Jövőre újra a bálnák után erednek a japánok

Megint elindulnak a japán bálnavadászok jövőre, a szigetország a jelek szerint nem törődik a nemzetközi kritikákkal és újra az Antarktisz közeli vizeken vadásznak majd a tengeri emlősökre.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Japán a 2015-ös évben újra vadászik majd bálnákra – jelentette be a szigetország halászati minisztériuma. A vadászok azonban az eddigi fajok helyett a törpebálnákat irtják majd. Az ázsiai ország azért kényszerült prédát váltani, mivel a hágai nemzetközi Bíróság egy határozatban megtiltotta a korábban vadászott púpos- és barázdásbálnák vadászatát a 2014-es évre, miután 2010-ben az ausztrál kormány a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordult az ügyben, arra kérve a testületet, hogy tiltsa meg Tokiónak a cetek halászását. A japán bálnavadász flotta veszteségeit növelte, hogy a Sea Sepherd radikális környezetvédő szervezet az elmúlt években számos támadást hajtott végre a halászhajók ellen, akadályozva a munkájukat, ezáltal csökkentve a fogás mértékét.

A bíróság indoklása alátámasztotta a környezetvédők vádjait: eszerint ugyanis a Japán által „tudományos programként” emlegetett fogyasztási célú vadászat semmilyen tudományos indokkal nem támasztható alá, csak az élelmiszeripart elégíti ki.

A hír senkit sem ért meglepetésként, miután korábban már Abe Shinzo japán miniszterelnök is bejelentette, hogy országa folytatja a bálnavadászatot.  A miniszterelnök sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a világ nem osztja a japánok bálnahús utáni rajongását. (Az iskolák menzáira is juttatnának a bálnahúsból.)

A Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IVC) 1986-ban tiltotta be a bálnák ipari-kereskedelmi célú vadászatát. Japán mellett csak Izland és Norvégia nem ismeri el ezt a határozatot és folytatja tovább a tengeri emlősök pusztítását. Norvégiában külön iparág épül a bálnahúsból készült ételekre, amelyek nagy népszerűségnek örvendenek a turisták körében.

Évi 100 millió dollárt kaszál a tiltott japán bálnavadászat
A japán kormány támogatását élvező szigetországi bálnavadászat hamis indokkal, tudományos vizsgálatra és a kulturális szokások megőrzésére hivatkozva mészárolja le az állatokat. Az évek óta nemzetközi felháborodás keltő programot továbbra sem szankcionálja az illetékes nemzetközi szervezet.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo