Így talán nem is meglepő, hogy a piacok mind az USA-ban, mind Ázsiában lefelé mozogtak tegnap este és ma reggel. Sőt az sem meglepő, hogy a DAX mintegy 1 százalékos csökkenéssel készül nyitni. Az viszont már igen, hogy ennyi rossz hír ellenére a piacok relatíve kicsi lefelé mozgást produkálnak. Ez viszont jó hír, hiszen amúgy korrekciós fázis van. Mindenesetre ma további csökkenést várunk a tegnapi kis csökkenés után a magyar piacon. Úgy tűnik, hogy a BUX a nem túl távoli jövőben találkozni akar a 20 napos mozgóátlaggal valahol 18.300 pont környékén, vagy fölötte.
USA, Európa:
Negatív hangulattal folytatódott a hét második kereskedési napja, a nyitást követő enyhe optimizmus gyorsan elszállt, és zárásig tartott a lejtmenet (Dow -0,74%, Nasdaq -1,35%, S&P500 -1,02%). A technológiai, a pénzügy és az alapanyag szektorok esetek a legtöbbet, 1,6%-ot.
Tegnap több adat is napvilágot látott a tengerentúlról, amelyek összességében jobbak lettek az előzetes várakozásoknál. Az S&P/CaseShiller házár index júliusi értéke a várt 143,7 helyett 144,61 lett. A Conference Board fogyasztói bizalmi index szeptemberi értéke jelentősen felülmúlta a várakozásokat, 63,2 pont helyett 70,3 pont lett. A Richmond-i Fed index is szépen alakult, az előző havi -5-ről 9-re emelkedett a mutató, miközben a várakozás -5 volt.
Charles Plosser philadelphiai Fed elnök újra kritizálta a QE3 programot, szerinte a program jelentős kockázatokat hordoz magában, és nem fogja segíteni a gazdaság növekedését.
Mario Draghi EKB elnök tegnap egy konferencián beszélt, ahol elmondta, hogy az eurózóna gazdasága jövőre már növekedhet, persze abban az esetben, ha folytatódnak a reformok. Az EKB kötvényprogramjáról elmondta, hogy azt a piacok jól fogadták.
A görög költségvetési hiány nagyobb lehet a napokban jelzettnél, akár 30 milliárd euró körüli rés is lehet az idei költségvetésben. Már hétvégén is olvashattuk, hogy a korábban tervezettnél kétszer nagyobb, 20 milliárd euró körüli lehet a hiány, és ezt most újra felfelé módosították.
Görögországban ma sztrájkot tartanak, tegnap pedig a spanyoloknál csaptak össze a tüntetők és a rendőrök. A spanyol miniszterelnök azt mondta tegnap, hogy foglalkoznak a segélykérés lehetőségével.
Ma két fontos makroadatot publikálnak a tengerentúlról, az új-lakás értékesítéseket és a jelzáloghitel igényléseket. Németországból pedig a fogyasztói árak alakulásáról kapunk képet délután.
Olaj, arany:
Limitált mértékben, de folytatódott az olaj árfolyamának csökkenése a tegnapi kereskedésben. Napon belül egy széles sávban, 90,5-93,2 dollár között mozgott a kurzus, végül 91,4 dolláron zárta a kereskedést. A reggeli órákban 91 dollár alá tovább esett a kurzus.
Ma publikálják a készletadatokat, kőolaj terén 1,9 millió hordós emelkedésre, benzin terén pedig 500 ezer hordós növekményre számítanak. Az arany piacán folytatódik az oldalazás, tegnap egy rendkívül szűk sávban (1.760-1.775 dollár között) kereskedtek az instrumentummal,.
Devizák:
Tegnap az MNB monetáris tanácsa 25 bázisponttal, 6,5%-ra csökkentette le az alapkamatot. Már a kamatvágást megelőzően is elkezdődött a forint gyengülése és ez a kamatdöntés után is tovább folytatódott. Az EUR/HUF árfolyam 282,7-ről 284,67-re változott.
Tovább folytatta erősödését a dollár. Az EUR/USD árfolyam 1,2931-ről 1,2899-re csökkent. Számos tényező befolyásolta a tegnapi kereskedést. Amerikában a vártnál jobb lett a fogyasztói bizalom és az S&P/CaseShiller házár index júliusi értéke is meghaladta a várakozásokat.
Az euró gyengülése azonban elsősorban nem a kedvező amerikai makro adatoknak tulajdonítható, hanem annak, hogy a várt 10 milliárd euró helyett 30 milliárd euró lehet a görög költségvetési hiány és félő, hogy csak a tervezett időpont után tudja önállóan finanszírozni magát Görögország. Ez további 10 milliárd euróval lenne több, mint amiről hétvégén szóltak az információk.
Távol-Kelet:
A Nikkei 1,74%-ot, a Hang Seng 0,81%-ot, míg a Shanghai index 0,8%-ot csökkent a ma reggeli kereskedés során. A nap egyik legnagyobb vesztese a Honda, melynek árfolyama 4,5%-ot esett, miután a Deutsche Bank vételről tartásra módosította ajánlását.
A Nissan 2017-ig 10 új modell bevezetését jelentette be az indiai piacra, melynek hatására 2,2%-ot emelkedett a részvények árfolyama. Az ázsiai piacok esése mögött a kedvezőtlen hangulaton túl az is áll, hogy számos vállalat esetében ma volt az első kereskedési nap osztalékjog nélkül, ezért ezeknél a papíroknál a következő osztalék értéke kiárazódott.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.