanakkor a magyar piacon ez moderáltabb lehet, hiszen a tőzsdei tranzakciós adó terveknek köszönhetően már ma is lehet negatív hatás.
USA, Európa:
Tovább folytatódott a lejtmenet a tengerentúli tőzsdéken, a nyitás után hanyatlásnak indultak az árfolyamok, és zárásig nem enyhült a rossz hangulat (Dow -0,94%, Nasdaq -1,41%, S&P500 -1,19%). Meg nem erősített hírek szerint néhány héttel elhalaszthatják a görög mentőcsomag következő részletének utalását. Eredetileg a jövő hétfői euró csoport találkozón születhetett volna döntés a görög utalásról, de mivel a trojkának csak egy előzetes jelentése lesz ekkor a gazdaság állapotáról, ezért még várnak az utalással kapcsolatos döntéssel.
Tegnap tovább folytatódott az Apple vesszőfutása, 3,6%-os mínuszban zárt a papír. A hírek szerint a cég egyik kínai beszállítója nem tudja tartani a lépést az iPhone5 iránti kereslettel. A friss munkanélküli segélyek a várt emelkedés helyett 8 ezer fővel 355 ezerre csökkentek, miközben a konszenzus 365 ezer volt. Fontos megemlíteni, hogy ezt az adatot a Sandy hurrikán torzíthatja.
Az USA külkereskedelmi hiánya 1,5 milliárd dollár volt szeptemberben, így közel két éves mélypontra süllyedt a deficit. A piac arra számított, hogy a hiány 44,2 milliárdról 45 milliárdra emelkedik.
Az Európai Központi Bank a várakozásoknak megfelelően szinten tartotta tegnap az irányadó rátát. A sajtótájékoztatón Mario Draghi elmondta, hogy legkorábban jövőre lehet növekedés, és jelenleg még gyenge lábakon áll a gazdaság. Az infláció jövőre 2% alá csökkenhet.
Jól sikerült a tegnapi spanyol kötvényaukció, a tervezett 4 milliárd euróval szemben 4,8 milliárd euró értékben adtak el papírokat. A 3 és 5 éves papírok mellett 6,33%-os átlaghozammal 731 millió eurónyi 20 éves kötvényt is értékesítettek. Ma délután publikálják a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének novemberi értékét.
Olaj, arany:
A tegnapi negatív piaci hangulatban csökkent a forint árfolyama. Az EUR/HUF árfolyam 282,78-ról 284,87-re emelkedett. A tegnapi aukción 12 hónapos állampapírokból 60 milliárd forint értékben bocsátottak ki. A hozam 6,01%-ról 5,97%-ra csökkent a legutolsó kibocsátás óta.
A kedvező amerikai adatok és az ismételten növekvő európai bizonytalanság a dollár mérsékelt erősödését eredményezték a tegnapi nap folyamán. Az EURUSD árfolyam 1,2771-ről 1,2747-re csökkent. Ennek hátterében a görög mentőcsomag kitolása okozta bizonytalanság és a jó amerikai munkanélküliségi adat áll.
Devizák:
A globális bizonytalanság és aggodalom ismételt növekedése az arany árfolyamának emelkedését eredményezte, a kurzus 1717,55 dollárról 1731,45 dollárra emelkedett. Jelenleg az árfolyam a 20 és a 30 napos mozgóátlag alatt helyezkedik el.
Az olaj árfolyama is kismértékben, de emelkedni tudott a tegnapi kereskedés során. Az árfolyam 84,52 dollárról 85,09 dollárra emelkedett.
Távol-Kelet:
A pozitív gazdasági adatok ellenére a negatív hangulatban csökkenés volt megfigyelhető Ázsiában is, a Nikkei 0,9%-kal a Hang Seng 0,57%-kal, a Shanghai index 0,12%-kal csökkent. Japánban a fogyasztói bizalom csökkenését mérték, de az adat még így is jobb lett a vártnál.
Kínában a vártnál magasabb ipari termelésről és kiskereskedelmi értékesítésről számoltak be. Kínában az infláció a vártnál alacsonyabb lett, ami nagyobb teret jelenthet a további kínai monetáris lazítások előtt. Dél-Koreában változatlanul 2,75%-os szinten maradt az alapkamat.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős piacok ma reggel.