Eu cikkek


Brüsszel: ha nincs független jegybank, nincs IMF hitel

Brüsszel: ha nincs független jegybank, nincs IMF hitel  

Az Európai Bizottság ragaszkodik ahhoz, hogy őrizzék meg Magyarországon a nemzeti bank függetlenségét - hangsúlyozta kedden újságíróknak Olivier Bailly, a központi uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szóvivője. Amíg ez nem biztosított, ne számítsunk pénzügyi támogatásra.
Szétesik az eurózóna?

Szétesik az eurózóna? 

Londoni pénzügyi elemzők prognózisa szerint "99 százalék", hogy a valutaunió előbb-utóbb szétesik, és a folyamat nagy valószínűséggel az idén megkezdődik. 
Kemény lesz

Kemény lesz 

Európa vezetői arra figyelmeztetnek, hogy 2012 nehezebb év lesz, mint 2011 volt. Akkor az adósságspirál politikai változásokat kényszerített ki Olaszországban és Spanyolországban, és az euró túlélését is veszélyeztette. Idén is nehéz döntések előtt állnak az egyes országok és maga az unió is.
Több pénz éghajlat-politikára

Több pénz éghajlat-politikára 

Az Európai Bizottság a 2014–2020 közötti időszakban 3,2 milliárd eurót szeretne elkülöníteni az új LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai cselekvési program számára. A javasolt program átláthatóbb és rugalmasabb, mint a korábbi, ráadásul elődjéhez képest lényegesen nagyobb költségvetésből gazdálkodik, ami az eredményességét is fokozhatja.
Orbánnak már nem fontos az IMF

Orbánnak már nem fontos az IMF 

Elutasító választ küldött Orbán Viktor kormányfő José Manuel Barroso levelére, amelyben az Európai Bizottság elnöke két törvényjavaslat visszavonását javasolta neki. A miniszterelnök ezt a Hír TV-nek adott, csütörtök este sugárzott interjúban közölte. Szerinte "nem kellene ennek ilyen nagy feneket keríteni, az egész IMF-tárgyalásnak nincs ekkora jelentősége. Ha megállapodunk az IMF-fel, akkor van egy biztonsági szerződésünk, ha nem állapodunk meg, nincs. Attól még az ország áll a lábán, és működik."
IMF: 2/3 esélyt ad London

IMF: 2/3 esélyt ad London 

Továbbra is csaknem kétharmados az esélye annak, hogy Magyarország megállapodásra jut a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val - vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Könnyebb lesz munkát találni

Könnyebb lesz munkát találni 

Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy korszerűbbé teszik a szakmai képesítések elismerésének szabályozását. Európán belül ezentúl könnyebben el tudnak helyezkedni a szakemberek.
2,5 milliárd euró a kicsiknek

2,5 milliárd euró a kicsiknek 

Évi 30 ezer európai munkahelyet teremthet az EU új vállalkozás-finanszírozási programja - a COSME és a Horizon 202 - hangzott el az EP ipari-, kutatási- és energiaügyi bizottsága hétfő esti ülésén, ahol Máire Geoghegan-Quinn kutatásért felelős és Antoni Tajani ipari biztos ismertette a következő hétéves költségvetési ciklus kkv-kat érintő programjait.
Közös kampány a kínai turistákért

Közös kampány a kínai turistákért 

Az Európai Turisztikai Bizottság rendkívül nagy potenciált lát az Európába irányuló kínai turizmusforgalom növelésében, ezért az európai marketingszervezet új stratégiájában kiemelt hangsúlyt kapott Kína mint Európa egyik legfontosabb küldőpiaca, ahonnan nagyszámú, fizetőképes beutazó forgalom várható hosszú távon.
Orbán: 2012 viharos év lesz

Orbán: 2012 viharos év lesz 

Napirend előtt beszélt a Parlamentben Orbán Viktor. Felszólalásában a költségvetés átalakítása és a brüsszeli megállapodás mellett szó esett célokról, és a miniszterelnök kifejtette: a múlt hibáinak kijavítását a kormány az elmúlt időszakban a tehermegosztás, a felelősség és az átszervezés politikája alapján kezdte meg.

Miről tárgyaljon a parlament a miniszterelnök szerint? 

