A csomag viszont méretes, vagyis a kormány nem kockáztat. Ha netán az EU azt mondaná, hogy ez meg az nem valósítható meg, akkor is 3% alatt maradjon a hiány. A kellemetlen az egész történetben (legalábbis ami a tőkepiacokat illeti) hogy a közel fél éve megfigyelhető ortodoxia után, megint az unortodox útra lépett a kormány. Egyrészt a bankadó magas szinten tartása továbbra is rombolja a bankok hitelezési képességét, ami nem jó a gazdaságnak. A másik probléma, hogy a lépéssel (egyezség felrúgása) megint a bizonytalanság növekedett, ez pedig nem tesz jót az országnak. Ráadásul az elmúlt hetekben a kockázatunk jelentősen csökkent a hónapokig tartó „nyugalom” után és a nagy jegybankok intézkedéseinek köszönhetően. Most ennek vége, de összességében csak korrekcióra számítunk a kockázati prémium változásában. A részvénypiacon pedig „kirázásnak” értékeljük a tegnapi zuhanást. A BUX visszaesett a 19.300 pontos támasz szint alá, de ma újra fölé kúszhat az index. Ha ez bekövetkezik, akkor az jelentős pozitív jelzés lenne a folytatás tekintetében.
USA, Európa:
Alábbhagyott a lendület a tengerentúli börzéken, az emelkedő széria azonban nem tört meg, de csak enyhe pluszban zártak a piacok. A kiadott építési engedélyek száma szeptemberben 2008 júliusa óta nem látott magasságba emelkedett, a várt 810 ezer helyett 894 ezer lett. A megkezdett házépítések adat is jól alakult, az elemzők 770 ezerre számítottak, ezzel szemben 872 ezer új ház építésébe kezdtek szeptemberben. Az építőipari cégek (Lennar Corp 2,2%, D.R. Horton 4,2%) nagyot emelkedtek tegnap.
Tegnap is folytatódott a gyorsjelentési dömping, nyitás előtt több társaság is jelentett. A Bank of America esetében 15,7 centes eredményre számítottak a befektetők, ezzel szemben 23 cent lett a részvényenkénti profit az előző negyedévben. A bevétel azonban nem alakult túl szépen, a 21,9 milliárd dolláros konszenzus helyett 20,65 milliárd dollár lett, ami 27%-kal gyengébb az egy évvel korábbinál. Több egyszeri tétel is rontotta az eredményt: a peres költségek 1,6 milliárd dollárra rúgtak, a brit adóváltozások 0,8 milliárd dollárral rontották az eredményt. Pozitív folyamatok is történtek: a betétállomány 6%-kal 17 milliárd dollárra nőtt egy negyedév alatt, a befektetési bank bevételei 42%-kal nőttek a bázishoz képest.
Az eBay tegnap zárás után publikálta számait, a részvényenkénti profit 55 cent volt, ami megfelel az elemzői konszenzusnak (54,5 cent). Az összbevétel 3,4 milliárd dollár volt, az elemzők is ekkora számra számítottak. A menedzsment friss előrejelzése azonban nem kis csalódást jelent a piaci várakozásokhoz képest. Az American Express eredménye (1,09 dollár) megfelel a várakozásoknak. A bevétel 3,8%-kal bővült 7,86 milliárd dollárra, míg a várakozás 7,89 milliárd dollár volt.
A német kormány lefelé módosította a jövő évi GDP előrejelzését. A korábbi 1,6% helyett csak 1%-kal bővülhet a német gazdaság 2013-ban. Ma is rengeteg gyorsjelentést láthatunk majd, a Morgan Stanley, a Verizon és a Philip Morris piaczárás előtt, a Microsoft a Google és az AMD pedig zárás után jelent. Makro fronton Philadelphia-i Fed index, és munkanélküliségi segélykérelmek látnak napvilágot
Ma 10:30-kor 3, 4 és 10 éves spanyol államkötvény aukciók lesznek. Ma kezdődik a két napos EU csúcs Brüsszelben.
Olaj, arany:
A dollár gyengülése segítette az elmúlt napokban az arany emelkedését, de tegnap már inkább csak oldalazást láthattunk 1.750 dollár környékén. A mai kereskedésben sem volt lényeges mozgás az aranyban. Az olaj tegnap egy szűk sávban oldalazott a 20 és 30 napos mozgóátlag között, 92 dollár környékén. Az oldalazás negyedik napja tart.
Devizák:
Továbbra is kitartott a jó hangulat a devizapiacokon, ami az euró erősödését eredményezte. Az EUR/USD árfolyama 1,3054-ről 1,3119-re emelkedett. Az euró erősödéséhez nagymértékben hozzájárult, hogy a Moody’s nem minősítette le spekulatív kategóriába a spanyol államkötvényeket.
Kissé elgyengült tegnap a forint és megállt az eddigi erősödő tendenciája. Az EUR/HUF árfolyam 277,58-ról 278,04-re emelkedett, azonban nap közben 279,5-ön is járt egy rövid időre az árfolyam. Úgy látszik, hogy a befektetőket kissé megzavarta a tegnap bejelentett újabb költségvetési kiigazítás.
Távol-Kelet:
A Nikkei 2,08%-ot, a Hang Seng 0,79%-ot, míg a Shanhai index 1,35%-ot emelkedett.
Kínában ma publikálták a harmadik negyedéves GDP nagyságát, ami a vártnak megfelelően alakult. Az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom nagysága a vártnál jobb lett. A kedvező kínai adatokra jelentősen emelkedtek az ausztrál bányavállalatok is, melyeknek Kina a fő piaca. A Rio Tinto árfolyama 4,8%-ot, a BHP Billiton 3,22%-ot emelkedett.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak ma reggel a határidős indexek.