Például a DAX vagy a BUX is a 20 napos mozgóátlagig esett, amely természetes támasz. Az innen való elrugaszkodást reggelre sikerült Kínának is megsegíteni, a központi bank lazításán, pénznyomtatásán keresztül. Így emelkedést mutatnak az határidős indexek, már ahol van, s szerintünk a BUX is emelkedik majd, ezzel illeszkedve az általános emelkedős hangulathoz.
Devizák:
Az európai félelmek és a tovább csökkenő olasz kiskereskedelmi értékesítések hatására tegnap is tovább folytatódott a dollár erősödése az euróval szemben. Az EUR/USD árfolyam 1,2899-ről 1,2873-ra változott, annak ellenére is, hogy Amerikából a vártnál gyengébb ingatlanpiaci adatok érkeztek. A forint a tegnapi kedvezőtlen hangulatban 284,67-ről 285,44-re gyengült. Már nyitáskor 285,5 körüli szintre emelkedett a forint árfolyama, és lényegében nap végéig itt is maradt.
USA, Európa:
Tegnap is folytatódott a korrekció a tengerentúli piacon, a vezető indexek napi mélypontjuk közelében fejezték be a kereskedést. A philadelphiai Fed elnök QE3-mal kapcsolatos előző napi nyilatkozata miatt süllyedtek a piacok (Dow -0,32%, Nasdaq -0,76%, S&P500 -0,6%).
Rossz volt a hangulat Európában is, amely részben a görög sztrájkkal és a spanyol tüntetésekkel magyarázható. Gyengén teljesített a bankszektor, mert egy olyan hír látott napvilágot, hogy spanyol és ír bankok nem kapnának pénzt a válságkezelő alapból. Tegnap jelent meg az új lakás-értékesítések adat, amely rosszabb lett a várakozásoknál. Évesítve 380 ezer helyett 373 ezer új lakást adtak el a tengerentúlon augusztusban.
A mai kereskedésben számos makroadatot publikálnak a tengerentúlról: a szokásos heti munkapiaci adatok mellett, a függőben lévő lakásértékesítések augusztusi értékét, GDP adatot, és a tartós cikkek rendelésállományát közlik a délutáni órákban. A Nike 2013-as üzleti évének első negyedéves gyorsjelentését teszi közzé. Az olaszoknál délelőtt 11 órakor 5 és 10 éves államkötvény aukciókat tartanak.
Olaj, arany:
Tovább süllyedt tegnap a kőolaj kurzusa, a 90,8 dolláros nyitást követően 89 dollárig süllyedt az árfolyam, ahonnan 90 dollárig korrigált zárásra. A reggeli órákban nem volt érdekes mozgás az olajban. Tegnap publikálták a készletadatokat, kőolaj terén 2,5 millió hordóval zsugorodtak a készletek, miközben a várakozás 1,9 milliós növekedés volt. Benzin 500 ezer hordós emelkedés helyett 480 ezer hordóval zsugorodtak a készletek.
Eséssel indult tegnap az arany kereskedése, majd napközben a 20 napos mozgóátlagról (1.740 dollár) visszapattant az árfolyam, és 1.752 dolláron fejezte be a napot.
Távol-Kelet:
A Nikkei 0,49%-ot, a Hang Seng 1,45%-ot, a Shanghai index pedig 3,04%-ot emelkedett. Az emelkedés annak ellenére zajlott le, hogy Kínában tovább csökkent az iparban elérhető profit nagysága.
Az elmúlt 1-2 órában kibontakozó emelkedés hátterében az áll, hogy a People’s Bank of China rekord méretű likviditási többletet nyújt a kínai bankrendszernek. A héten nettó 365 milliárd jüan, (44,9 milliárd euró) többlet likviditást nyújtott a bankrendszer számára, ami az eddigi legnagyobb a 2008-ig visszanyúló adatsor szerint.
A megnövekedett likviditás hatására jelentősen csökkentek a repo kamatok.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.