Halászat cikkek
Fordult a kocka a haltermelésben, többet tenyésztünk, mint fogunk
A haltermelés új irányba indult el.
Ki nem találná, hogy honnan érkezik a hekk a Balatonhoz?
A balatoni strandok sütödéjéig a népszerű hal 12 ezer kilométert utazik.
Rekordot döntött a globális halászat
A világ halászati és akvakultúra termelése új csúcsot döntött.
Orvhalászokkal működött együtt a halőr
Vesztegetés miatt vádat emeltek egy halőrként is dolgozó halász ellen.
Kint a vízből: hogyan élték túl a járványt a halászattal foglalkozó hazai vállalkozások?
A 2020-os pénzügyi beszámolók alapján bár eltűnt néhány piaci szereplő, az ágazat árbevétele nőtt 2019-hez képest – állítja Hantos Zoltán, az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.
Egyetlen gazdaságpolitikai döntés elég egy tenger eltüntetéséhez
Az Aral-tengernek is nevezett Aral-tó a világ ötödik legnagyobb belföldi víztömege volt egykor. De a moszkvai vezetés úgy döntött, hogy elveszi a tavat tápláló két folyó vizét, és inkább a gyapotföldek öntözését támogatja vele. Óriási hiba volt.
Mi köze a boxeralsónak a tengerek megtisztításához?
Természetes kabátbélés bölényszőrből. Férfi alsónadrág újrafeldolgozott műanyag halászhálóból, ami hulladékként hevert a tengerek mélyén. Eddig felhasználatlan anyagokat vonnak be a ruhaipari szereplők a termelési folyamatokba, hogy saját területükön hozzák létre a körforgásos gazdaság zárt cikulús működését, kiküszöbölve a hulladékképződést.
Az erdőirtás egyik legfőbb oka a szójatermesztés
Világszerte a szója szolgál takarmányként az állattenyésztés számára. A szójaültetvényeket hatalmas erdőségek kiirtásával telepítik, főleg Brazíliában, ahol a Föld tüdeje, az Amazonas-esőerdő található. Az agrártermelés minden szegletében fenntartható megoldásokat keresnek közös összefogással az üzleti szektor és a civil szféra szereplői.
Verseny a vízért: a halak és a halászok húzzák a rövidebbet
Politikai szinten gyakran figyelmen kívül hagyják a belföldi halászat hozzájárulását az adott ország élelmezéséhez és a vidéki emberek megélhetéséhez. Ennek oka részben az adatok hiánya és az ágazat gazdasági alulértékeltsége.
Jobb lesz, ha megszeretjük a halhúst
A Föld termőföldjei már csak hatvan évig, tehát nagyjából a 2070-es évek végéig képesek még szolgálni minket, ha kitartunk a jelenlegi mezőgazdasági módszerek mellett.
Szakértők felkavarnák az állóvizet: Európa belvízi halászata a téma
Sokan közülünk gondolkodás nélkül meg tudnánk nevezni egy-két vonuló halfajt, mint a lazac vagy a tokhal, vagy tenyészetett halat (pisztráng és ponty). A mai napon kezdődő FAO bizottság révén épp ezek, illetve más belvízi halfajok kerülnek terítékre.
Védeni kell a tengereket, de vannak, akik a túlélésért halásznak
A fogyasztókhoz eljutó halmennyiség kétharmadát kis halászok fogják ki. Köztük ráadásul sokan egyszerű csónakokat, fatörzsből vájt kenukat, rögzített kerítőhálót, mint az India keleti partját tarkító „rampanik”, használnak - írja az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete.
Belefulladunk a műanyaghulladékba
A PET-palackokból eredő plasztikszemét felhalmozódása a tengerekben éppolyan súlyos környezeti válsággá válik, mint a klímaváltozás. 2050-re az óceánok súly szerint több műanyagot fognak tartalmazni, mint halat. A halak megeszik a plasztikot, mi pedig a halakat.
Alapvető élelmiszernövények pusztulhatnak ki 10-20 éven belül
Eddig ismeretlen betegségek, aszály, túlzott meleg nehezíti számos növényfaj termesztését. Sok kedvenc még a mi életünkben eltűnhet. Olyan növények jövőbeli léte került veszélybe az élelmiszerellátási láncban, mint a narancs, a szőlő, a kávébab, a mogyoró, a banán vagy a méz.
