Ez várható idén a részvénypiacon

A jövő esztendő minden bizonnyal egyik legmarkánsabb tényezője a fő pénzügyi központok monetáris politikáinak iránybeli eltérése lesz. Európában és Japánban további monetáris lazításokra, míg az Egyesült Államokban pénzügyi szigorításra számíthatunk. Nagy általánosságban jól fog alakulni a részvények piaca, és befektetési szempontból a részvények kínálják majd a kötvények legjobb alternatíváját.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A múlt heti EKB-ülésen hozott intézkedések sok piaci szereplő várakozásától elmaradtak, ennek megfelelően reagáltak a részvénypiacok is.

– A határidős DAX-index például mintegy 5 százalékot esett, de ez csak átmeneti piaci zajnak tűnik, mivel a mögöttes alapvető piaci tényezők változatlanok – vélekedett Peter Garnry, a Saxo Bank vezető elemzője.

Európai és japán részvények

Az Eurocoin növekedési mutató (az olasz jegybank valós idejű GDP-növekedési mutatója) felfelé mutat, és közelíti a pénzügyi válságot megelőző bővülési időszak átlagszintjeit. Más szóval az euróövezet gazdasága mérsékelt ütemben bővül, miközben a munkanélküliség fokozatosan csökken. Mivel az EUR/USD jelenleg az 1,05–1,10-es sávba szorult be, az EKB nem tud más tenni, mint hogy hagyja a gazdaságot saját magától beállni az egyensúlyi szintre. A költségvetési hiány 2016-ban valószínűleg növekedni fog az euróövezetben, ami megadhatja a régóta várt lökést a versenyszférának.

Japánban szintén meghosszabbítják a monetáris lazítási programot annak érdekében, hogy a jent alacsonyabb szintre szorítsák az ország legfontosabb kereskedelmi partnereinek devizáival szemben, és ez komoly támaszt fog jelenteni a japán részvényeknek. A japán részvények értékeltsége továbbra is vonzónak tűnik, mind a történelmi átlagszintekkel, mind pedig a fejlett országok részvénypiacaival összehasonlítva.

– Összességében pozitívan tekintünk az európai és a japán részvénypiacokra. Európában egyértelműen előnyben részesítjük az exportőr (ipari) vállalkozásokat, illetve a fogyasztói szektor részvényeit. Másrészről viszont az európai környezet nem kedvez a bankoknak, így ebben a szektorban továbbra is csökkenésre számítunk. A japán részvénypiacon növekedést várunk, amely a Nikkei index határidős ügyletével jól kihasználható –  vélekedett az elemző.

Az OPEC és Kína

Továbbra is negatívak az energiaszektor és az alapanyagok szektorának kilátásai, mivel a túltermelés tovább nyomja lefelé az árakat. A probléma mindkét szektor esetében a túlzott mértékű eladósodottság. Az alacsonyabb bevételi szintek és a dráguló finanszírozás ollójában a bankok már most megkezdték a kiegészítő fedezetek bekérését az egyébként is szorongatott helyzetben lévő kitermelőktől és energiaipari társaságoktól.

– Véleményünk szerint Kína a stabilizálódás útjára lépett, és növekedésének minősége is javul. A történelmi átlaghoz képest alacsony értékelési szintek vételi lehetőséget jelentenek, így 2016-ban pozitívan tekintünk a kínai részvényekre – hangsúlyozta az elemző.

Offshore pénzek: szorul a hurok
Az offshore számlákon tartott pénzek több szempontból is hiányoznak a fejlett világ országainak költségvetéséből. Az elmúlt pár évben ezért komoly, összehangolt támadás indult világszerte arra, hogy a rejtett vagyonok napvilágra kerüljenek.
Magasabb amerikai hozamok

Az amerikai gazdaság aktuális mutatószámai (a termelési adatok átmeneti lassulásának kivételével) felvetik azt az érdekes kérdést, hogy vajon nem kell-e a Wall Streetnek tartania a Fed irányadó kamatlábának a vártnál gyorsabb ütemű emelkedésétől. A kötvénypiacokon tapasztalható alacsony likviditás figyelembevételével ez a kockázat akár problémákat is okozhat 2016-ban.

Az erősebb dollár és a magasabb relatív értékelések miatt továbbra is semleges az elemzők álláspontja az amerikai részvénypiacok vonatkozásában. Szektorszinten viszont előnyben részesülhet a pénzügyi szegmens (elsősorban a regionális bankok), az informatikai szektor, illetve a biotechnológiai részvények. Ugyanakkor az árak csökkenésére számíthatunk azokban a ciklikus (a gazdasági konjunktúrának jobban kitett) amerikai részvényekben, amelyek bevételeinek meghatározó hányada az Amerikai Egyesült Államokon kívülről származik, illetve az olyan társaságok esetében, amelyek eladósodottsága magas szintű.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo