A legutóbbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyve szerint egyes jegybankárok már indokoltnak látták az újabb jegybanki élénkítést, a lassuló amerikai növekedésre hivatkozva. A piacokat tehát a QE3-mal kapcsolatos várakozások fűthetik a héten, az indexek a lokális maximumok alatt oldalazhatnak. Nagyobb mozgásra csak a pénteki Bernanke beszéd után számíthatunk, és amennyiben a várakozásoknak megfelelő bejelentést fog tenni a jegybankelnök, akkor ez katalizátort jelenthet a piacoknak.
Gazdasági hírek
A kormány visszavásárolná a E.ON-tól magyarországi gázüzletágát, mondta el hétvégén Orbán Viktor. A német cég 1,2 milliárd euróra (332 milliárd forintra) értékelte az üzletágat. Egyelőre nem látjuk, hogy akár idén, akár jövőre erre lenne fedezet a költségvetésben.
- A miniszterelnök elmondta azt is, hogy tovább csökkentené az szja-t és a társasági nyereségadót, de részleteket egyelőre nem közölt.
USA, Európa:
Emelkedéssel zárták a hét utolsó kereskedési napját a vezető tengerentúli indexek, a jó hangulatot a további monetáris lazítással kapcsolatos hírek fűtötték (Dow 0,77%, Nasdaq 0,54%, S&P500 0,65%).
Bernanke azt közölte, hogy van még tere a további monetáris lazításnak, és a piac ezzel kapcsolatos bejelentéseket vár a jegybankárok augusztus végi Jackson Hole-i konferenciáján.
Pénteken kiderült, hogy az Apple nyerte a Samsung elleni szabadalmi pert. A Samsungnak több mint egy milliárd dolláros bírságot kell fizetnie, ráadásul több termék amerikai forgalmazását is betilthatják.
A tengerentúlon egy makroadat borzolta a kedélyeket, a tartós cikkek rendelésállománya. A júliusi adat a várt 2,5%helyett 4,2% lett, az ugrást egy nagy Boeing megrendelés okozta. Jó formában van a technológiai szektor, az Amazon soha nem látott magasságokba, 246,87 dollárig kapaszkodott.
A görög kormányfő múlt héten Párizsban és Berlinben is járt, azzal a céllal, hogy a két ország vezetőjét meggyőzze, 2014 helyett két évvel később kelljen teljesíteni a költségvetési hiánycélokat Görögországnak. Merkel és Hollande azonban úgy nyilatkoztak, hogy a trojka szeptemberi görög látogatása előtt nem hoznak döntést ebben a kérdésben.
A Der Spiegel szerint Németország új uniós alapszerződést szeretne. Berlin a decemberi uniós találkozón szeretne egy testületet felállítani, melynek feladata az új szerződés előkészítése lenne.
Olaj, arany:
Az arany unciánkénti árfolyama 1.670,5-ről 1.670,55-re változott, és ezzel tovább közelítette az 1.680 dolláros ellenállást. Az olaj árfolyama 96,06 dollárról 96,15 dollárra emelkedett, vagyis itt sem volt tapasztalható jelentős árfolyam elmozdulás, azonban a ma reggeli órákban tovább emelkedett az árfolyam és ezzel ismételten megközelítette a 200 napos (57,52 dolláros) árfolyamot.
Devizák:
A dollár a pénteki napon kismértékben erősödött az euróval szemben. A nyitó 1,2564-es árfolyam zárásra 1,2512-re változott, melyhez hozzájárult, hogy a tartós fogyasztási cikkek értékesítése a várt 2,5% helyett 4,2%-kal emelkedett, miközben az Európában folyó politikusi találkozók nem hoztak átütő eredményeket.
A pénteki nap során a vártnál jobb hazai kiskereskedelmi adat látott napvilágot. A várt -2,3% helyett „csak" -1,7% volt a publikált adat, azonban ez még így is csökkenést jelentett. A pénteki nap folyamán az EURHUF árfolyama 277,62-ről 278,25-re változott.
Távol-Kelet:
Az ázsiai piacok többsége eséssel kezdte a hetet, melyhez nagymértékben hozzájárult, hogy a kínai ipari vállalatok profitjának nagysága év/év alapon 2,7%-kal tovább csökkent. A Shanghai index 1,23%-ot, míg a Hang Seng index 0,5%-ot veszített értékéből.
A Samsung részvényeinek árfolyama jelentősen csökkent, miután az amerikai bíróság elmarasztalta az Apple-el szemben szabadalmak megsértése miatt. A Samsungnak 1 milliárd dollárt kell fizetnie az Apple számára, melyet tovább súlyosbít, hogy készülékei egy részének forgalmazását betilthatják az USA-ban, azonban erről egyelőre még nem született döntés.
Határidős piacok:
A határidős indexek többsége a negatív tartományban tartózkodik ma reggel.