Egy emelkedő csatornából, vagy inkább egy felfelé ékelődésből akar éppen letörni. Bármelyiknek is tekintjük a formációt, a mozgás kellően negatív. Ha a jelenlegi támasz (17.300) elesik, akkor a 16.900 pontos szint jöhet, vagy akár még lejjebb is mehetünk. Technikailag tehát a kép igencsak negatív, miközben a magyar piac fundamentálisan abszolút nem drága, sőt igen csak olcsónak mondható. Persze ez igaz a nagy nemzetközi piacokra is, pl. a DAX-ra. Az persze sokkal erősebb, viszont nem nagyon tud elrugaszkodni a 20 napos mozgóátlagról. Ha az törne, akkor a német indexen is negatív kép alakulna ki. Így kíváncsian figyeljük a fejleményeket, amelyek most a negatív irányba mutatnak.
Devizák:
A dollár a tegnapi nap folyamán némileg erősödni tudott az euróval szemben, miután negyedév/negyedév alapon a várakozásoknak megfelelő mértékben növekedett az USA GDP-je. Az emelkedő GDP már önmagában is képes erősíteni a devizát, hisz mutatja a gazdaság növekedését és az ország versenyképességét. Amerika esetében azonban most azt is figyelembe kell venni, hogy az emelkedő GDP kismértékben, de hűteni tudja a QE3-mal kapcsolatos várakozásokat, ez pedig szintén erősíti a dollárt. Az EUR/USD árfolyam 1,2565-ről 1,2536-ra változott. A forint tegnap is tovább folytatta gyengülését, melynek során a nap eleji 281,39-ről 283,32-re változott az EUR/HUF árfolyam.
USA, Európa:
Ismét egy unalmas kereskedési napot láthattunk, a piac továbbra is oldalaz. A nap elején lendületet vettek az indexek, majd záráshoz közeledve elindultak lefelé, és enyhe pluszban fejezték be a napot (Dow 0,03%, Nasdaq 0,13%, S&P500 0,08%). Tegnap jelent meg az úgynevezett Bézs Könyv, amiben az áll, hogy az elmúlt hónapokban bővült a gazdaság, de az ipari termelés lassult, és a foglalkoztatás bővülése továbbra sem elég gyors.
A szektorok vegyes képet mutattak, a távközlés (0,7%) teljesített a legjobban, az energia (-0,6%) pedig a leggyengébben. Kedvező makroadatot is láthattak a befektetők, a függőben lévő lakásértékesítések a várt 1% helyett 2,4%-kal nőttek júliusban.
A GDP adat is jobb lett a vártnál, 1,5%-ról 1,7%-ra módosították a második negyedéves évesített adatot. Ma a szokásos heti munkanélküli segélykérelmeket publikálják 14:30-kor az USA-ban.
Olaj, arany:
Az olaj kurzusa minimális eséssel zárta a napot, és a reggeli órákban 95 dollár alá esett a kurzus. A 20 napos mozgóátlag visszatesztelését láthatjuk jelenleg.
Az olajkészletek a várt 1,75 milliós csökkenés helyett 3,78 millió hordóval növekedtek, miközben a benzinkészletek nagyjából a várakozásnak megfelelő mértékben változtak, -1,5 millióval zsugorodtak.
Korrigált tegnap az arany árfolyama. 1.667 dollárról 1.656 dollárig esett az árfolyam, és a további emelkedés előtt a 200 napos mozgóátlagot (1.642 dollár) is visszatesztelheti a kurzus.
Távol-Kelet:
A mai nap során jelentősen csökkentek a vezető indexek a Távol-Keleten. Japánban a ma reggeli órákban publikálták a kiskereskedelmi értékesítési adatot, amely a várt 0,1%-os csökkenés helyett 0,8%-os visszaesést mutatott az előző év azonos időszakához képest.
Kimondottan rossz statisztika érkezett Ausztráliából is. Júliusban az előző év azonos időszakához képest 10,6%-kal kevesebb építési engedélyt adtak ki, miközben azt várták, hogy 6%-kal még növekedhet is ez a szám.
A Nikkei 0,9%-kal, a Hang Seng 1,13%-kal, míg a Shanghai index 0,38%-kal csökkent.
A Samsung számára pozitív hír, hogy a legfrissebb információk szerint a várt szeptember helyett csak decemberben fog döntés születni 8 mobiltelefonjának esetleges betiltásáról az Apple szabadalmainak megsértése miatt. A plusz három hónap alatt a társaságnak lehetősége nyílik az érintett modellek lecserélésére, a megsértett szabadalmak kiváltására és már biztos lehet benne, hogy az idei karácsonyi nagybevásárlást nem fogja érinteni a bírósági döntés.
Határidős piacok:
A határidős indexek csökkenést mutatnak ma reggel.