Most éppen a „fel onnan” mozgásnak kellene jönnie. Ez igaz a DAX, a Dow, az S&P500 és a Nasdaq esetében is. Ehhez igyekszik csatlakozni a BUX, amely viszonylag rövidebb ideje ugyan, de hasonló kottát követ. Az index ma a lokális maximum által generált szinttel, 19.164 ponttal küldhet meg. Ebben jelentős szerepe lehet a MOL-nak, amelynek finomítói árrése, magasan áll, olyan szinten, amelyre példa az elmúlt 12 évben csak négyszer volt, s a válság kitörése óta, azaz az elmúlt öt évben pedig egyáltalán nem. Ez, és a török-szír konfliktus is pozitív a részvény árfolyamának tekintetében. Ugyanis az utóbbi közelebb hozhatja a szír rendezést, amelynek köszönhetően, újra indulhatna az INA termelése az országban, amely a teljes MOL csoport termelésének több mint 10 százalékára rúg. Vagyis optimisták vagyunk a mai nap tekintetében is.
Gerry Rice, az IMF külkapcsolatokért felelős igazgatója elmondta, hogy még nincs kitűzve a tárgyalások következő fordulójának időpontja. Irina Ivaschenko, a Valutaalap magyarországi képviselője elmondta, hogy az IMF nem vár el további intézkedéséket azon felül, amit a kormány által vállalt 2,2%-os hiánycél elérése szükségessé tesz. Továbbra is eltérőek az álláspontok a GDP növekedést illetően. A kormány ma küldi el a költségvetést az Európai Uniónak, melyben biztosítania kell, hogy jövőre és az elkövetkező években a hiány 3% alatt marad.
USA, Európa:
Enyhe emelkedéssel folytatódott tegnap a kereskedés a tengerentúlon, főként a nap elején lódultak meg az indexek, majd zárásig már csak oldalazást láthattunk (Dow 0,6%, Nasdaq 0,44%, S&P500 0,69%). A vártnál kedvezőbb makro adatok is segítették a piacokat, az ipari megrendelések 5,2%-kal estek vissza a júliusi 2,8%-os emelkedés után, miközben a piac ennél nagyobb, 5,9%-os csökkenést várt. A friss segélykérelmek is jól alakultak az előző héten, a várt 370 ezer helyett 367 ezren fordultak újonnan kérelemért.
A Facebook árfolyama 0,5%-kal került feljebb, a hírek szerint a közösségi oldal aktív felhasználóinak a száma elérte az 1 milliárd főt. A Google 0,7%-ot emelkedett, a cég azt jelentette be, hogy 340 millió dolláros egyszeri költsége keletkezett a harmadik negyedévben a Motorolánál történt elbocsátások következtében.
Az Európai Központi Bank tegnap változatlanul 0,75%-on hagyta az irányadó rátát, ami megfelel a várakozásoknak. Draghi elmondta, hogy az infláció 2% felett maradhat idén, de jövőre már fokozatosan a jegybanki inflációs cél közelébe csúszhat.
A jegybank készen áll a kötvényvásárlási program (OMT) bevetésére, de az EKB csak a feltételek teljesítése esetén lép. AZ EKB a szabályok szerint csak azt követően tud megjelenni a spanyol kötvénypiacon, ha az ország hivatalosan is segítséget kér. Ma fontos munkapiaci adatokat publikálnak 14:30-kor: nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak számának változása, feldolgozóipari foglalkoztatottak számának változása, munkanélküliségi ráta.
Olaj, arany:
Véget ért a pihenés az arany piacán, és a több napos oldalazást emelkedés váltotta fel. Az 1.780 dolláros ellenállás áttörésével 1.790 dollárig emelkedett a kurzus, ami 0,7%-os pluszt jelent. A szerdai esés után tegnap hatalmasat emelkedett a kőolaj árfolyama. 88 dolláron indult a kereskedés, és 92 közelébe rallyzott a kurzus, ami közel 4%-os emelkedést jelent.
Geopolitikai feszültségek javára írható a tegnapi rally, mert a török parlament felhatalmazta a kormányt, hogy szükség esetén vessen be katonai erőket Szíria ellen, mert pár nappal ezelőtt 5 török állampolgár vált bombázás áldozatává. A befektetők ezért most a török-szír konfliktustól félnek, hiszen a térség meglehetősen gazdag olajban.
Devizák:
Tegnap jelentős euró erősödés volt tapasztalható a dollárral szemben. Az árfolyam a nyitó 1,2905-ös árfolyamról egészen 1,3018-ig emelkedett a vártnál jobb amerikai munkaerő piaci adatok ellenére is. A Bank of England és az EKB is változatlanul hagyta az alapkamat nagyságát. Draghi szavai azonban erősítették az eurót, ugyanis beszédében méltatta a spanyol és portugál költségvetési kiigazításokat is.
A tegnapi kedvező nemzetközi hangulatban a forint erősödni tudott, és az árfolyam a 286,52-ről 284,76-ra változott. A forint árfolyamára jótékonyan hatott, hogy Irina Ivaschenko tegnapi nyilatkozatából azt lehetett kiolvasni, hogy az IMF nem vár el újabb megszorításokat. Ez pedig felveti egy hamarosan megkötendő megállapodás lehetőségét is.
Távol-Kelet:
Emelkedés volt tapasztalható a hét utolsó kereskedési napján Ázsiában. A Nikkei jelentős napon belüli mozgás után 0,22%-ot, a Hang Seng index pedig 0,26%-ot emelkedett. Hétfőn Kínában véget ér az egyhetes nemzeti ünnep és újra elkezdődik majd a kereskedés is.
A japán jegybank változatlanul hagyta az alapkamatot és újabb eszközvásárlási programot sem jelentett be. Ázsia többi részéről nem jelent meg fontosabb gazdasági adat, így az emelkedés leginkább a kedvező befektetői hangulatnak köszönhető.
Indiában a pénzügyi szektort is érintő reformok indultak. Első lépésben megnövelték a külföldi befektetők által tulajdonolható maximális részesedés arányát. A miniszterelnök további, a pénzügyi szektort is érintő reformokra tett ígéretet.
Határidős piacok:
A határidős indexek nagyrészt a pozitív tartományban vannak ma reggel.