A szervezetek levelet küldtek minden kormányfőnek és külügyminiszternek, melyekben hangsúlyozzák: az EU 2014-2020 közötti pénzügyi keretének innovatív energia megtakarítási lehetőségeket és a megújuló energiaforrások kiaknázására irányuló intézkedéseket kiemelten kell támogatnia. Minderre az erőforrás-hatékony európai gazdaság kialakítása, ill. az egyre növekedő fosszilis energiaárak ellensúlyozására tett EU-s éghajlatvédelmi vállalások miatt van szükség. (Az egyes ágazatokban elérhető CO2 kibocsátás csökkentési lehetőségekről itt olvashat.)
Például az EU polgárok adóiból álló Európai Regionális Fejlesztési Alapban semmi keresnivalója nincs az olyan szén-intenzív és problémás technológiáknak, mint pl. a szén-dioxid leválasztás és tárolás (CCS), a palagáz kitermelése, a fosszilis üzemanyagok tárolási és szállítási infrastruktúrája vagy a gázvezetékek kiépítésének támogatása - mondta Dönsz-Kovács Teodóra, az MTVSZ fejlesztéspolitikai csoportvezetője.
Az új költségvetés képes lehet a gazdaságot elindítani egy erőforrás-hatékony pályán. Például Magyarországon az energiahatékonysággal összefüggő többlet-beruházási költségekből származó teljes haszon a beruházási érték több mint nyolcszorosát is elérheti. Tehát a tagállamoknak nem kellene tartaniuk attól, hogy ambiciózusabb éghajlatvédelmi célokat tűzzenek ki, amelyek végre megfelelnek a klímatudomány és egy hatékony gazdaság követelményeinek. Miután az Európai Bizottság és számos intézet kimutatta, hogy a 30%-os csökkentés gazdaságilag előnyös lehet, nem véletlen, hogy éppen az elmúlt hetekben Angela Merkel német kancellár állást foglalt az európai kibocsátások 2020-ig szóló 30%-os csökkentése mellett.
Ez egyúttal a társadalom számára is előnyös: egyes számítások szerint a 2020-ra vonatkozó 30%-os kibocsátás-csökkentési cél mintegy 6 millió munkalehetőséget teremthet(2) Európa-szerte. Ezért a civil szervezetek sürgetik, hogy az év végéig szülessen megállapodás az EU-s kibocsátás-csökkentési vállalások 30%-ra növeléséről. Ebből kifejezetten profitálhana magyar gazdaság az Európai Bizottság jelentése szerint.