Az Európai Bizottság csak abban az esetben engedné a GM-növények termesztésének tagállami tilalmát, ha a nemzeti tilalom néhány meghatározott érven alapul. A környezetvédelmi bizottság szavazásán támogatta, hogy a morális, kulturális érvek mellé bekerüljenek a GM-növények potenciális környezeti hatásaival kapcsolatos érvek is.
"Az értelem győzedelmeskedett az Európai Parlament környezetvédelmi, egészségügyi és élelmiszerbiztonsági bizottság ülésén. A káros környezeti hatások a génmódosított növények legfőbb kockázatát jelentik, ezért ezek figyelembevételének lehetősége segíteni fogja a tagállamok kormányait, hogy
távol tartsák a GM-növényeket Európa szántóföldjeitől", mondta Stefanie Hundsdorfer, a Greenpeace EU mezőgazdasági politikáinak szakértője.
A bizottság döntött arról, hogy
- a tagállamok egyöntetű 2008-as felszólításának megfelelően szigorítsa meg a Bizottság a génmanipulált élőlények engedélyeztetési eljárását
- minden tagállam kötelező érvénnyel lépjen fel a génszennyezés megakadályozásáért. Amennyiben a fellépés nem hatásos, akkor a bizottsági szavazás értelmében a nem hatásosan fellépő kormánynak meg kell fizetnie a génszennyezés által okozott károkat.
- a biotechnológiai cégeknek kötelező érvénnyel biztosítania kell a GM-növények kockázatait vizsgáló független kutatásokhoz a szükséges szaporítóanyagot.
- ellenzi a vetőmagok túl laza címkézési szabályozását, mely lehetőséget hagy a vetőmagok génszennyezésére.
"Annak ellenére, hogy az európai lakosság döntő többsége ellenzi a génmódosított növények és élelmiszerek forgalmazását, az elmúlt 10 évben a Bizottság újabb és újabb GM-fajtákat engedélyezett élelmiszerként, vetésre vagy takarmányként. Az uniós GMO-engedélyezési eljárás több sebből vérzik és a Bizottság évek óta halogatja ennek alapos és megnyugtató reformját. Ezért hazánknak nagyon fontos, hogy a tagállamok jogilag szilárd alapokon álló lehetőséghez jussanak a GMO-k nemzeti betiltását illetően. A (bizottsági) szavazás nagyon bíztató az Európai Parlament június 7-i plenárius ülése előtt, ahol az összes képviselő szavaz majd a GMO-jogszabályról. Az EU soros elnökségét adó magyar kormánynak is figyelembe kell venni a szavazás kimenetelét és annak mentén aktívan fellépni a GMO-k visszaszorításáért", tette hozzá Tömöri Balázs, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse.