Ezzel szemben áll a negatív nemzetközi hangulat, a spanyol leminősítés, félelem a vállalati eredményektől. Persze ha itt is a technikai képet nézzük, akkor pl. a DAX esetében fontos támaszhoz érkezett az index. 7.172 és 7.182 pont között egy rést láthatunk, amelynek viszonylag erős támasz szerepe van. Persze a kép nem ilyen egyszerű, hiszen mind a DAX-ban, mind az S&P500-ban és a Dow Jones esetében is beesett az index a 30 napos mozgóátlag alá. Ez pedig komoly negatív jel. Vagyis egy dolog tűnik biztosnak: a bizonytalanság. Így a mai szavazásunk eredménye a lefelé mutató mozgásra hozta a többséget.
Orbán Viktor Angela Merkellel találkozik ma. Orbán egy német lapnak az alábbiakat jelölte meg a találkozó témái közül: a tervezett európai bankunió bevezetési ütemezése túl gyors Magyarország számára. Magyarország adóversenyben és nem adóharmonizációban gondolkodik, az Európai Unió következő hét évre vonatkozó költségvetése. Az S&P és a Fitch is figyelmeztette Magyarországot, hogy az IMF megállapodás létrejötte stabilizálná BB+ besorolásunkat. Hazánk kilátásai mindkét hitelminősítőnél negatívak. A fő probléma, hogy nincs megbízható középtávra szóló költségvetésünk.
Usa, Európa
Tegnap is folytatódott a lejtmenet a tengerentúlon, negyedik napja tart az esés (Dow -0,95%, Nasdaq -0,42%, S&P500 -0,59%).
- Az amúgy sem túl fényes hangulatot tovább ronthatja az a hír, hogy a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő két fokozattal lerontotta Spanyolország adósság-besorolását, amely így a bóvli kategória szélére került. Az eddigi „BBB” pluszról „BBB” mínuszra süllyedt a minősítés.
- Tegnap jelent meg a Fed Bézs Könyve, amiben az olvasható, hogy a foglalkoztatottság továbbra is csak szerényen bővül, és a gazdaság is csak mérsékelt ütemben nőtt augusztus és szeptember során. A kiskereskedelmi forgalom lassú ütemben növekedett, de a lakóingatlan eladások erőre kaptak. Összességében azonban inkább pozitív hangvételű a közlemény.
- Christine Lagarde IMF vezér is azt mondta, hogy a görögöknek két éves haladékot kellene adni, de a spanyoloknak és a portugáloknak is időre volna szüksége.
- A kedd este gyorsjelentő Alcoa árfolyama tegnap nem teljesített túl jól, 4,6%-ot veszített értékéből.
- Az IMF közleménye szerint az európai bankok mérlegfőösszege akár 2.800 milliárd dollárral is csökkenhet az év végére.
- A héten csak pénteken jelennek meg fontos gyorsjelentések, a Wells Fargo és a JPMorgan publikálja harmadik negyedéves számait. Makro fronton ma délután a szokásos heti munkapiaci adatokra lesz érdemes figyelni, de import árindex, és külkereskedelmi mérleg adatokat is láthatunk.
Olaj, arany:
- Mozdulatlan volt a tegnapi kereskedés során az arany árfolyama, és 1.762 dolláron zárta a kereskedést. A reggeli órákban már enyhe emelkedés látható.
- A kőolaj kurzusa napon belül folytatta az emelkedést, és a 30 napos mozgóátlagig, 93,5 dollárig kúszott fel az árfolyam. Itt azonban jött a fordulat, és zárásra 91,2-ig nyomták le az árfolyamot, ami 1,2%-os veszteséget jelent.
- Ma publikálják a készletadatokat, benzin terén 250 ezer hordós bővülésre, míg kőolaj terén 1,5 millió hordónyi emelkedésre számítanak az elemzők.
Devizák:
- A dollár tegnap is tovább folytatta erősödését, ugyanis az EUR/USD árfolyam 1,2885-ről 1,2875-re csökkent. Eleve érezhető volt egyfajta félelem a piacokon, ami a dollárt erősíti, de ehhez még tegnap este hozzájött Spanyolország leminősítése is.
A forint a tegnapi kedvezőtlen hangulat ellenére is erősödni tudott. Az árfolyam az euróval szemben 283,45-ről 282,72-re csökkent, ezzel pedig már belátható közelségbe került a technikai és lélektani szempontból is kiemelt jelentőségű 280-as szint.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,78%-ot, a Hasng Seng 0,11%-ot, míg a Shanghai index 0,47%-ot veszített ma reggel az értékéből.
- A Távol-Keleten megjelent makroadatokon kívül Spanyolország két fokozattal történő leminősítésének híre határozta meg elsősorban a kereskedést.
- A HTC árfolyama csaknem 7%-ot esett, miután az elmúlt 7 év leggyengébb negyedéves eredményét tette közzé a vállalat.
- A Toyota árfolyama is folytatta a csökkenést (-1,5%) miután a japán gyártó tegnap bejelentette, hogy 7,5 millió gépkocsiját hívja vissza.
- A dél-koreai jegybank az irányadó kamatlábat (7 napos repo) 3%-ról 2,75%-ra csökkentette.
- Japánból a termelő gépek rendelésállománya a várt feletti mértékben csökkent.
- Szintén Japánban javuló hitelezői, ugyanakkor csökkenő fogyasztói bizalomról számoltak be.
- Ausztráliából pedig munkaerőpiaci adatok érkeztek. A foglalkoztatottak száma a várt feletti mértékben bővült, de a növekvő aktivitási ráta eredményeként a munkanélküliségi ráta a javuló foglalkoztatottság ellenére is emelkedett.
- Kínában tovább enyhíthetnek a külföldi brókercégek szabályozásán. Idén egyszer már 33%-ról 49%-ra emelték a külföldi tulajdonosok maximális részesedését, de most további lazításon gondolkodnak.
Határidős piacok:
A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.