A piacok csúcsok közelében álldogálnak a legtöbb esetben. Innen pedig egyelőre se fel, se lefelé nem akaródzik elindulni. Ha az EMU-ban sikerül az EKB beavatkozásáról egyezségre jutni, akkor folytatódhat az emelkedés, hiszen már elég ideje ácsorgunk az előszobában ahhoz, hogy bebocsátást nyerjünk a bika piacra. Ennek ellenére, vagy mindezek mellett ma továbbra is kiváró piacra számítunk.
USA, Európa:
Tegnap alig mozdultak az európai és az amerikai piacok. (Dow -0,03 százalék; S&P500 -0,00 százalék; Nasdaq -0,01 százalék)
Mindez annak ellenére történt, hogy korlátlan kötvény becsatornázásáról beszélt a Spiegel, s azt szorgalmazta a spanyol gazdasági miniszter is. Ráadásul a görögök is halasztást kérnek a reformok végrehajtására. Ezekről a héten születhet döntés, hiszen Jean-Claude Juncker, az Ecofin elnöke holnap Görögországba látogat. Angela Merkel és Francois Hollnade pedig holnapután találkozik Berlinben. A hét hátralévő felében külön-külön találkoznak a görög miniszterelnökkel, Antonis Samaras-szal. Vagyis kezd beindulni a politikai nagyüzem. Talán végre az EKB kötvényvásárlásával kapcsolatban is dűlőre jutnak. Ma a spanyolok egy és másfél éves kötvényeket adnak el 10 óra 30 perckor. Érdemes lesz figyelni az eredményt, bár az valószínűleg nem lesz nagy hatással a piacokra. Ma viszonylag hírcsendes napnak nézünk elébe, hiszen az USA-ban nem lát fontosabb adat napvilágot, de ez igaz Európára is.
Olaj, arany:
- A tegnapi kereskedés során az arany árfolyama 3 dollárral, 1.626 dollárra emelkedett. A technikai kép alapján úgy néz, ki hogy az árfolyam tovább folytathatja jelenlegi oldalazását és most, hogy megközelítette az ellenállást egy újabb lefordulás következhet.
- Az olaj árfolyama a tegnapi kereskedés során felszúrt a 200 napos mozgóátlagig, azonban innen lefelé vette az irányt és a nyitó 96,26 dolláros szintről 95,97 dollárig csökkent, azonban továbbra is egy erős emelkedő trendben van az árfolyam.
Devizák:
- Tegnap bár munkaszüneti nap volt Magyarországon az élet nem állt meg, és folyt a kereskedés az EUR/HUF devizapárral is. Jelentős árfolyammozgás azonban itt sem borzolta a kedélyeket. A forint 277,69-ról kismértékben, 277,22-ig tudott erősödni, érdemi hazai történés nélkül. A kereskedést a pénteken publikált államadóság nagysága befolyásolhatta még. 2012 második negyedévének végére a GDP arányos államadóság az MNB számításai szerint 77,6%-ra csökkent, elsősorban az erősödő forintnak köszönhetően.
- A dollár enyhén gyengült a tegnapi kereskedés során és 1,2327-ről 1,2346-ra változott az EUR/USD devizapár árfolyama. Tegnap újabb híresztelés jelent meg az EKB kötvényvásárlási programjával kapcsolatban. Ezek szerint az EKB szakértői már készülnek a beavatkozásra, amelyre akkor kerülne sor, ha a perifériális országok és Németország hozamkülönbözete meghaladna egy bizonyos, eddig meg nem nevezett különbséget.
Távol-Kelet:
- A reggeli kereskedésben a távol-keleti piacok jellemzően kismértékű emelkedést mutattak. A Nikkei 0,15%-kal, a Shanghai index 0,64%-kal került magasabbra a tegnapi záráshoz képest. Azonban a Hang Seng 0,44%-ot veszített értékéből. A mai kereskedésre már a kivárás volt a jellemző, ugyanis holnap fogják közzétenni a Fed FOMC bizottságának legutóbbi találkozóján készült jegyzőkönyvét.
Ma reggel publikálták a japán ipari aktivitási indexet, ami a vártnak megfelelően 0,2% lett, szemben az előző időszaki -0,2%-os értékkel. Az előző havi értéket -0,3%-ról -0,2%-ra javították.
Határidős piacok:
A határidős indexek többsége pozitív tartományban tartózkodik ma reggel.