Eközben a dollárerősödés szárnyán új csúcsra emelkedett a DAX, amit a görög problémák sem akadályoztak meg. A dollárerősödés az olajra is hatással volt, amely lokális mélypontra csökkent. A tartalékok növekednek, és mind az amerikai, mind az iráni olajból több kerülhet a piacra. Az előbbi esetében 750 ezer, míg az utóbbi esetében 300 ezer hordóval növekedtek a napi kitermelésre vonatkozó kilátások az idei évre.
A pénteki gyengélkedést követően egy enyhe emelkedésre számítunk a mai napon a budapesti piacon, és a DAX esetében is kismértékű áremelkedés jöhet.
USA
Elromlott a hangulat a tengerentúli börzéken, a nap végéhez közeledve azonban már emelkedni tudtak az indexek, de így is mérsékelt pluszban zárták a kereskedést (Dow -0,82%, Nasdaq -0,44%, S&P500 -0,63%). Elromlott a fogyasztók hangulata a tengerentúlon, legalábbis a Michigani Egyetem hangulatindexéből ez derül ki. A mutató márciusi előzetes értéke 91,2 pontig esett vissza a korábbi 95,4 pontról, lényegesen alulmúlva a 91,2 pontos várakozásokat. Az index négyhavi mélypontra került.
A héten tartja a Fed nyíltpiaci bizottsága a kamatdöntő ülését, ahol a jegyzőkönyvből további részletek is kiderülhetnek a kamatemelés időzítésével kapcsolatban. A BlackBerry leleplezett egy magas biztonsági rendszerrel ellátott tabletet szombaton, amit vállalati és önkormányzati ügyfeleknek szeretne értékesíteni nyártól. A fejlesztésben a Samsung és az IBM is közreműködött. A befektetők emlékeiben még élénken élhet a 2011-ben piacra dobott PlayBook tablet bukása, ami után több száz millió dollár értékben kellett leírásokat eszközölni a cégnek az el nem adott készletek után.
Csütörtökön magyar idő szerint délután 5 órakor leplezheti le a Tesla Motors a Model S frissítését. Erről Elon Musk a Twitterén tájékoztatta a Tesla szerelmeseit. A pontos részletek egyelőre nem ismertek, így a biztonsági megoldásoktól az akkumulátorok élettartamának fejlesztéséig bármit bejelenthetnek. A Reuters értesülései szerint az Uber a kínai BYS Co autógyártójával közösen elektromos autók lízingelésével kapcsolatos kísérleti programot indítana Chicagoban, amivel a Tesla újabb versenytársat kaphatna.
A General Electrics 6,26 milliárd dollárért adja el az ausztrál és az új-zélandi lakossági hitelezési üzletágát egy befektető társaságnak, melynek a KKR & Co és a Deutsche Bank is tagja. Ezzel a lépéssel a menedzsment tovább folytatta a pénzügyi részlegének megnyirbálását, aminek pozitív hatása egyelőre nem akar meglátszani a részvény árfolyamán.
Európa
Felemás teljesítménnyel rukkoltak elő a piacok pénteken. A FTSE 100 index 0,3%-os mínusza mellett a CAC 40 index 0,46%-ot, míg a DAX index 0,87%-ot emelkedett. A Rosszija 1 állami televízióban levetített dokumentumfilmben Vlagyimir Putyin elmondta, hogy Oroszország kész volt atomfegyvereinek bevetésére a kijevi államcsínyt követően. Továbbá elhangzott az is, hogy a krími népszavazás során minden teljesen szabályosan zajlott Putyin megítélése szerint.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung német lap vasárnapi száma arról írt, hogy Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök szerint a görög kormány a hónap végére kifuthat a pénzéből, és nem fogja tudni kifizetni a nyugdíjakat és a közalkalmazotti béreket. Átmeneti megoldásként Görögország rövid lejáratú kötvényeket bocsátana ki 2-3 milliárd euró értékben, amíg a 7 milliárd eurós EU/IMF mentőcsomag részletet meg nem kapják, azonban ehhez a lépéshez is az EKB jóváhagyása kellene.
Olaj, arany
A WTI 44,5 dollárig zuhant ma reggel. A piac egyre jobban aggódik a növekvő kitermelés és készletek miatt. Az utóbbi a múlt héten is emelkedni tudott, és 449 millió hordóval újabb 85 éves rekordot ért el. A Nemzetközi Energiaügynökség számítása szerint idén napi 750 ezer hordóval nőhet az USA kőolaj kínálata, a teljes termelés elérheti a napi 12,56 millió hordós szintet, szemben a korábbi riportban szereplő 12,41 millió hordóval. A piac ráadásul aggódik az iráni olajtermelés felfutása miatt is: az egyik londoni elemző cég számítása szerint az iráni export idén júniusra napi 300 ezer hordóval növekedhet a szankciók feloldása nélkül is.
Az arany kurzusa nem változott a múlt hét során. A fedezeti alapok jelentősen csökkentették vételi pozícióik számát az aranyban, ugyanis egyre kevésbé hisznek abban, hogy az arany képes innen emelkedni. A piac hisz a korai dollár kamatemelésben, ami jelentősen csökkentheti az arany iránti keresletet.
Devizák
A pénteki kereskedésben is nagyot erősödött a dollár, 1,063-ról zárásra 1,046-ig zuhant az EUR/USD kurzusa, ez pedig 13 éves mélypontot jelent. A vártnál gyengébbek lettek pénteken a makrogazdasági adatok, a rosszabb hangulat- és termelői árindex is erősítette a dollárt. A következő napokban a Fed kamatdöntő ülése előtt az oldalazásra számítunk a devizapárban.
A forint nagy lendülettel gyengült a pénteki kereskedésben, a jegyzések 307 forint felett is jártak, ezt követően azonban fordulat következett, és az EUR/HUF kurzusa 305,3-ig kapaszkodott vissza. A dollárral szemben újabb forintmélypont született, az árfolyam 290 fölé kapaszkodott, ahol zárásig kitartott a kurzus. A reggeli kereskedést szintén 13 éves csúcson indította az USD/HUF.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,4%-ot, a Shanghai index 2%-ot emelkedett, miközben a Nikkei értéke lényegében változatlan maradt. A kínai miniszterelnök az Országos Népi Gyűlés (parlament) éves ülésszakát lezáró sajtótájékoztatón ismételten megerősítette az idei évre vonatkozó 7%-os növekedési célt. Véleménye szerint ez nem lesz könnyű, de elérhető. A növekedést eddig az export és a beruházás vezérelte, melyről át kéne állni egy fogyasztáson alapuló növekedésre. A miniszterelnök megjegyezte, hogy szükség esetén jelentős eszközök állnak rendelkezésre, melyekkel tudják a növekedést támogatni, ami alatt valószínűleg fiskális intézkedésekre gondolt, azonban a pontos eszközöket nem árulta el. A kormányzati célkitűzés mindenesetre 10 millió új városi munkahely teremtése idén.
A kínai miniszterelnök szavai nyugtatólag hatottak a befektetőkre, így a Shanghai index 2009 augusztusi értékre emelkedett. A Bloomberg által készített felmérés alapján a piac a kínai tartalékráta további csökkentésre számít.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.