2013 első félévében szabolcsi és borsodi diákok kérdezték társaikat, családjukat és ismerőseiket arról, hogy mit gondolnak az EU-ról. A Mi vagyunk Európa! program keretében zajló felmérésben Magyarország 24 hátrányos helyzetű kistérségéből 3627-en vettek részt. A fiatalok 59 százaléka gondolja úgy, hogy az uniónak köszönhetően fejlődött a régió és a település, ahol élnek, 46,2 százalék szerint az unió segíti a munkavállast, 38,6 százalék szerint a nyelvtanulást is. 29,2 százalék szerint az EU pozitívan befolyásolja a külföldi munkavállalást, a szakképzést (25,2%), illetve az ösztöndíj-lehetőségeket (18,3 százalék).
A kutatás jelentős különbségeket mutatott a 18 év alatti és a 18 év feletti válaszadók véleménye között. A felnőtt lakosság az EU pozitív hatását leginkább az infrastrukturális fejlesztések (59%), valamint a munkahelyteremtés területén látja. A fiatalokhoz képest jelentősen kevesebben gondolják úgy, hogy az EU segíti a nyelvtanulást (30 százalék), a szakképzést, valamint a külföldi munkavállalást (20-20%).
A feldolgozott adatokból kiderült, hogy a fiatalok 86 százaléka (a mintaátlag mintegy 80% volt) ismer valamilyen európai uniós fejlesztést közvetlen környezetében. A legtöbben az iskolafelújítást, a színház-, művelődésiház-felújítást, a járda-, út- és gátépítést, a csatornázást, parkok felújítását emelték ki. Sokan tettek említést az őket közvetlenül érintő fejlesztésekről mint laptopok és interaktív táblák beszerzése, iskolai tornatermek építése, valamint a játszótérfejlesztések. Meglepő adat, hogy a 18 év alatti korosztály mindössze 34,5 százaléka hall az iskolában az Európai Unióról. 90%-uk a televízióból szerzi értesüléseit, míg 55% az internetről is tájékozódik.
A Mi vagyunk Európa! programot a Külügyminisztérium, az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete és az Európai Parlament Magyarországi Tájékoztatási Irodája indította 12–18 éves diákoknak.