Ez a folytatódó „Operation Twist" és a lejáratok újrabefektetésének fenntartása mellett év végéig összesen havi 85 milliárd dollárral növeli a Fed eszközállományát. A program azonban nem csupán év végéig szól, hanem mindaddig, amíg a Fed úgy ítéli meg, hogy a gazdasági növekedés további gyorsítására van szükség a munkaerő piaci helyzet javítása érdekében.
Ezzel a programot „nyíltvégűvé" tették és nem is határoztak meg konkrétabb feltételeket a munkaerőpiaci helyzet megítéléséhez. Sıt, az FOMC közlemény hozzáteszi, hogy további eszközvásárlásokról, illetve egyéb intézkedésekről is dönthetnek, amennyiben a munkaerőpiac helyzetének javulása továbbra sem kielégítő.
Gyakorlati jelentősége csekélyebb, de a monetáris lazítás melletti elkötelezettség egy további jele a közleményben, hogy a (természetesen változatlanul hagyott) 0-0,25%-os kamatcél fenntartásának eddig valószínűsített 2014-es végét 2015 közepére tolták ki. A Fed közzétette friss makrogazdasági prognózisait is, melyek (különösen a munkaerőpiac rendkívül lassú javulását jelző mutatók) alátámasztották a fenti döntések indoklását.
Hazánkban csütörtökön sem volt lényeges adatközlés, a piacok leginkább a nemzetközi hullámzást követték. Ennek nyomán napközben átmeneti forintgyengülést láttunk, de az EUR/HUF árfolyam még a Fed-döntés előtt vissza tudott térni kiindulópontja (283) közelébe. A forint az amerikai események globális hatása nyomán ma ennél is erősebb szinteket is elérhet, majd ismét az USA (makroadatok) lesz fókuszban. Reggel a forint erősödéssel nyitott a bankközi devizapiacon, az euróért 280,8, a dollárért 215,4, a svájci frankért 230,8 forintot kértek.
Az európai zárás után még csak kevéssel az 1,29-es szint fölött mozgó EUR/USD árfolyam a Fed bejelentései nyomán újabb lendületet vett és elérte az 1,30-as szintet is. A ma reggeli ázsiai kereskedés során már 1,3040 fölött is születtek kötések. Ez a héten eddig összesen közel 2%-os dollárgyengülést jelent az euróval szemben.
Az amerikai valuta a többi fı devizával szemben is leértékelődött: a dollárindex heti elmozdulásának mértéke az EUR/USD-vel lényegében azonos volt. A Fed QE bejelentései a globális kockázati étvágyat is tovább erősítették: a VIX 14%-ra csökkent, a fıbb részvényindexek 1,5%-hoz közeli, jellemzően annál is nagyobb napi nyereséget könyvelhettek el. Az európai részvényindexek többsége (a Fed bejelentései előtt) mínuszban zárt tegnap. A kötvénypiacokon visszafogott mozgások voltak.
Az USA-ban a Fed döntései az inflációhoz kötött papírok népszerűségét erősítették, miután egyes piaci szereplők szerint a jegybank lazábban tekinti az inflációs kockázatokat. Az európai hangulat javulásához hozzájárult a tegnap közölt euróövezeti szintű ipari termelési adat is, mely a várta hó/hó alapon mért visszaeséssel szemben 0,6%-os növekedést mutatott. A globális hangulat javulása, illetve a kockázati étvágy erősödése azonban erősen visszafogott volt, amit a globális részvénypiacok csekély mozgásai is jeleztek. A főbb európai, illetve tengerentúli indexek is emelkedtek, de a napi változás a piacok túlnyomó többsége esetében nem haladta meg a fél százalékot.