Orbán Viktor szombaton exkluzív interjút adott m1-nek - amelyet vasárnap este ad le a közszolgáltai televízió -, és miként pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján, beszélt az EU-csúcson született megállapodásról és arról, hogy Magyarország gazdaságának gondokkal kell megküzdenie. A miniszterelnök televíziós nyilatkozatában azt mondta, hogy jövő héttől már tárgyalnia kell a parlamentnek a brüsszeli döntésről, Brüsszelben pedig azt vetítette előre, hogy az átdolgozott költségvetés is jövő héten már a Ház előtt lesz.

Egyedül maradt Nagy-Britannia  

Huszonhat tagország támogatja az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek pénteken Brüsszelben tartott találkozóján elhatározott kormányközi szerződés elkészítését - erősítette meg Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke a kétnapos ülést lezáró sajtótájékoztatón.

Máshogy kérjük az eurómilliárdokat 

Magyarország az európai uniós fejlesztési források átcsoportosítását kezdeményezi a 2007-2013. évi költségvetési időszakban biztosított keret maradéktalan felhasználása, a pénzvesztés kockázatának csökkentése érdekében - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ).

Több pénz juthat szociális célokra 

Új rendeletet javasolt az Európai Bizottság, amely a szociális befektetési alapok terjedését segítené. Ettől is az európai piacok erősödését várja az unió.

Sok milliárd forint válik elérhetővé 

2,5 milliárd eurót hívhatnak le a kis- és középvállalkozások 2014 és 2020 között a versenyképességük fokozása érdekében az Európai Unió programjának köszönhetően. A finanszírozáshoz való hozzáférés elősegítése és a vállalkozói kultúra előmozdítása, az új vállalkozások létrehozását is beleértve – ezek a bizottság szerdán előterjesztett támogatási programjának legfontosabb elemei.

Csökkenő terhek  

Az Európai Unió szeretne jobban megfelelni a kisvállalkozásoknak, így döntés született arról, hogy amikor csak lehetséges, a mikrovállalkozások mentesüljenek az uniós jogszabályok alkalmazása alól. Ezzel a bizottság olyan egyedi szabályozás bevezetésére törekszik, amelynek köszönhetően a minimálisra csökkenne a vállalkozások szabályozásból adódó terhe.

A fogyasztást, és a környezetszennyezést kell adóztatni 

Az euróövezeti gazdaság válság számos kihívást hozott, így a növekvő adósságot csökkenteni, a potenciális növekedési ütemet helyreállítani, a magas munkanélküliséget mérsékelni, a versenyképességi hátrányt ledolgozni, a pénzpiaci stabilitás pedig helyreállítani kell- mondta Elena Flores, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főosztályának stratégiai, koordinációs és kommunikációs igazgatója egy budapesti konferencián csütörtökön.

A támogatások ötödét veszítheti Magyarország 

Kutatásra, oktatásra, infrastruktúra-fejlesztésre és a külkapcsolatokra költene többet az unió a jövőben. Miután a következő hét éves Uniós költségvetési keretösszeg legfeljebb a becsült inflációval növekedne 2013-hoz képest, a felzárkóztatásra és a közös agrárpolitikára fordítandó kiadásokat reálértéken valamelyest csökkenteni kell. Magyarország az eddigi támogatások egyötödét elveszítheti.

Csak integrációval éli túl az euró a válságot 

Tovább kell mélyíteni az euróövezeten belüli integrációt a nemzetközi gazdasági válság leküzdésének érdekében, de ez nem hozhatja hátrányos helyzetbe a tíz többi EU-tagállamot - hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén felszólalva.

Ételek, amiket biztonsággal ehetünk 

A natúr joghurt, vaj, kompót, tészta, közönséges kenyér, méz, víz és a gyümölcslé semmilyen adalékanyagot nem tartalmazhat. A bizottság új rendeletei lehetővé teszik az európai lakosság számára, hogy tudatosabban étkezzen. 

Lehetőség nőknek 

Az Európai Bizottság útjára indított egy új mentori hálózatot azzal a céllal, hogy a know-how és a tapasztalatok megosztására révén támogassa a női vállalkozókat. Európában az önfoglalkoztatók csupán 34,4 százaléka nő. A fenti arány növelése érdekében sikeres üzletasszonyok nyújtanak majd segítséget olyan nőknek, akik kettő-négy évvel ezelőtt alapítottak vállalkozást.

