Eu cikkek

"Senkit sem kértünk, hogy beleártsa magát az ország ügyeibe"
Feszültté vált a kapcsolat Görögország és az IMF-EB-EKB trojka között azután, hogy a pénzügyi összeomlás szélére került országnak hitelezők egyebek között azzal a követeléssel álltak elő, hogy jelentősen növelje privatizációból származó bevételét Athén.

Károly herceg: "rulettet játszunk"
Károly walesi herceg is felszólalt az Európai Parlamentben rendezett klímavédelmi csúcstalálkozón. A királyi fenség szerint a rulett vakmerő játékát játszuk a bolygónkkal. Barroso bizottsági elnök szerint a hercegi beszéd a kevésébé fogékony publikumhoz is utat találhat, és az energiahatékonyság ügye az, ami a nagy európai célok közül a leginkább veszélyben van.

Jöhet a spekuláns-adó?
A jelenlegi gazdasági helyzet, a megszorító intézkedések és a bankok megmentése súlyosan érintette a költségvetéseket és a finanszírozás új forrásainak keresésére ösztönzött uniós szinten. Egyúttal a pénzügyi válság alkalmat adott a baloldalnak arra, hogy elővegye a pénzügyi spekuláció megadóztatásának régi tervét. szefoglalójában az Euractiv.hu.

Jön az állami támogatás az elektromos autókra?
Németország az elektromos autók vásárlásával összefüggő állami támogatások uniós szintű szabályozását javasolja a támogatási verseny elkerülése érdekében - mondta kedden az MTI-nek Peter Ramsauer német közlekedési miniszter az uniós közlekedési miniszterek gödöllői tanácskozásának szünetében.
5000 dollár kilója és az oroszok újra adnak el belőle...
Csaknem kilenc év szünet után Oroszország ismét exportál kaviárt az Európai Unióba: az orosz halászati hatóság 150 kilogramm fekete kaviár kivitelét engedélyezte. Az induló mennyiség csak jelképesnek tekinthető a világ 350 tonna körüli éves fogyasztásával összevetve.

Energia a szélből: hiába fúj ingyen, nem versenyképes
A szélenergia-ipar erőlködése nemcsak Kína és az USA rivalizálásában merül ki. A legnagyobb szélenergia-eszköz gyártók között német és dán vállalat is található. Az Európa Unió tagországai fogyasztóként és gyártóként is érintettek e szektor sorsának alakulásában.

Nem meglepetés: Magyarország "mérsékelt innovátor"
Az innováció területén nem tudta behozni fő nemzetközi versenytársaival szembeni lemaradását az Európai Unió, továbbra is elmaradt az Egyesült Államok és Japán teljesítményétől - derül ki az úgynevezett innovációs eredménytáblából, amelyet az Európai Bizottság adott ki kedden.

Jobban utánanézne az EU a médiatörvénynek
Az Európai Bizottság azt az előzetes választ kapta a magyar kormánytól a médiatörvénnyel kapcsolatos érdeklődésére, hogy az összhangban van az uniós joggal, de a brüsszeli testület jelenleg még várja a részletesebb tájékoztatást ebben a kérdésben - mondta el hétfőn a testület egyik szóvivője.

Az euró és a médiatörvény volt a fő téma
Első számú európai érdeknek nevezte Orbán Viktor miniszterelnök az euró megvédését és megerősítését pénteki, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével közösen tartott sajtótájékoztatóján Budapesten.

