A pályázat célja elősegíteni az EU kibocsátás-mérséklési céljainak elérését, ami 2020-ra 20 százalékos lenne az 1990-es bázisévhez képest. A tagországok 16 projekttel pályáztak az Európai Bizottságnál, és állami részfinanszírozást is garantálniuk kell hozzá.
Az anyagi forrásokat 200 millió darab emissziós kvóta eladásából kívánta előteremteni az Európai Befektetési Bank (EIB). A 2011 decembere óta folyó (és idén októberig tartó) értékesítést azonban némileg megakasztotta az, hogy rekordmélységekbe zuhant a karbonárfolyam a piaci igények hiánya miatt. Az előirányozott 1,5 milliárdból eddig 1,14 milliárd eurót szedett be a Bank a kvóta-eladásokból.
A beterjesztett javaslatok között egyetlen magyarországi projekt szerepel: a beruházás a Szeged és Makó között lévő Ferencszállás nevű faluban aknázná ki a geotermális energiát. Az erőműhöz 4 kilométer mélyen fúrnának kutat a forró kőágyazatba hidraulikus zúzással (ezt a technológiát használják világszerte a földgáz-lelőhelyek kutatásánál is). A létesítmény bruttó kapacitása 11,8 Mwe lenne, nettó kapacitása az áramhálózatban pedig 8,9Mwe.
22 projekt került fel az előválogatott listára (köztük a csongrádi is), amelyet egy másodlagos lista követ, tartalék-projektekkel.