Ez várható idén a részvénypiacon

A jövő esztendő minden bizonnyal egyik legmarkánsabb tényezője a fő pénzügyi központok monetáris politikáinak iránybeli eltérése lesz. Európában és Japánban további monetáris lazításokra, míg az Egyesült Államokban pénzügyi szigorításra számíthatunk. Nagy általánosságban jól fog alakulni a részvények piaca, és befektetési szempontból a részvények kínálják majd a kötvények legjobb alternatíváját.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A múlt heti EKB-ülésen hozott intézkedések sok piaci szereplő várakozásától elmaradtak, ennek megfelelően reagáltak a részvénypiacok is.

– A határidős DAX-index például mintegy 5 százalékot esett, de ez csak átmeneti piaci zajnak tűnik, mivel a mögöttes alapvető piaci tényezők változatlanok – vélekedett Peter Garnry, a Saxo Bank vezető elemzője.

Európai és japán részvények

Az Eurocoin növekedési mutató (az olasz jegybank valós idejű GDP-növekedési mutatója) felfelé mutat, és közelíti a pénzügyi válságot megelőző bővülési időszak átlagszintjeit. Más szóval az euróövezet gazdasága mérsékelt ütemben bővül, miközben a munkanélküliség fokozatosan csökken. Mivel az EUR/USD jelenleg az 1,05–1,10-es sávba szorult be, az EKB nem tud más tenni, mint hogy hagyja a gazdaságot saját magától beállni az egyensúlyi szintre. A költségvetési hiány 2016-ban valószínűleg növekedni fog az euróövezetben, ami megadhatja a régóta várt lökést a versenyszférának.

Japánban szintén meghosszabbítják a monetáris lazítási programot annak érdekében, hogy a jent alacsonyabb szintre szorítsák az ország legfontosabb kereskedelmi partnereinek devizáival szemben, és ez komoly támaszt fog jelenteni a japán részvényeknek. A japán részvények értékeltsége továbbra is vonzónak tűnik, mind a történelmi átlagszintekkel, mind pedig a fejlett országok részvénypiacaival összehasonlítva.

– Összességében pozitívan tekintünk az európai és a japán részvénypiacokra. Európában egyértelműen előnyben részesítjük az exportőr (ipari) vállalkozásokat, illetve a fogyasztói szektor részvényeit. Másrészről viszont az európai környezet nem kedvez a bankoknak, így ebben a szektorban továbbra is csökkenésre számítunk. A japán részvénypiacon növekedést várunk, amely a Nikkei index határidős ügyletével jól kihasználható –  vélekedett az elemző.

Az OPEC és Kína

Továbbra is negatívak az energiaszektor és az alapanyagok szektorának kilátásai, mivel a túltermelés tovább nyomja lefelé az árakat. A probléma mindkét szektor esetében a túlzott mértékű eladósodottság. Az alacsonyabb bevételi szintek és a dráguló finanszírozás ollójában a bankok már most megkezdték a kiegészítő fedezetek bekérését az egyébként is szorongatott helyzetben lévő kitermelőktől és energiaipari társaságoktól.

– Véleményünk szerint Kína a stabilizálódás útjára lépett, és növekedésének minősége is javul. A történelmi átlaghoz képest alacsony értékelési szintek vételi lehetőséget jelentenek, így 2016-ban pozitívan tekintünk a kínai részvényekre – hangsúlyozta az elemző.

Offshore pénzek: szorul a hurok
Az offshore számlákon tartott pénzek több szempontból is hiányoznak a fejlett világ országainak költségvetéséből. Az elmúlt pár évben ezért komoly, összehangolt támadás indult világszerte arra, hogy a rejtett vagyonok napvilágra kerüljenek.
Magasabb amerikai hozamok

Az amerikai gazdaság aktuális mutatószámai (a termelési adatok átmeneti lassulásának kivételével) felvetik azt az érdekes kérdést, hogy vajon nem kell-e a Wall Streetnek tartania a Fed irányadó kamatlábának a vártnál gyorsabb ütemű emelkedésétől. A kötvénypiacokon tapasztalható alacsony likviditás figyelembevételével ez a kockázat akár problémákat is okozhat 2016-ban.

Az erősebb dollár és a magasabb relatív értékelések miatt továbbra is semleges az elemzők álláspontja az amerikai részvénypiacok vonatkozásában. Szektorszinten viszont előnyben részesülhet a pénzügyi szegmens (elsősorban a regionális bankok), az informatikai szektor, illetve a biotechnológiai részvények. Ugyanakkor az árak csökkenésére számíthatunk azokban a ciklikus (a gazdasági konjunktúrának jobban kitett) amerikai részvényekben, amelyek bevételeinek meghatározó hányada az Amerikai Egyesült Államokon kívülről származik, illetve az olyan társaságok esetében, amelyek eladósodottsága magas szintű.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo