A kínai adat persze rossz hír a világgazdaság és arany árfolyama szempontjából is, legalábbis első ránézésre. De hogyan lesz a fából vaskarika? Úgy, hogy a befektetők azt gondolják, hogy ezek az adatok csak az amerikai és az európai jegybanki stimulus valószínűségét növelik. A friss pénz pedig fellövi a részvényeket és az aranyat is majd. Persze ne várjunk addig, hiszen van pénzünk elég, mert már korábban kitömtek bennünket a jegybankok. Így a részvények és az arany árfolyama is emelkedik a negatív hírekre. Különben a korrekciós fázis a vége felé jár, de igazándiból nem fejeződött be rendesen (a mi értékrendünk szerint). Ezért csak óvatos vételekben gondolkodnánk.
Usa, Európa
Nyugodt kereskedés volt tegnap az amerikai piacokon, és leginkább oldalazás volt jellemző a nap során (Dow 0,05%, Nasdaq -0,15%, S&P500 0,06%). A befektetők kivártak a mai makroadatok előtt, mert délután a szokásos friss és tartós munkanélküliségi adatokat publikálják a tengerentúlon. Vállalati fronton a Sara Lee és az Nvidia számai lehetnek érdekesek. A szektorok teljesítménye meglehetősen vegyes volt, a nyertes oldalon a nem ciklikus fogyasztási javak teljesítettek a legjobban (0,5%), a legnagyobb vesztes pedig a ciklikus fogyasztási javak indexe (-0,5%) volt. A CNBC-nek nyilatkozó elemző szerint az Apple a következő hat hónapban bejelentheti részvényeinek feldarabolását, így a kisbefektetők számára is vonzó lehetne a papír.
A Hewlett Packard azután emelkedett 2%-ot, hogy a menedzsment megemelte a harmadik negyedéves várakozásait. A korábbi 94-97 cent helyett 1 dollárra növelte a részvényenkénti profitvárakozásokat a cég. Azt is mondták, hogy 8 milliárd dollárt ír le a cég, ami egy 2008-as akvizícióhoz köthető.
Olaj, arany:
Az arany árfolyama 3 dollárral, 1919 dollárra emelkedett tegnap, azonban a ma reggel publikált gyenge indiai termelési adat az arany piacán is éreztetheti hatását a mai kereskedés során, ugyanis jelenleg a világ legnagyobb arany felhasználója nem más, mint India.
Tegnap publikálták az amerikai olaj és üzemanyag készletek állományát. Olaj esetében a vártnál jelentősen nagyobb csökkenés látható, ugyanakkor az üzemanyag készletek a várakozásoknak megfelelő mértékben csökkentek. Azonban ezek nem igazán hatottak a tegnapi kereskedés során az olaj árfolyamára, mely 93,41-ről 93,35 dollárra változott.
Devizák:
A forint kismértékben erősödni tudott a tegnapi kereskedés folyamán az euróval szemben. Az árfolyam jegyzése a reggeli 277,05-ről 276,95-re módosult zárásra, azonban szinte egész nap ennél csak magasabb árfolyammal találkozhattunk. A forint erősödését támogatta a tegnap megjelent, és a vártnál jobb külkereskedelmi egyenleg is.
Az euró nemcsak a forinthoz képest, hanem a dollárhoz képest is kismértékben gyengült. Az EUR/USD árfolyama 1,2399-ről 1,2365-re változott. A tegnapi nap során Európában nem jelent meg fontosabb makrogazdasági adat, azonban a tengerentúlról a várakozásokat felülmúló termelékenységről számoltak be. Ugyanakkor csökkent az új jelzálogkérelmek száma.
Távol-Kelet:
Kínában ma reggel számos gazdaság statisztikai adatot publikálták, melyek nem lettek ugyan rosszak, azonban kivétel nélkül egy picivel gyengébbek a várakozásoknál. A csökkenő, de még mindig várakozáson felüli infláció és a vártnál gyengébb termelési adatok ismételten felerősítették a jegybanki beavatkozás lehetőségére irányuló spekulációkat, melyre pozitívan reagáltak a tőzsdék. A Nikkei 1,25%-ot, a Hang Seng 0,94%-ot, míg a Shanghai index 0,52%-ot emelkedett. A jegybanki beavatkozás a várakozások szerint a bankok kötelező tartalékrátájának csökkentésén keresztül valósulna meg.
Jelentősen, 8,77%-ot csökkent a Nikon árfolyama, miután a cég szerda késő éjjel csökkentette eredmény várakozásait. A dél-koreai jegybank továbbra is 3%-on hagyta az alapkamat nagyságát. Az indiai ipari termelés a várt +0,4% helyett 1,8%-kal csökkent.
Határidős piacok:
A határidős piacok többsége enyhe pluszban tartózkodik.