Az EU célkitűzése az, hogy 2020-ra regenerálódjon az unió halállománya. Az Európai Parlament előzetesen februárban, a tagállamok illetékes miniszterei pedig május végén fogadták el a fenntartható halászatot szavatoló alapelveket, melyek lehetővé teszik a veszélyeztetett fajok túlhalászatának beszüntetését.
A szabályozás értelmében az unió halászflottájának kapacitását a halállományokhoz mérten korlátozzák, így újra elszaporodhatnak a kipusztulás szélére sodort halfajták. Szakemberek figyelik majd a populáció alakulását és a változásoktól teszik függővé az aktuális halászati kvótát, amit az évtized végére várhatóan 15 millió tonnára növelnek.
- Az unió halállományának 75 %-át túlhalásszák, holott ez az arány globális szinten 25 %!
- A 12 méternél kisebb halászhajók teszik ki az európai flotta 80 %-át.
- Évente mintegy 2 millió tonnányi hal pusztult el feleslegesen amiatt, hogy a nagy hálókba akadtak, holott nem ezeket a példányokat akarták kifogni.
- Az unión kívül Kínában és Indonéziában a legnagyobb volumenű a halászat.
- Az EU legnagyobb halásznemzetei: Dánia, Spanyolország, Anglia, Franciaország. E négy állam teszi ki az uniós halászat közel felét.
- Az emberiség fehérjeszükségletének 6,5 %-át szereztük halhúsból 2009-ben. Az állati eredetű fehérjebevitelből 16,6 %-ért felelt a halipar.
- 2021-re az egy főre jutó halfogyasztás évi 19,6 kilogramm lesz, 16 %-kal több, mint a 2009 és 2011 között mért átlagos mennyiség.
Az uniós illetőségű hajók nem európai vizeken történő ”rablóhalászata” is tilos lesz. A Greenpeace visszatetszőnek tartotta, hogy az elmúlt években közpénzekből halászati lobbik jöttek létre, ami visszaszorította a kishalászok érdekeinek érvényesítését a nagyüzemi halászat javára.
Eddig évi 1 milliárd eurót tettek ki az EU-ban a halászati támogatások, amit nagy részben a nagyobb piaci szereplőknek folyósítottak. Emiatt felduzzadtak a halászhajó-kapacitások. Sokan ezt a politikát tartották felelősnek azért, hogy számos halfajta veszélybe került. A tagországoknak ezentúl csökkenteniük kell halászflottájukat.