Újabb recesszió, újabb leminősítések? 

Magyarország adósmegítélésének romlása is mutatja, hogy a piacok egyre kritikusabban figyelik az országok pénzügyi teljesítőképességét. Az eurózóna válságának felgyorsulása óta a jó és rossz adósságok között is szelektálnak, és a francia sajtó szerint Franciaország egyre inkább a rosszak közé csúszik át. Ausztriában is aggódnak az eddigi kiváló besorolás esetleges lerontása miatt. A Nemzetközi Valutaalap pénteken nyilvánosságra hozott elemzésében újabb recesszió „fokozott veszélyére" figyelmeztette a fejlett gazdaságokat.

Csak elodáztuk a problémát 

Megállt az uniós gazdasági fellendülés. Az erősen megrendült bizalom hatással van a beruházásokra és a fogyasztásra, a gyengülő globális növekedés visszafogja az exportot, az elengedhetetlen költségvetési kiigazítás pedig nyomás alatt tartja a hazai keresletet. A GDP előreláthatólag 2012-ben is stagnálni fog az EU-ban: 2012 egészére körülbelül 0,5 százalékos növekedést becsülnek, míg 2013-ra mintegy 1,5 százalékos lassú növekedés várható. A magyar kilátásokat is gyengébbnek ítélte a bizottság, mint a kormány. Maradhat a túlzottdeficit-eljárás.

"Miért mi fizessük az EU-s gondokat?" 

A kínai légi szállítási szövetség (CATA) az Air Chinával és más kínai légitársaságokkal együtt még az idei év vége előtt pert kíván indítani az Európai Unió ellen, miután március óta folytatott tárgyalásaikon nem jutottak egyezségre az unió légi közlekedésre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátást korlátozó - őket érintő - intézkedéséről.

EU: minden út Budapestre vezet 

Az Európai Bizottság (EB) tagállami egyeztetések után elkészítette a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) fejlesztéséről szóló új uniós jogszabály tervezetét. A program célja, hogy 2050-re minden európai állampolgár maximum 30 percnyi utazásra legyen az európai közlekedési hálózat valamelyik ágától. 

A bankválság mellett politikai krízis is van Európában 

Egy közös euróövezeti pénzügyminisztérium csírájának nevezte az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt Soros György magyar származású amerikai befektető, aki szerint az euróövezeti adósságválsággal az Európai Unió immár dezintegrációs szakaszba lépett.

Uniós siker a magyar találmány 

Az öko-találmányok nemzetközi versenyét Nürnbergben a magyar alkotópáros Raisz Iván és Barta István találmánya nyerte. Az újítás metanolt állít elő kommunális hulladékból.

Túl kevés és túl későn? 

Soros György szerint Görögország gazdasági hanyatlásának megállításához nem lesz elégséges a minapi EU-csúcson jóváhagyott intézkedéscsomag. A magyar származású nagybefektető egy londoni konferencián beszélt erről, és azt is mondta, hogy az egyezség várható élettartama „egy nap és három hónap között lesz”. Londoni elemzők szerint a csúcson meghozott különböző intézkedések csak az euróválság tüneteit kezelik, az okait nem.

30 pont a fenntarthatóságért 

Új koncepciót fogalmazott meg az Európai Bizottság a vállalatok társadalmi felelősségvállalásáról. A 30 pontból álló akcióterv sokmindenre kitér, de elmaradt az egységes monitoring rendszer felállítása és vita van még abban is, hogy a vállalatok nem-pénzügyi jelentéstétele a jövőben önkéntes vagy kötelező lesz-e.

A neheze még hátravan? 

Csütörtök hajnalban ért véget Brüsszelben az euróövezeti országok állam- és kormányfőinek találkozója, ahol megszülettek azok a döntések, amelyekkel reményeik szerint sikerül kezelni a zónában kialakult adósságválságot, és visszanyerni a nemzetközi pénzügyi piacok bizalmát. Az euróövezeten kívüli uniós tagországokat is közvetlenül érintő kérdésekről, például az európai bankok feltőkésítésének szabályairól szóló a döntéseket a koraesti teljes EU-csúcsértekezleten hozták meg. A döntésekre a piacok rövid távon pozitívan reagálhatnak, hosszabb távon vannak kockázatok.

Új módi: már nem csak a pénz számít 

Meg kell reformálni az uniós közbeszerzési szabályokat, hogy könnyebben pályázhassanak a kisebb vállalkozások - áll az EP által elfogadott véleményadó jelentésben. Eszerint a hatóságoknak nem pusztán a legalacsonyabb ár alapján kellene dönteniük, hanem a legelőnyösebb pályázatot kellene kiválasztaniuk. Így figyelembe vehetnék az innovációt, a pozitív környezeti és társadalmi hatásokat is. A Bizottság idén decemberben áll elő részletes reformtervekkel.

Még mindenki reménykedik 

A piacok ismét bizalmat szavaztak az eurónak, bár a siker törékeny. A vasárnapi uniós csúcson úgy tűnik végre beindult az EU eddig igencsak nehezen mozduló gépezete. Remélhetőleg napok kérdése, hogy valóban konkrét megállapodás szülessen a bankok feltőkésítéséről és a görög válság rendezéséről.

Újabb krízis közeleg 

A recesszió valószínűleg elkerülhetetlen. Bár a görög csődöt és az euróövezet felbomlását elképzelhetetlennek tartja a hivatalos uniós kommunikáció, több elemző másképp látja ezt. Európa ma bajban van, és a kilábalás egyáltalán nem könnyű. Akár lesz olyan ország, amely kénytelen elhagyni a monetáris uniót, akár nem, a felhalmozódott adósságot a közösségnek kell kezelnie, és ez sokba kerülhet Európa polgárainak is.

Lenyomják az EU-t 

Régóta küzd Európa a leginnovatívabb kontinens címért, de az Egyesült Államok és Ázsia évek óta verhetetlennek tűnik e téren. Annak ellenére, hogy 2010-ben az öreg kontinens cégeinek K+F beruházása 6,1 százalékkal nőtt – szemben a 2009-es 2,6 százalékos csökkenéssel – az Európai Bizottság által kiadott 2011. évi európai uniós ipari K+F beruházási eredménytáblázat azt is megmutatja, hogy a világranglistán a K+F bővülése tekintetében legelőkelőbb helyet elfoglaló 1400 cég többségének székhelye általában az Egyesült Államokban és néhány ázsiai országban található.

A kkv-k helyzetét könnyítené az Unió 

Romlik az általános európai gazdasági közérzet, amit indokol, hogy az uniós gazdaságélénkülés viszonylag lassú és továbbra is bizonytalan. Egyértelműen negatív előjelű kockázatokat jelentenek a pénzpiacok, a növekvő energia- és nyersanyagárak, és a költségvetési konszolidációk szükségessége. Az Európai Bizottság életerős és összehangolt iparpolitikát és kkv-politikát sürget a kilábalás érdekében. A bizottsági jelentés szerint Magyarország a legtöbb pontban az uniós átlag alatt teljesít.

2020-ig nem csökken az agrártámogatás 

Környezetkímélőbb mezőgazdálkodási módszereket fog támogatni az EU, jelentették be Brüsszelben. Évek óta tart a vita a bioetanol ökológiai nyomának megállapításáról. Úgy tűnik némileg kiesik a pikszisből a becsültnél nagyobb valós ökológiai terhelést jelentő üzemanyagfajta. És ezzel a támogatási körből is.

Menetrend Európa megmentésére 

A bankok feltőkésítésének, az uniós szerep és eszközök erősítésének, a pénzügyi piaci szabályozás javításának, a nemzeti adórendszerek harmonizálásának, uniós kötvények kibocsátásának és a beruházások növelésének is helyet kell kapnia az EP-képviselők szerint abban a pontos menetrendben, amelynek kidolgozására az uniós állam- és kormányfők jövő vasárnapi találkozójára is eljuttatandó állásfoglalásban fölszólították az EU-csúcs résztvevőit. A bankágazat további konszolidálását uniós szinten kell irányítani az Európai Parlament csütörtöki határozata szerint.

Lehetnének alacsonyabb árak és nagyobb választék 

Jelenleg az uniós cégek alig több mint 9 százaléka forgalmazza termékeit másik tagállamban, így 26 milliárd euró értékű unión belüli kereskedelemtől esnek el évente a kereskedők. A határon átnyúló kereskedelem egyik jelentős akadálya az egyes országok eltérő szerződési joga. 

