Arab olajfüggőségben szenved az EU

Eddig legalábbis vajmi keveset sikerült teljesíteni a megújuló energiák fokozatos bővítéséből. Az energiahatékonyság 20 százalékos javításából is csak 10 százalékot ért el az Unió. Május 2.-én és 3.-án hazánkban tartották az uniós tagállamok energetikai minisztereinek informális találkozóját, melynek házigazdája Fellegi Tamás energiaügyekért is felelős nemzeti fejlesztési miniszter volt. Az Európai Bizottság várhatóan még idén nyilvánosságra hozza az EU energia útitervét, ennek előkészítése zajlott a gödöllői kastélyban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tanácskozás két fő témája az "Energia Útiterv 2050" dokumentum és az EU "energetikai külkapcsolatai", tájékoztatott az NFM, de az atomerőművek stressz-tesztjeivel kapcsolatos előrehaladásról is kitér Günther Öttinger, az EB energiaügyi biztosa.

A GDP 2,5 %-a

Az Unió GDP-je 2,5 %-át költi EU-n kívüli energia vásárlására, ami földgáz- és olajimportot jelent. Jose Manuel Barroso a februárban tartott energia-csúcstalálkozón ismertette a részleteket: évente 372 milliárd dollárért vásárol az EU olajat a területén kívül eső országokból, és 40 milliárdért szerez be földgázt.

2050-re 80-95 %-kal kellene az EU-nak csökkenteni káros üvegházgáz-kibocsátását. A cél 2020-ra az 1990-es emisszió alá menni 20 %-kal. A válságnak "köszönhetően" visszaesett a termelés, ezért emisszió-csökkentésben jelenleg egészen jól állunk: az uniós átlagot tekintve 17 %-ot értünk el (bár a legnagyobb kibocsátó országok alig csökkentettek valamit).

A fenntartható emisszió-csökkentéshez azonban az energiahálózatok korszerűsítése és okos hálózatok kialakítása szükséges, hogy például Spanyolország temérdek napenegiáját, és a skandináv országokban az északi-tenger mentén befogott szélenergiát integrálni tudja a rendszer. E célra 295,6 milliárd eurót kellene költeni.

A recesszió visszavetette a befektetési kedvet, a magánszektor önmagában nem képes ilyen mértékű beruházásokat eszközölni, ahogyan az EU egymaga sem. Az EU évente 44,37 milliárd dollárt fektet az alternatív energiákba, de évi 433 milliárd lenne célszerű, állítja az Accenture és a Barclays Bank közös tanulmánya.

A februári csúcstalálkozó záródokumentumában francia nyomásra erősítették az atomenergiát támogató passzusokat, lengyel lobbizás miatt pedig a palagáz-kitermelés lehetővé tételére vonatkozó engedményt.

Újabb dokumentum

A februári "eredményeknek" a folyománya a gödöllői tanácskozás: az NFM közleménye szerint a "a megbeszélésen elhangzó megállapításokról születő elnökségi összefoglaló" az, amelyet "majd a 2011. június 10-i Energia Tanács keretében fog a magyar elnökség ismertetni", elősegítve az EB munkáját. 

Gödöllőn előbb általánosságban fejtik ki véleményüket, ezt követően átbeszélik az energiapolitika "versenyképességre, kutatás-fejlesztésre, piacokra és fogyasztókra gyakorolt hatásait. Az útiterv szociális és gazdasági hatásaira is kitérnek majd a miniszterek." Az EB várhatóan még idén nyilvánosságra hozza az EU energia útitervét.

A 100 %-os megújuló arány előnyei
“Miközben Európából folyamatosan érkeznek az energetikai miniszterek, hogy a kontinens hosszú távú energetikai terveiről beszéljenek, a Greenpeace az új gondolatokra és tiszta energetikai célok elkerülhetetlen szükségességére hívja fel a figyelmet.” A zöld aktivisták szénnel töltött kétméteres homokórát állítottak fel a miniszterek szállodája előtt. Ezzel arra kívántak rámutatni: a piszkos energiák hamarosan kifogynak, a klímaváltozás egyre több kárt okoz, így nincs már vesztegetni való időnk, hogy átálljunk a megújulókra.
A szervezet szerint az egészében megújulókra építő energiahálózat a hálózat üzemeltetésének költségeit is csökkentené. Ez főként annak tuddható be, hogy “a szén- és a nukleáris erőművek nem rugalmasak, nem tudnak költséghatékonyan alkalmazkodni a szél és napenergia elérhetőségének és az energiaszükséglet ingadozásainak változásához. Ezzel ellentétben a különféle megújuló energiák összessége, az okos energiahálózatok és a hatékony villamos távvezetékek hálózata olyan rendszert tud alkotni, amely képes kiegyensúlyozni a megújuló energia ellátást a kontinensen.”
A 100 százalékban megújuló energiára építő energiaterv megvalósíthatóságát több EU-szintű és tagállami tanulmány is igazolja. Többek között a német kormány Környezetvédelmi Tanácsadó Testületének elemzése, az osztrák kormány tanulmánya és a dán kormány Klímaügyi Bizottság jelentése.
A Német Űrkutatási Központ (DLR) szerint egy 97 százalékban megújuló energiára építő energiarendszer 2050-ig 800 milliárd euró megtakarításával járna a Nemzetközi Energia Ügynökség szokásos üzletmenet forgatókönyvéhez (a jelenlegi gyakorlat folytatásához) képest.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo