Civil cikkek
A fenntarthatóság 12 pontja
Hatvannégy környezetvédő civil szervezet elvárásait juttatta el a választáson induló pártok elnökeinek a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ). A civilek azt javasolják a pártoknak, hogy a képviselőjelöltjeik vállaljanak számon kérhető kötelezettséget ígéreteik megvalósítására.
Magyarországon is terjed a garázsvásár
A plázák világának egyfajta ellenkultúrájaként terjedő új módi szerint egyre többen rendeznek a hétvégeken otthonukban garázsvásárt, ahol feleslegessé vált használati tárgyak találhatnak vevőre. A Budapesten meggyökeresedő spontán kereskedés ezen formája immár az egész országban terjed. Tavasszal kezdődik a szezonja és évente már 400-500 helyen nyílnak meg a kertkapuk, hogy az összeválogatott, megunt ruhák, háztartási cikkek, játékok között válogathassanak a beeső alkalmi "kincsvadászok".
Drámaian csökkent a felajánlás
Drámai csökkenést mutatnak az előző évhez képest az 1 százalékos időszakban tett felajánlások. A csökkenés elsősorban az átlagérték visszaesésével magyarázható, a felajánlók száma stagnál.
Itt az idő!
10 ország civil szervezetei - köztük a magyarországi Független Ökológiai Központ Alapítvány, a Levegő Munkacsoport és a Magyar Természetvédők Szövetsége - az EU találkozók kapcsán arra hívják fel a külügyminiszterek figyelmét: most van lehetőség az EU napirenden levő új költségvetését az alacsony anyag- és energiafelhasználású, jobb teljesítőképességű és rugalmasabb gazdaságba való átmenet szolgálatába állítani. Minden további görcsös ragaszkodás a múlt századi, fosszilis alapú gazdasághoz végzetesen a gazdasági hanyatlás felé lökné Európát. Több civil szervezet hasonló tartalmú levelet írt az EU-csúcsra készülő kormányfőknek is.
Fő szempont: a vállalati hasznosíthatóság
Elindult a civil szervezetek pályáztatása az immár ötödik alkalommal megrendezésre kerülő Civil Licit fenntarthatósági árverésre, melynek kiemelt célja, hogy a for-profit és a non-profit szektor együttműködését segítse. A különleges aukción résztvevő 10 civil szervezet 10 szolgáltatását egy független bírálóbizottság választja ki a beérkezett pályázatok közül.
1 százalék, ami számít
Bár évről évre többen ajánlják fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát, még mindig sokan nem választják a segítségadás e formáját, amellyel idén május 21-ig élhetünk.
Felére zuhanó támogatás
Jelentősen csökkentek a civil szervezetek által megpályázható források 2011-ben - derült ki a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) rendezvényén. A minisztériumi struktúra átalakulása miatt a tárcák által kiosztott pénz nehezen követhető, a Nemzeti Civil Alap (NCA) által nyújtott támogatás kevesebb, mint a felére zuhant.
Mindenki kevesebb pénzt kapott
Folytatódik a tavaly elindult trend, tovább apadnak a civilek rendelkezésére álló SZJA 1 százalékos források. Bár egyre több adófizető fordít figyelmet arra, hogy a személyi jövedelemadója felajánlható részével civil szervezeteket támogasson, mégis összességében az előző éveknél kevesebb pénz folyik be ebből a forrásból a civilek kasszájába.
A kormányhoz fordulnak a civilek
Hétfőn négy civil szervezet levelet fogalmazott meg a kormányhoz, amelyben értetlenségüket és tiltakozásukat fejezték ki amiatt, hogy az Országgyűlés elé beterjesztett törvényjavaslat fel kívánja számolni a jövő nemzedékek helyettes biztosának eljárási lehetőségeit annak ellenére, hogy az Alaptörvény önálló felelősséggel és legitimációval ruházza fel a helyettes biztost.
A történelem, a szélsőségek és a politikai győzelem
A politikai extrémizmus, elsősorban a szélsőjobboldali szervezetek és jelenségek, továbbá a korrupció akadályozzák leginkább a civil társadalom fejlődését a kelet-európai országokban. Erre a következtetésre jutottak a résztvevők azon a tanácskozáson, amelyen cseh, izraeli, lengyel, lett, magyar, orosz és ukrán civil szervezetek vezetői, parlamenti képviselők, társadalomkutatók és szakértők vitatták meg a civil társadalom fejlődésének kérdéseit pénteken és szombaton Budapesten.
10 ezer dollárt ér a legjobb terv
A NESsT és a Citibank 34 magyarországi, szlovákiai és csehországi, a civilszférában működtetett társadalmi vállalkozás részvételével elindítja a 2011 NESsT-Citi Regionális Társadalmi Vállalkozások Versenyét.
Kinek adjuk az egy százalékot?
Létrehoztak egy weboldalt, ahol mintegy 8000 civil szervezet közül válogathatunk kedvünkre, hogy kiválasszuk, kinek ajánljuk fel adónk egy százalékát.
"A Tervben elsikkadnak a társadalmi, környezeti szempontok"
215 civil szervezet levelet intézett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez, amelyben sürgetik, hogy a Széchenyi Tervet egészítsék ki olyan intézkedésekkel, amelyek a civil társadalom fejlesztésére, a szociális és környezeti problémák megoldására irányulnak.
Nem kell mindenhez pénz
A kormány is csatlakozott a 10:10 elnevezésű szén-dioxidcsökkentésre irányuló nemzetközi kezdeményezéshez, melynek célja, hogy - komoly befektetések nélkül - egy éven belül csökkentsék a károsanyag-kibocsátást.
Ismét tanácsot adnak a civilek a kormánynak
A Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége (MTTSZ) összefogásával több civil szervezet és érdekképviselet országos vidékfejlesztési fórumokat tart a közeljövőben - jelentette be Szilvássy István, a szövetség elnöke szombaton a budapesti nyitórendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón.