”Támadó fajok” pusztítanak az unióban

A nem őshonos növény- és állatfajták behozatala évente 16 milliárd dollárnyi kárt okoz az unió gazdaságának, derült ki egy új tanulmányból. Legalább 1500 idegen fajta pedig kifejezetten veszélyezteti az őshonos fajok fennmaradását.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Környezeti Ügynökség (EEA) kimutatása szerint a 20. század folyamán és a közelmúltban közel 10 000 idegen állat- és növényfajnak sikerült megtelepednie az unió bioszférájában, s ezek közül legalább 1500-ról kimutatható, hogy veszélyt jelent az őshonos fajtákra. Szakértők figyelmeztettek, ez a szám alighanem csak közelítőleges becslés, valójában szélesebb körű veszélyről van szó.

A helyi ökoszisztémákat azért éri károsodás, mert az újonnan érkezett fajták átveszik az uralmat. A 118 oldalas tanulmány az amazonasi esőerdőkből betelepített jácinton át az afrikai papagájokig sok példát felsorolt.

A támadó fajok nemcsak a biológiai sokszínűséget csökkentik, de évente 16 milliárd dollárnyi anyagi kárt is okoznak. Ebben az összegbe beletartoznak az emberi szervezetre veszélyes, frissen behozott fertőzések egészségbiztosítási vonzatai is.

A klímaváltozás is hibás

Természetesen nemcsak a kereskedelem, hanem a változó éghajlat is előmozdítja Európa bioszférájának átalakulását. Az Ázsiából érkező tigris-szúnyog például 2007-ben okozott járványt Olaszországban, de az Észak-Afrikából átterjedő parlagfű is 10-20 %-kal növeli a parlagfűre allergiás betegek számát, jelentette a Reuters. Mindez aligha következhetett volna be, ha az öreg kontinens éghajlata nem melegedne. Eközben európai fajták is tombolnak az unión kívül: nyulaink például kitúrják fajtársaikat Ausztráliában.

A támadó fajták elleni, államilag koordinált és finanszírozott védekezés megteszi a hatását. Olaszországban például évi 12 millió eurót költenek arra, hogy megfékezzék a coypu nevezetű dél-afrikai rágcsáló elszaporodását, Angliában 5 millió eurót fordítottak arra, hogy kiirtsák e fajt a folyómedrek közvetlen környezetéből.

A bioetanol gyártásnál is alaposan meg kell fontolni a nem európai fajok használatát, mert némelyikük blokkolja az őshonos fajták növekedését. A japán ártéri keserűfű például naponta 30 centit is képes nőni, s ezzel eltakarja a napfényt más fajták elől.

Újabb pénz a vetőmagbankoknak
Újabb pénz a vetőmagbankoknak A Global Crop Diversity Trust (GCDT) és a CGIAR Konzorcium a következő 5 évben 109 millió dollárt költ arra, hogy mintegy 700 000 vetőmagmintát helyezzen el 11 növényi gén-tárolóban, melyek a Fülöp-szigeteken és Belgiumban találhatók. E létesítményeket közpénzekből üzemeltetik. A minták genetikai kutatásokhoz szolgálnak majd alapul, hogy a tudósok a rizs, a búza és más fajták új, a klímaváltozás iránt rezisztens változatait fejlesszék ki.
A mezőgazdasági vállalkozások gőzerővel dolgoznak a sós vízben is megélni képes, vagy éppen szárazságtűrő fajták létrehozásán, hogy a változó időjárási viszonyokban is zavartalan maradjon a 7 milliárd fős emberiség élelmiszer-ellátása. A vetőmagbankok az elmúlt 10 évben közel egymillió magot nyújtottak át növényfejlesztőknek.
A GCDT a magokból köztudottan vésztartalékot különített el Norvégia Északi-sarkhoz közeli körzetében, Svalbardban, arra az esetre, ha a Földet katasztrófa érné. A norvégiai ”gyűjteményhez” tehát nem nyúlnak, csakis akkor, amikor már túl öregeknek ítélik a magokat és szükségessé válik cseréjük frissebb mintákkal.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo