Ráadásul az a pletyi a piacon (az FT értesülései szerint), hogy a spanyolok már a héten kérhetik az ESM segítségét, de csak egy hitel lehetőségét a teljes segítség helyett. Ez lehetőséget adna az EKB kötvényvásárlási programjának elindítására. A hangulat közben kissé pozitívabba fordult a nemzetközi piacokon. A BUX továbbra is torlódik az ellenállásnál. Ráadásul mostanra a rövidtávú indikátorok olyan állapotba kerültek, hogy akár meg is próbálhatja a 19.300 pont körüli szint áttörését.
USA, Európa:
A gyenge múlt heti teljesítmény után emelkedéssel kezdték a hetet a vezető tengerentúli mutatók. A hegymenet a nap elején kezdődött, és napközbeni kisebb megtorpanás után zárásig kitartott (Dow 0,71%, Nasdaq 0,65%, S&P500 0,8%).
1,1%-kal nőtt évesítve a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban szeptemberben, miközben a piac 0,8%-os bővülést várt. Az augusztusi adatot pedig 0,9%-ról 1,2%-ra módosította felfelé a kereskedelmi tárca. Gépjárművek nélkül is jó adatot láttunk (1,1%), a várakozás itt 0,6% volt. A szeptemberi -10,4 pont után októberben -6,2 pontra kapaszkodott októberben a New York-i feldolgozóipari index. Ez az érték kedvezőtlenebb a várakozásoknál, mert a piac -4 pontra számított.
Tegnap délután publikálta harmadik negyedéves számait a Citigroup. Az egy részvényre jutó tisztított eredmény 10%-kal haladta meg a konszenzust, 97 cent helyett 1,06 dollár lett, ami a tavalyi eredménynél 14%-kal rosszabb. A bevételek is felülmúlták a várakozásokat 6%-kal, így 19,4 milliárd dollárra rúgtak. A brókercége eladása miatt 4,7 milliárd dolláros ráfordítást számolt el a pénzintézet, ami rontotta az eredményt. A Citigroup 5,5 %-ot emelkedett az eredményre.
A spanyol kormány készen áll, hogy hivatalosan is segélyt kérjen, így az EKB is beléphetne az ország kötvénypiacára. A kormány azt tervezi, hogy egyelőre nem az ESM-től kérnek segítséget, hanem más források segítségével teremtenék meg annak feltételeit, hogy az EKB elkezdhesse a kötvények vásárlását.
Számos gyorsjelentést láthatunk ma a tengerentúlon. Zárás után jelent az Intel és az IBM, a délutáni órákban pedig a Coca-Cola, a Johnson & Johnson, a Goldman Sachs és a Forest Laboratories.
Makrofronton sem fogunk unatkozni, Németországban hangulat indexet publikálnak 11 órakor, délután 14:30-kor inflációs adatok, 15:15-kor pedig ipari termelési adatok érkeznek az USA-ból. Ma 10:30-kor 12 és 18 hónapos spanyol állampapír aukció is lesz.
Olaj, arany:
Folytatódott a lejtmenet az arany piacán, tegnap 1%-ot veszített értékéből a nemesfém. 1.754 dolláron indult a kereskedés, és egész napos lejtmenet után 1.737 dolláron állt meg zárásra az árfolyam. A reggeli órákban enyhe emelkedés látható, 1.739 dollárig korrigált a kurzus.
Volatilis napja volt tegnap az olajnak. A 91,6 dolláros nyitás után 89,8 dollárig zuhant a kurzus, ahonnan irányt váltott, és zárásra a reggeli szint közelébe, 91,8 dollárig emelkedett. Reggel 92 dollárig korrigált az árfolyam.
Devizák:
A forint árfolyama továbbra is erős volt tegnap. Az EUR/HUF árfolyam 280,56-ról 279,09-re változott, ezzel pedig áttörte a 280-as szintet. Magyarország CDS felára tovább csökkent 268 bázispontra.
Kedvező hírek nyomán kedvező hangulat lett úrrá tegnap a piacokon, melyben az euró erősödni tudott a dollárral szemben. Az EUR/USD árfolyam 1,2928-ról 1,2951-ig emelkedett. Az eurót segítette, hogy a Spanyolországgal kapcsolatos aggodalmak csökkenhetnek, miután a GDP várakozásokat felfelé módosították, illetve miután arról jelentek meg információk, hogy akár még a héten hitelkeretért fordulhatnak az ESM-hez.
Távol-Kelet:
A Nikkei 1,25%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,54%-ot emelkedett a mai nap folyamán. A gyengülő jen és a jó amerikai adatok hatására a japán export vállalatok emelkedtek jelentősen. A Toshiba 3,82%-ot, a Sony 2,08%-ot, a Citizen 4,42%-ot emelkedett.
Határidős piacok:
A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.