Illegálisan fogott hal nem kerülhetne az ünnepi asztalra
Fontos előrelépés történt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által kezdeményezett nemzetközi dokumentációs rendszer ügyében, melyek révén az illegálisan fogott hal nem kerülhetne a boltok polcaira és így a tányérunkra sem.
Marad a halászati tilalom a Balatonon
A kereskedelmi halászat továbbra is tiltott marad a Balatonon, bemutató halászatot majd egyedi engedélyek alapján lehet tartani – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) az MTI-vel.
Nem csak a hekk nem balatoni
Kevés hal van a Balatonban, ezért már évek óta más területekről érkezik az ottani vendéglőkbe a hal - mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az M1 csatornán.
"Nem vadászat" jogával védik a cápákat
Cápavadászati jogot vásárolt az ausztráliai Nagy-korallzátonynál a Természetvédelmi Világalap (WWF), amely a rendhagyó lépéssel igyekszik megóvni a világörökségi helyszín ökoszisztémáját. A szervezet azonban nem kívánja felhasználni vadászati engedélyét, megkímélve évi több tízezer cápa életét.
Végre több halat eszünk - de milyen áron?
Több halat esznek globálisan az emberek, ami egészségügyi szempontból egyértelműen jó hír. Ugyanakkor kicsit sem csökken a túlhalászat szintje a kereskedelembe kerülő tételek harmada nem fenntartható forrásból származik.
Szellemhalászat pusztítja a tengereket
Egyre komolyabb károkat okoz az élővilágnak a szellemhalászat, vagyis a gazdátlanul hagyott halászati hulladék, ami "önállósítja magát".
"Nem szenvedély, inkább szenvedés"
Karácsony előtt éri a csúcsszezon a halárusokat is. A magyar ember kevés halhús fogyaszt, de a halászlé és a rántott ponty a legtöbb családnál nem hiányozhat az ünnepi asztalról. Érdemes viszont mielőbb megvenni.
Találtak még 400 milliót halászatra
Mintegy 400 millió forint szabad felhasználású forrásra pályázhatnak az előző uniós költségvetési ciklus Halászati Operatív Programjának (HOP) eddig fel nem használt kerete terhére, akik édesvíz akvakultúrával foglalkoznak Magyarországon - mondta a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
Kiürülnek az óceánok
1970 és 2012 között csaknem a felére csökkent a tengeri élőlények száma. Az élelmiszer-biztonsági szempontból fontos halpopulációk jelentősen csökkennek világszerte, néhány halfaj világállománya majdnem 75 százalékkal esett vissza. Ez minden ország számára problémát jelent, a legsúlyosabb mértékben azonban a fejlődő országokban élő embereket érinti.
Békén kellene hagyni a mélytengereket
Az Európai Unió a tengeri halfogás újraszabályozására készül, eszerint betiltanák a mélytengeri halászatot. Csakhogy nagy az ellenállás a jogszabály ellen, ami viszont kutatók szerint nagyon fontos lenne.
Halászrabszolgaság: lefejezik, aki szökni próbál
Félelmetes választ adnak a világ egyes részein bizonyos cégek a drasztikus munkaerőhiányra. Délkelet-Ázsiában halászatra is alkalmaznak embereket erőszakkal.
Jövőre megint megindulnak a japán bálnavadászok
Új kutatási programot terjesztett be Japán a bálnavadászatra, kevesebb állatot ölnének meg jövőre, mint amennyivel eddig végeztek: mindezt egy érvényes bírósági ítélet ellenére.
Jövőre újra a bálnák után erednek a japánok
Megint elindulnak a japán bálnavadászok jövőre, a szigetország a jelek szerint nem törődik a nemzetközi kritikákkal és újra az Antarktisz közeli vizeken vadásznak majd a tengeri emlősökre.
Védendő a hagyományos halászat
A hagyományos halászat a Duna magyarországi alsó szakaszán 2013-ban felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségének magyar jegyzékére.
A kis halászok pártjára áll az EU
Nagy előrelépést jelent, hogy az uniós tagországok idén megszavazták az uniós vizek és tengerek halállományának védelméről szóló szigorításokat. Nem hatott a nagy halászati cégek lobbiereje. Az EU halállományának 75 százalékát túlhalásszák.
860 milliós támogatást ítéltek meg halászati cégeknek
Az Európai Halászati Alap (EHA), valamint a nemzeti társfinanszírozás keretéből összesen mintegy 860 millió forintos támogatás odaítéléséről döntött a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) 25 halászati társaság beruházásaira.