Valószínűleg óvatos, visszafogott kereskedést láthatunk majd. Pénteken Ben Bernanke, Fed elnök pozitív szavai Jackson Hole-ban megadták a piacoknak a kellő hangulatot az elmúlt napok csökkenéseit követően, így nem lennénk meglepve, ha a kereskedés a mai napon is ebben a pozitív modusban folytatódna. Újra nyerő-nyerő szituációt láthatunk ugyanis. Ha javul a makrogazdaság, akkor minden rendben, venni kell a részvényeket.
Ha nem javul a gazdaság, akkor viszont jön a stimuláció, s utána fog javulni a gazdaság. Vagyis ekkor is részvényt kell venni. Különben is, a részvények olcsók. Ugyanakkor korrekció van a részvénypiacokon. A BUX esetében ez talán már véget is ért, ha viszont a DAX-ot, vagy az S&P500-at nézzük, akkor ott még időben messzebb vagyunk a korrekciós periódus végétől, legalábbis technikailag. Mindenesetre, ha a korrekciós periódusban az indexek továbbra is jól viselkednek (minimális csökkenés), akkor az jó alap lehet egy erőteljesebb emelkedésre a nem túl távoli jövőben.
USA, Európa:
Bernanke pénteki beszédét pozitívan fogadták a piacok, és zárásig kitartott a jókedv. Labor Day miatt ma zárva lesznek a tengerentúli börzék (Dow 0,69%, Nasdaq 0,6%, S&P500 0,51%).
Az amerikai Fed elnök Bernanke a Jackson Hole-i konferencián szólalt fel pénteken, ahol arról beszélt, hogy hamarosan újabb jegybanki beavatkozásra kerülhet sor. Konkrét bejelentés nem hangzott el pénteken, de a jegybank nem elégedett a gazdaság állapotával, így szükség esetén a Fed újabb lépéseket tehet.
Bernanke azt mondta, hogy monetáris élénkítés nélkül lassabban nőtt volna a gazdaság, az első két QE a kibocsátást közel 3%-kal, és a foglalkozatást két millió fővel bővítette. A korábbi jegybanki élénkítések több hasznot hoztak a gazdaságnak, mint amekkora költséggel jártak. Egy következő monetáris lazításra is szükség van az elnök szerint, de az időpontról nem tudhattunk meg semmit.
John Williams a San Francisco-i Fed elnöke azt nyilatkozta a CNBC-nek, hogy akár még 2015-ben is maradhat a rekord alacsony, 0%-os alapkamat az USA-ban.
Több makroadat is borzolta a kedélyeket pénteken, a Chicago-i beszerzési menedzser index augusztusi értéke 50 pontra csökkent az előző havi 53,7-ről. Az adat rosszabb lett a vártnál, mert alacsonyabb, mint az 53,2 pontos konszenzus. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index felülvizsgált augusztusi értéke 73,6 pontról 74,3 pontra ugrott a várt stagnálással szemben.
Az egyik spanyol tartomány, Katalónia adósság besorolását rontotta egy fokozattal múlt héten az S&P.
Olaj, arany:
Visszapattant pénteken a 20 napos mozgóátlagról a kőolaj árfolyama. 94,75 dollárról rugaszkodott el pozitív irányba a kurzus, és közel 2%-ot emelkedett a 200 napos mozgóátlagig (96,6 dollár).
A Bernanke beszédre pozitívan reagált az arany kurzusa, kitört felfelé, és több mint 2%-ot rallyzott. Az 1.680 dolláros ellenállást áttörte a kurzus, és 1.692 dollár felett zárta a kereskedést, így közel fél éves csúcsra emelkedett az árfolyam.
Devizák:
A forint árfolyama nem mozgott erőteljesen pénteken. A 284,5-es nyitást követően 283-ig süllyedt a forint árfolyama, majd zárásra 284-ig kapaszkodott vissza. Az oldalazás folytatódott a reggeli órákban is, a tendencia felfelé mutat, a következő ellenállás 290-nél látható.
Gyengüléssel reagált a pénteki beszédre a dollár. Az 1,25-ös nyitást követően 1,264-ig rallyzott az EUR/USD, majd zárásra 1,258-ig szelídült az árfolyam. Két hete tart az oldalazás a devizapárban.
Távol-Kelet:
Az ázsiai piacok alapvetően emelkednek ma reggel. (Nikkei -0,6%; Hang Seng +0,3%; Shanghai +0,7%; Kospi +0,4%)
Habár a kínai, HSBC által számított beszerzési menedzser index augusztusban a korábbi 49,3 pontról tovább csökkent 47,6 pontra, a piacokat ez nem rázta meg. Általános a vélekedés, hogy ez jó alapot teremt egy kínai központi stimulációra. Ugyanis egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az idei 7,5%-ra tervezett kínai GDP növekedés nem fog teljesülni, kivéve, ha további gazdaságélénkítést alkalmaz Kína is.
Az indiai export 14,8%-kal esett vissza júliusban, miközben az import „csak" 7,6%-kal csökkent. Pedig a rúpia kellően gyenge. Ez is arra utal, hogy a világgazdaság jelentősen lassul.
Ugyanakkor Dél Koreában az infláció 1,2% lett augusztusban, alacsonyabb, mint a várt 1,4%. Ráadásul a gazdasági aktivitás fokozódására van remény, hiszen a beszerzési menedzser index 47.5 lett a júliusi 47,2-es érték után.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.