A közvélemény kutatásokon alapuló várakozások nagyon kiegyensúlyozottak, vagyis fej-fej mellett lehet az eredmény. Ám akárki is lesz az elnök, a probléma a „pénzügyi szakadékkal” van. Az látszik, hogy szinte akármi is lesz az eredmény a két nagy politikai erőnek meg kell egyeznie az adókedvezmények jövőjéről és a költségvetési lefaragásokról. A befektetők ugyan azt gondolják, hogy a politikai pártok meg fognak egyezni egy lassúbb adósság csökkentésben, de nehéz tárgyalások lesznek, amely aggodalommal tölti el őket. Legutóbb (tavaly augusztusban) a megállapodás csak az utolsó utáni pillanatban jött létre és az is felemásra sikeredett. Például annak a megállapodásnak a következménye az idei megállapodás szükséglete is, hiszen akkor részben csak elodázták a problémák megoldását. Szóval most egy aggodalmas időszak jöhet.
Ugyanakkor a piaci szereplők többsége szerint a csökkenés moderált lehet. Szerintünk meg az indexek egy része már befejezte a korrekciót és akár emelkedhetne is. Például ilyen a DAX, vagy az S&P500 is. Ugyanakkor a BUX még mindig korrekciós fázisban van. Így ma a negatívabb nemzetközi hangulatban csökkenésre számítunk. Persze az a fránya 20 napos mozgóátlag 19.050 pontnál továbbra is támasz az index számára, vagyis a csökkenés mértéke 200 pont alatt maradhat.
USA, Európa:
Rossz hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli piacon, az indexek zárásig csorogtak lefelé (Dow -0,64%, Nasdaq -1,26%, S&P500 -0,88%). A pénteken publikált foglalkoztatottsági adat pozitív meglepetés lett, mert a várt 125 ezer helyett 171 ezerrel bővült a mezőgazdaságon kívüli foglalkoztatottak száma. A szeptemberi adatot felfelé korrigálta a tárca: 114 ezerről 148 ezerre. A munkanélküliségi ráta 7,8%-ról 7,9%-ra emelkedett, ami megfelelt a vártnak.
Izgalmas hétnek nézünk elébe, mert holnap derül ki, hogy ki lesz USA következő elnöke, az EKB csütörtökön kamatdöntő ülést tart, az Európai Bizottság pedig szerdán publikálja friss gazdasági előrejelzéseit.
Jót jelentett múlt héten a MasterCard, a várt 5,92 dolláros profit helyett 6,17 dollárt könyvelhetett el a cég az elmúlt negyedévben. Az árbevétel 1,92 milliárd dollárra emelkedett, ami 5%-os növekedést jelent. A General Motors számai is pozitív meglepetést okoztak a befektetőknek. A vállalat a várt 60 cent helyett 93 cent profitot ért el a harmadik negyedévben. Az árbevétel 37,6 milliárd dollár volt, a 36 milliárd dolláros elemzői várakozásokkal szemben.
Olaj, arany:
Nagy eséssel zárta a pénteki kereskedést az arany árfolyama. Az 1.714 dolláros nyitás után több mint 2%-ot veszített értékéből az arany és 1.678 dolláron zárta a kereskedést. A következő támaszt a 200 napos mozgóátlag jelenti 1.663 dollárnál. A WTI típusú kőolaj árfolyama is negatív irányba fordult pénteken, és 87,2 dollárról a 85 dolláros támaszig zuhant. A szint törésével nagy tér nyílna lefelé.
Devizák:
Pénteken komolyabb mértékben tudott erősödni a dollár. Az EUR/USD árfolyam 1,2943-ról 1,2835-re csökkent, melynek fő oka a vártnál nagyobb mértékű foglalkoztatottság bővülés Amerikában, illetve a vártnál magasabb ipari megrendelés állomány. A hosszúhétvége ellenére is volt kereskedés az EUR/HUF devizapárral, azonban annak intenzitása elmaradt a szokásostól. Csütörtökön a forint erősödése volt tapasztalható, azonban pénteken és ma reggel is a 20 illetve a 30 napos mozgóátlag által határolt, 281,05 és 282,35 közötti sávban mozgott az árfolyam.
Távol-Kelet:
A távol-keleti piacokon csökkenés volt megfigyelhető a hét első kereskedési napján. A Nikkei 0,49%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, míg a Shanghai index 0,1%-ot veszített értékéből. A HSBC ma publikálta a kínai szolgáltató szektor PMI index értékét, mely csökkenést mutatott az előző időszakhoz képest. Az iparra vonatkozó értéket, már múlt hét végén megismerhettük, ami emelkedést mutatott, de továbbra sem érte el a vízválasztónak számító 50 pontos értéket. Ausztráliában a vártnál jobb kiskereskedelmi értékesítési adatok érkeztek.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.