Október 23-án sok minden kiderül 

Átfogó intézkedéscsomagot készít elő a pénzügyi válság megoldására Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek október 23-ai csúcstalálkozójára. Martonyi János magyar külügyminiszter a Van Rampuy és az uniós államok külügyminisztereinek keddi videokonferenciáját követően magyar újságíróknak elmondta: az intézkedéscsomag négy fő eleme a „görög ügy", a stabilitási mechanizmus, a bankok feltőkésítése és a szükséges intézmények kérdésköre.

Ötből ketten élnek vele 

Európában öt emberből kettő vásárol online és ma már a nők helyett a férfiak játsszák a főszerepet az internetes beszerzésekben - derül ki a CBRE kutatásából. Jó ötlet kereskedőknek: online felületen lehet tesztelni az új piacokat és becsalogatni a boltokba a vevőket. A jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben a többcsatornás kínálat dinamikus megoldást kínál a kiskereskedők számára.

Egyre többen aggódnak, de nem tesznek semmit 

Az európaiak több mint kétharmada rendkívül súlyos problémának tartja az éghajlatváltozást, és csaknem 80 százalékuk gondolja úgy, hogy az ellene való fellépés segítheti a gazdaság fellendülését és a munkahelyteremtést. Ugyanakkor a megkérdezettek alig több mint fele számolt be arról, hogy az elmúlt hat hónap során maga is tett valamit az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében, derül ki az Eurobarométer október 7-én közzétett felméréséből.

Dacol Kínával az EU 

Az Európai Bíróság csütörtökön ismertetett előzetes állásfoglalása szerint összeegyeztetető a nemzetközi joggal az európai uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer kiterjesztése a nemzetközi légi közlekedésre.

Euroválság: csak az államcsőd lehet a kiút?  

A politikusokat és a jegybankokat tartja a válság fő felelőseinek a világ egyik legbefolyásosabb befektetője, a 72 éves Jim Rogers. A Concorde Alapblogon megjelent interjújában tragikusan borúsan látja Közép-Európa közeljövőjét. Leszögezi: néhány éven belül borul az eurozóna, és az európai történelem egyik legdrámaibb fejezete veszi most kezdetét, ha nem hagyják, hogy becsődöljön az, aminek be kell csődölnie. Szerinte most kell elengedni a bajba jutott államok kezét, öt év múlva már késő lesz. Akkor már súlyosan sérül egész Európa.

Uniós álláslehetőségek egy helyen 

Elsősorban a fiatalok munkához jutásának segítése érdekében állásközvetítői napokat tartanak Brüsszelben szombattól, az eseménysorozaton 80 vállalat és intézmény ismerteti meg munkalehetőségeit és tevékenységét az érdeklődők tízezres nagyságrendűre várt seregével.

Megmenthető-e Európa? 

Történetének legnagyobb kihívásával néz szembe jelenleg az Európai Unió José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök szerint.  Nem csak gazdasági és szociális válság sújtja, de bizalmi válság is.

Jön az új adó! 

Elfogadta az Európai Bizottság a pénzügyi tranzakciókra kivetendő illetékekre vonatkozó javaslatot – jelentette be José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban. Az új adó valószínűleg a legnagyobb európai tőzsdéket működtető Angliának és Németországnak fog a legtöbbe kerülni.

Újabb komoly gonddal szembesülhet az EU 

A kontinens fontos édesvízkészletét képző alpesi gleccserek, tavak és források már most fogyóban vannak egyes vidékeken, a gleccserek fokozódó olvadása pedig végleg "elzárhatja a csapot".

Újabb gond: uniós joggal ütközik az alkotmány? 

Nem felel meg az európai uniós jognak a januártól hatályos új Alkotmány azon rendelkezése, amely genetikailag módosított élőlényektől (GMO) mentes mezőgazdasággal kívánja biztosítani a testi és a lelki egészséget - állapítja meg a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda jogi tanulmánya, amely a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület (BZBE) számára készült.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Pénzszerzés

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban 

Január elsejével lép hatályba a kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB  

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Gazdaság

Magyarország legdrágább utcái

Magyarország legdrágább utcái  

Éveken át budapesti közterületek álltak az első helyen a legdrágább lakóingatlanok listáján.

Infokom

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától?

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától? 

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia munkahelyi hatását.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo