Ráadásul lehet, hogy nemcsak az elmaradt hitelrészletet, hanem az esedékessé váltakat is megkaphatnák az elkövetkező hetekben. Persze mindenki a „pénzügyi szakadékra” koncentrál. Az is igaz, hogy már több mint egy hete „izgulunk” emiatt, s többet ezzel kapcsolatban csak talán pénteken tudhatunk meg. Ennyi izgulásban el lehet fáradni, így azt gondoljuk, hogy ma már fáradtak lesznek az izgulós befektetők, s talán a nyugodtabbak kerülnek fölénybe. Ez pedig áremelkedést sugall számunkra a budapesti parketten is.
Usa, Európa
Jó hangulatban indult a kereskedés a tengerentúlon, de a nap eleji emelkedés után elromlott a hangulat, zárásig lefelé csorogtak az indexek, és végül a negatív oldalon fejezték be a kereskedést (Dow -0,46%, Nasdaq -0,7%, S&P500 -0,36%).
A Financial Times cikke szerint a tengerentúli bankok komoly küzdelmet folytatnak a Bázel III ellen. A bankok szerint a szabályozói javaslatok életbe lépése nem tenne jót a tengerentúli pénzügyi szektor versenyképességének.
Szintén a Financial Times oldalán lehet arról olvasni, hogy Glenn Hubbard, a republikánusok egyik vezető közgazdásza támogatja a gazdagok adóterhének növelését, amit Obama is javasol.
A tegnap jelentő Home Depot jó számokkal örvendeztette meg a befektetőket. A várt 70 centes részvényenkénti profit helyett 74 centet ért el a társaság. Az árbevétel 18,1 milliárd dollár volt, szintén jobb a piaci konszenzusnál. A menedzsment 73,6 milliárd dollárról 74 milliárd dollárra emelte árbevétel várakozását, az eredmény előrejelzését pedig 2,95-2,98 dollár helyett 3,03 dollárra módosította részvényenként. Az árfolyam 3,6%-os pluszban zárt.
A Microsoft egyik vezetője, Steven Sinofsky, (aki a Windows-ért volt felelős) 23 év után hagyta ott a céget. A távozás körüli részletek homályosak, hivatalos indoklás ezzel kapcsolatban egyelőre nem érkezett. A cég árfolyama éves mélypontra esett.
Jól sikerültek tegnap az 1 és 3 hónapos görög aukciók, ahol összesen 4,06 milliárd eurónyi forrást tudott bevonni az ország. A pénteken lejáró 5 milliárd eurós adósság törlesztésének nagy része így megoldott. A görögökkel kapcsolatos további hír, hogy akár egyben is megkaphatja az ország a 44 milliárd eurónyi segélyt, ami a 31,1 milliárdos, az 5 milliárdos és a 8,3 milliárdos kifizetésekből tevődött volna össze eredetileg. Ezt év végéig kapta volna meg az ország, most pedig úgy tűnik, hogy egyben jutna a pénzhez. A hírt tegnap Schauble német pénzügyminiszter is megerősítette. A ZEW gazdasági hangulat index -15,7 pontra esett vissza Németországban novemberben az előző havi -11,5 pontról. A konszenzus -10 pont volt.
Olaj, arany:
Az arany árfolyama tegnap is mozdulatlan volt, 1.718-1.732 dollár között mozgott a kurzus, zárásra nagyon enyhe mínuszt láthattunk. A reggeli kereskedésben is folytatódik az oldalazás. 85 dollár felett oldalazott tegnap az olaj árfolyama. A kurzus a 20 napos mozgóátlag és a 85 dolláros szint közé ékelődött be.
Devizák:
A tegnapi nap során nem volt jelentős árfolyam elmozdulás a devizapiacokon. Az EUR/USD devizapár árfolyama 1,2709-ről 1,2704-re csökkent, vagyis kismértékben erősödött a dollár, annak ellenére is, hogy a tegnapi sikeres görög kötvényaukciónak köszönhetően Görögország eltávolodott a gyors államcsődtől. A tegnapi kereskedés is kissé negatív hangulatban telt, ennek hatására a forint gyengült az euróval szemben. Az EUR/HUF árfolyam 284,24-ről 285,09-re változott.
Távol-Kelet:
A Nikkei 0,05%-ot, a Hang Seng 0,87%-ot, a Shanghai indexértéke 0,25%-ot emelkedett. A Sharp árfolyama jelentősen, 7,24%-kal emelkedett, miután a társaság bejelentette, hogy az Intel-lel folyó tárgyalások a végső szakaszba érkeztek egy jelentősebb befektetés lehetőségéről. Koreában ma reggel a vártnál jobb munkanélküliségi adatot publikáltak. Előreláthatóan holnap fogják megnevezni a Kínai Kommunista Párt és egyben az állam új vezetőit is, miután lezárul a kongresszus.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.