Médiatörvény: még tart az EU vizsgálata
Az Európai Bizottságban még folyik a magyar médiatörvény elemzése, a munka távolról sem fejeződött be - közölte hétfőn az MTI kérdésére az uniós végrehajtó testület.
10 ezer munkahelyet köszönhetünk a kínaiaknak
A múlt évben a kínai-magyar áruforgalom 7,9 milliárd dollárt tett ki, ebből 2 milliárd volt a magyar export, a kínai tőkebefektetések nyomán pedig mintegy tízezer munkahely keletkezett Magyarországon - mondta az "Ázsia Európa felé tart" című konferencián Kao Csien (Gao Jian) nagykövet szerdán Budapesten.
Beindult az uniós mikrohitel program
"Örömmel hallottam, hogy végre beindult a közösségi források bevonásával megvalósuló mikrohitelezés a tagállamokban" - fejtette ki Göncz Kinga szocialista EP-képviselő az után, hogy az Európai Bizottsághoz intézett szóbeli kérdésére válaszolva Johannes Hahn regionális politikáért felelős biztos közölte: e hónaptól kezdődően pályázni lehet a válság által leginkább sújtott társadalmi csoportok foglalkoztatását segítő európai mikrofinanszírozási eszközre.
Matolcsy "sikeres, sima és hasznos" magyar félévet kíván
Ambiciózusnak minősítették és támogatásukról biztosították Magyarország uniós elnökségi gazdasági programját az Európai Bizottság tagjai és az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei, a magyar irányítás alatt lezajlott első hivatalos miniszteri ülésen.
Többet kapunk az EU-tól, mint adunk
Tavaly 2,615 milliárd euróval több pénz érkezett Magyarországra az Európai Unióból annál, mint amit az ország különböző befizetések és hozzájárulások formájában oda átutalt - számolta az MTI a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a napokban közzétett negyedéves jelentése alapján.
Magyarország-csőd: 23 százalékra csökkent a kockázat
Jelentősen javult a londoni piacon a magyar államadósság-törlesztés kockázati megítélése a kereskedési hét zárására, követve az euróövezeti perifériával kapcsolatos, érzékelhetően javuló hangulatot.
Mi lesz veled, Duna?
Noha Európa leghosszabb vízi országútja, a Duna jövőjét többször is napirendre tűzik a brüsszeli döntnökök, nem a közlekedésről, az áruszállításról, a turizmusról, hanem a tizennégy érintett ország társadalmi, politikai s persze gazdasági programjairól folyik majd a disputa. A program, amely a Duna-régió makroregionális stratégiáját alapozza meg, a magyar uniós elnökség idején gyorsulhat fel igazán. Nem csak a nemzetközi térben igyekszik helyet találni Budapestnek a DunaLog mozgalom, egy szlovák-magyar projekt pedig megyei stratégiákat „épít össze". Mindeközben tényleges európai autópályákról is megszülethetnek döntések: hét érintett ország kormánya megegyezett a Balti-tengertől az Égei-tengerig vezető autópálya megvalósításáról.
Csütörtökön már nálunk vacsoráznak Európa miniszterei
Csütörtökön veszi kezdetét a magyar EU-elnökség első informális miniszteri találkozója Budapesten, a tagállamok Európa-ügyi miniszterei és államtitkárai pénteken Gödöllőn tanácskoznak. A delegációk csütörtökön érkeznek Budapestre, késő délután Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkár fogadja őket az Országház Gobelin Termében, majd körbevezetik őket a Parlament épületében, végül Martonyi János külügyminiszter vacsorán látja őket vendégül a Vadász Teremben.
Hogyan őrizné meg versenyképességét az EU?
Az Európai Unió elkötelezett a fenntartható fejlődéssel kapcsolatban és úgy véli, ezzel rengeteg új lehetőséget, új munkahelyet teremthet - kezdte az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadását Baumholczer Judit szakpolitikai tanácsadó.
13 óriáscég kelt ki az Orbán-kormány ellen
Szankciókat követel a magyar kormány ellen tizenhárom jelentős európai nagyvállalat elsőszámú vezetője a különadók, és a külföldi vállalatokra vonatkozó egyéb intézkedések miatt - írta a hétvégén a Die Welt című német lap online kiadása egy december 15-én íródott közös levélre hivatkozva.
Nem jöhetnek a románok útlevél nélkül nyugatra?
Túlságosan korainak tartja és nem ért egyet Franciaország és Németország azzal, hogy Románia és Bulgária márciusban csatlakozzon az európai uniós tagországok között határellenőrzés nélküli átjárást biztosító schengeni övezethez. Ez derül ki abból a levélből, amelyet a két ország belügyminisztere, Brice Hortefeux és Thomas de Maiziere intézett az Európai Bizottsághoz - a levél tartalmából a uniós végrehajtó testület egyik szóvivője közölt részleteket kedden Brüsszelben.
Sztrájknapra ébredünk szerdán
Szerdán sztrájknap lesz Európában az EU állam-és kormányfőinek csütörtöki csúcstalálkozója előtt: Athéntól Brüsszelig számos városban rendeznek demonstrációkat, tiltakozó megmozdulásokat, sztrájkokat a szakszervezetek az Európa-szerte napirenden lévő megszorító intézkedések miatt.
Euró: pénzünk nincs rá, kedvünk még kevésbé
Az Európai Unió kilenc tagállama szerződésben vállalt kötelezettséget az euró bevezetésére, ám a válság láttán mind többen halogatják a csatlakozást a valutaunióhoz, és ragaszkodnak nemzeti fizetőeszközükhöz - írta vasárnap a Welt am Sonntag című német lap.
Stressz-tesztek: komolyabb kritériumok jönnek?
A jövőben rendszeresek lesznek Európában a banki stressz-tesztek, mert ezek az egész bankrendszer számára hasznosak - fejtette ki a hétvégén Madridban egy nemzetközi pénzügyi konferencián az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.
Magyarország rákapcsolt a harmadik negyedévben
A bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest a naptárhatás kiszűrésével és anélkül, míg 2010 második negyedévével összevetve 0,8 százalékkal bővült - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az EU-n belül Magyarországon a legrosszabb a helyzet
Magyarország az első félévben az Európai Unióban a legutolsó helyen állt a 15-64 évesekre jellemző 55,3 százalékos foglalkoztatási rátával, amely 9 százalékponttal maradt el a 27 tagország átlagától - közölte a legutóbbi Statisztikai Tükör című kiadványában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a nemzetközi összehasonlítás céljaira rendelkezésre álló legutolsó, 2010. második negyedévi adatok alapján.
Rengeteg pénzen ülnek az európai multik
Hatalmas készpénz állományokkal vágnak neki a jövő évnek az európai vállalatok, ami azt jelenti, hogy 2011. a nagy vállalati fúziók és felvásárlások éve lehet az elmúlt hónapok meglehetősen vérszegény M&A tevékenysége után.
Jön az egyencsomaglású DVD, hamburger, cigaretta?
Az Európai Unió Dohánytermék rendelete szerint a jövőben tilos lenne megkülönböztető csomagolásba bújtatni minden olyan terméket, ami az egészségre káros hatással lehet. A tervezet első körben a dohánytermékek csomagolását uniformizálná, de később ezt a tilalmat kiterjesztenék a gyorséttermi ételekre, az alkoholokra, és a korhatáros DVD filmekre is.
"A történelem legkeményebb költségvetése"
Az ír kormány szerdán ismerteti 15 milliárd eurós megtakarítási tervének részleteit azt követően, hogy a hétvégén bizonyossá vált: az ország pénzügyi segítségért folyamodik az Európai Unióhoz és a IMF-hez. A mentőcsomag "mérete" még a tárgyalásoktól függ, uniós diplomaták 90 milliárd euróig terjedő összeggel számolnak. Dublinnak ehhez szociális kiadásokat drasztikusan kell lefaragnia, ám még sem lesz elegendő az államháztartási hiány 3 százalék alá csökkentéséhez, ezért az adókat is emelni kell majd.
Totális tévedés az euró bevezetése?
"Abszolút elhibázott konstrukciónak", "gazdasági nonszensznek" nevezte az eurót Max Otte közgazdász professzor, a német Worms-i főiskola általános és nemzetközi üzemgazdaságtan tanára a Deutschlandradio Kultur csatornájának szerda reggeli adásában.
Nagy a "zöld potenciál" Magyarországon
Nagy átalakulások előtt áll a nemzeti energiagazdálkodás, hogy a következő tíz évben az Unió zöld irányvonalai által megszabott szintre és állapotba kerüljön. Az ágazatban gyors az innováció, sok a kérdőjel, és sok a teendő is. A kormány stratégiája már merőben új irányokba mutat. - mondták az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs, a fosszilis energia és az alternatív, megújuló energia egymással szembeni esélyeiről, a sürgető tennivalókról, illetve a hazai problémákról szóló kerekasztal-beszélgetésén.
Megmenti Írországot az EU
Megállapodtak az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei vasárnap este abban, hogy Írország támogatást kap az euróövezeti pénzügyi mentőmechanizmus révén.
Piactéren a legjobb példák
A vállalatok társadalmi felelősségvállalása (CSR) az a téma, amiről az elmúlt években a gazdasági, politikai vezetők és a civil szektor képviselői is sokat beszéltek, hangzatos szlogeneket és akcióterveket emlegettek, a mindennapok bemutatása viszont sokszor hiányzott. Erre viszont tökéletesen megfelel a CSR Europe minden évben megszervezett CSR MarketPlace, ami Európa felelősen gondolkodó cégeit és szervezeteit vonultatja fel, akik gyakorlataikat és tapasztalataikat mutatják meg egymásnak és a négyszáz fős közönségnek. Idén a kiállítás Brüsszelben volt.
Magyar a legértelmetlenebb EU-s projekt
Az Open Europe nevű szervezet összegyűjtötte az 50 legpazarlóbb, legértelmetlenebb olyan projektet, amihez uniós támogatás is járt - számol be a Népszabadság.
Bármelyik bíróságon elbukhat a 98 százalékos különadó?
Kolláth György alkotmányjogász szerint több magyarországi, továbbá európai uniós szerv és bíróság előtt is jogorvoslattal lehet majd élni a 98 százalékos adóról szóló szabályozással szemben.
Sokan az adóemelésben látják a kiutat
A személyi jövedelemadó felső kulcsainak elmúlt hét évbeli globális csökkenése véget érni látszik. Az ez évi átlagos kulcs globálisan 0,3 százalékkal nőtt, jelezve, hogy fordulat közepén járunk.
Kínában terjeszkedne az EU
Az európai kis- és középvállalkozások (kkv) kínai piacra jutását segítő program részeként az Európai Bizottság ötmillió eurós alapjából egy új tanácsadó és információs központ létesítését jelentették be pénteken Pekingben.
Akár 20 milliós bírságot is érhet az elmaradt regisztráció
Akár 20 millió forint bírságot kaphatnak azok a vegyi anyag gyártók és importőrök, akik 2010. november 30-ig nem regisztráltatják magukat az Európai Uniós jogszabálynak megfelelően - írja a Napi Gazdaság a pénteki számában.
Herczog Matolcsynak: milliós bírságok fenyegetnek
Sok vállalkozásnak milliós bírságba vagy a fennmaradásába kerülhet, ha nem lép időben, figyelmeztette levélben Herczog Edit EP-képviselő Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert. A képviselő a kamaráknak és a munkaadói szervezeteknek is eljuttatott levelében arra hívta fel a figyelmet, hogy vészesen közeledik a határidő, ameddig a vállalkozók az általuk forgalmazott és használt anyagokat regisztrálhatják a hatóságoknál.
A kkv-k jelenthetik a jövőt
Magyarországon és az Európai Unióban egyaránt az olcsó hitelekkel helyzetbe hozott kis- és közepes vállalkozások lehetnek a gazdasági növekedés motorjai - hangzott el szerdán az Európai Parlament Budapesti Tájékoztatási Irodájának állampolgári fórumán, Szolnokon.
Orbán: egyre több dolgunk van
Egyre nő azon a témák száma, amelyekkel a magyar uniós elnökségnek majd foglalkoznia kell elnöksége során. Az eredetileg összeállított témák mellett az asztalra kerültek olyan aktuális kérdések is, mint a tagországok közti gazdasági koordináció, a 2020-ig tartó stratégiai elképzelések vagy egy esetleges kormányközi konferencia a most elhatározott szerződésmódosítás miatt - mondta Orbán Viktor miniszterelnök.
Klímapolitikai feladatok a magyar elnökség idején
Magyarország a soros elnökség idején és azon túl is kiemelt figyelmet kíván fordítani a klímapolitikai intézkedéseknek, hiszen csak ezen lépések meghozatalával garantálható a fenntartható fejlődés biztosítása, a jövő nemzedékeinek élhető környezete - közölte Kovács Tamás Iván európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Kovács Pál energetikai helyettes államtitkár, amikor a magyar uniós elnökség klímapolitikai céljairól tárgyaltak Budapesten Connie Hedegaard klímapolitikáért felelős uniós biztossal.
Hét évesen már a net előtt ülnek az európaiak
Az európai gyerekek átlagosan 7 éves korukban kezdik használni az internetet, de Észtországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban ennél is korábban kezdenek foglalkozni a számítógépes világhálóval - derül ki egy felmérésből, amelyet az Európai Bizottság tett közzé pénteken Brüsszelben.
Nyugdíj: nem lehet a többletkiadásokat elszámolni
Jogos a tagállamok kezdeményezése, hogy a magánnyugdíjpénztári reform miatt keletkező többletkiadásaikat elszámolhassák, ám a jelenlegi elszámolási rendszer nem teszi lehetővé annak kezelését - olvasható Olli Rehn-nek, az Európai Unió gazdasági és pénzügyekért felelős biztosának abban a levelébe, amelyet annak a kilenc tagállam - így Magyarország - pénzügyekért felelős miniszterének küldött levelet, akik belekezdtek az EU által szorgalmazott nyugdíjreformba, és annak költségeit szeretnék elszámolni.
Új szabályokkal támogatná a kismamákat az EU
Az Európai Parlament a szülési szabadság minimális időtartamát 14 hétről 20, száz százalékban fizetett hétre hosszabbítaná meg az egész unióban. A képviselők többsége támogatta a legalább két hetes fizetett apasági szabadság bevezetését is.
A magyar kkv-kat is segítheti az új uniós jogszabály
A nemzetközi vállalkozások 46 százaléka remél saját üzletére nézve pozitív hatásokat a fizetési határidők maximálásától, amiről szerdán döntött az EU; a német vállalkozásoknak csupán 34 százaléka bizakodó - derül ki az Atradius felméréséből.
Stand-by üzemmódra egy atomreaktor termelése megy el
A vállalatok és háztartások ökolábnyomához hozzátartozik az energiafogyasztásuk is. Ennek mérésére és cégek esetében termelési folyamatokra, sőt termékekre való lebontásában már kifinomult szoftverek segédkeznek.
Újabb uniós úthasználati díj a fuvarozóknak?
A tagállamok közlekedési miniszterei megállapodtak arról az uniós szabálymódosításról, amelynek értelmében a tagországok az úthasználati díjakba a környezetterhelés és zajártalmak miatti többletköltséget építhetnek be a teherautók esetében.
Ez vár ránk is: fél év után bizonyítvány
Ahogyan egy ország életében is vannak jó és kevésbé jó elnökök, az unió tagállamait félévig koordinálók között is akadt már kiváló és siralmas egyaránt. 2011. január elsejétől Magyarország vizsgázik szervező- és közvetítőképességből az unió előtt, hat hónapon át hazánk tölti be az unió soros elnöki tisztét. Ez a fél év nem ígérkezik könnyűnek, hiszen a legfontosabb feladat az uniós gazdaság konszolidációja lesz.